REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Sveikata2021 m. Gruodžio 5 d. 16:37

Da­vė Die­vas dan­tis – duos ir… or­to­don­tą?

Šiauliai

Nie­ko pa­guo­džian­čio tė­vams ne­ga­li pa­sa­ky­ti ir Šiau­lių cent­ro po­lik­li­ni­kos Odon­to­lo­gi­jos cent­ras. Or­to­don­to pa­slau­gos yra tei­kia­mos, tik jas tei­kia at­va­žiuo­jan­ti gy­dy­to­ja du kar­tus per sa­vai­tę – 0,34 eta­to. (Prostooleh nuotr.)

Monika ŠlekonytėŠaltinis: Etaplius.lt


196256

Eg­zis­tuo­ja tau­to­sa­kos žan­ras – pa­sa­ka be ga­lo, kur vis­kas kar­to­ja­si tol, kol at­si­bos­ta. To­kia iro­niš­ka aso­cia­ci­ja iš­ki­lo n-tą­jį kar­tą be­ra­šant apie vai­kų or­to­don­tų trū­ku­mą Šiau­liuo­se: rei­kia gy­dy­ti krei­vus dan­tis, vai­kas už­ra­šo­mas į ei­lę be­veik ko­ne iki jo pil­na­me­tys­tės. Ir to­kią is­to­ri­ją pa­sa­ko­ja tūks­tan­čiai šiau­lie­čių jau du de­šimt­me­čius. Šiau­lių odon­to­lo­gi­jos cent­ras vie­nin­te­lis tu­ri su­tar­tį su Te­ri­to­ri­ne li­go­nių ka­sa, tad ei­lės il­gis – 4 me­tai.
 

Eilė – po 4 metų

Dviejų šiauliečių berniukų mama Inga (vardas ir pavardė redakcijai žinomi, – aut. past.) po profilaktinės dantų patikros sužinojo, kad ir jos dešimtmečiui jaunėliui galimai reikalinga ortodonto pagalba. Iš patirties su vyresniuoju žinodama, kokie ilgi tie keliai, moteris suskubo registruoti sūnų į ortodonto konsultaciją. Deja, net ir ji nustebo. Eilės ilgis – ketveri metai.

„Kai reikėjo pasitikrinti profilaktiškai ir atlikti burnos higieną prieš mokyklą, mums liepė pasirodyti ir ortodontui. Bandėme užsiregistruoti, tai mums pasakė: 4 metai eilė ir galime užrašyti į kažkokį žurnalą“, – paskambinusi „Etaplius“ redakcijai, guodėsi berniuko mama.

Nieko paguodžiančio nei jai, nei kitiems tokioje situacijoje atsidūrusiems tėvams negali pasakyti ir Šiaulių centro poliklinikos Odontologijos centras.

„Ortodonto paslaugos yra teikiamos, pas mus dirba atvažiuojanti gydytoja du kartus per savaitę 0,34 etato“, – atsidūsėjęs pokalbį pradėjo jos vadovas gyd. Rimas Milvidas.

Anot jo, dabar eilėje laukiančiųjų ortodonto konsultacijos yra 402 vaikai, tai laukti reikia daugia nei metus: „Per mėnesį kviečiame į konsultaciją iš eilės maždaug 24. O vidutiniškai per mėnesį gydymui mes priimame 246 vaikus, nes (korekcija ir gydymas, – aut. past.) trunka kelerius metus.“

Ir tokia galimybė yra praktiškai todėl, kad nuo 2018 metų Šiaulių miesto savivaldybė remia projektą „Ortodonto paslaugų gerinimas Šiaulių miesto vaikams“. Dėl to 2020 m. buvo suteikta per 600 papildomų konsultacijų. Išeitų, kad kitu atveju ir taip ribotas paslaugos prieinamumas būtų dar mažesnis. Beje, šis centras vienintelis Šiauliuose turi sutartį su Valstybine ligonių kasa (VLK), pagal kurią vaikams kompensuojamas gydymas ortodontinėmis plokštelėmis (dėl gydymo dantų breketais sutarties nėra).

Šiaulių ortodontai su kompensacijomis „nesiterlioja“

Žinoma, neprivaloma rinktis specialisto griežtai savo gyvenamajame regione: šiuo metu ortodontines plokšteles pagal sutartį su Valstybine ligonių kasa (VLK) gamina 21 įstaigų šalyje. Šiauliuose tik viena.

„Bandėme ir su Ligonių kasos Šiaulių skyriumi aiškintis. Tai labai nustebau, kad nėra jokio gydytojo (ortodonto, – aut. past.), kad būtų sutartis su kasa. Šiauliai neturi. Net Mažeikiai turi. Aš nežinau, nuo ko tai priklauso, bet visiškai nesiorientuoti ir nesudaryti sutarčių, kur gauna kompensaciją...“ – niekaip negali suprasti dirbanti, mokesčius mokanti ir paslaugos vaikams toli nuo namų turinti ieškoti moteris.

Šiauliuose mažiausiai šešios privačios odontologijos klinikos teikia ortodonto paslaugas. Deja, nė viena iš jų nėra sudariusi sutarčių su VLK tam, kad bent dalis konsultacijų vaikams iki 18 metų būtų kompensuojama. Neoficialiai pakalbinus, atsakyta, kad ir taip klientų už visą kainą eilės laukia – nėra laiko dar buhalterijai su VLK kompensacijomis terliotis.

Tad tėvams neretai patariama praplėsti geografiją, ieškant, kur tiesinti vaikų dantis. Tokia galimybe dalis ir naudojasi, nes kitos išeities, išskyrus privatų gydymą, sumokant visą kainą,
nėra. Nors tėvai tikrai nedžiūgauja, nes tai – papildomos ir lėšų, ir laiko sąnaudos.

„Čia dar vienas aspektas: turite turėti ne tik kada ir kaip nuvažiuoti, bet ir vaikui tą plokštelę iš ko apmokėti. Tarkime, jei aš esu nevairuojantis ir dar nuolat dirbantis žmogus nuo 8 iki 17 val. – tai į Mažeikius ar Panevėžį vežioti? Kompensuojama tik dalis kainos, tai apie 150–400 Eur, priklausomai nuo atvejo sudėtingumo, reikia pačiam vaikui primokėti“, – apie didėjančias išlaidas kalba mama.

Juolab kad ortodontinis gydymas trunka mažiausiai 1–2 metus ir į konsultacijas bei aparato korekcijas reikia važinėti kas 6 savaites.

91503.jpg

Šeima neatlaikė – nuvedė sūnų į privatų kabinetą

„Mes tą problemą taip ir išsisprendėme – nuvedėme į privatų kabinetą. Konsultacija truko 5 ar 10 min., sumokėjome 30 Eur. Ir mums pasakė, kad kol kas tokios problemos, kad reiktų gydymo, nėra, ateiti po metų. Viskas gerai – dabar ne tokia aktuali ta problema. Bet, pavyzdžiui, vyresniam mano vaikui tai buvo sąkandis netaisyklingas. Laimė, kad mums prieš 3–4 metus dar pavyko papulti pas Brazį, kuris ten dirbo, ir pavyko susitvarkyti. Bet jei nebūtume patekę, tai įsivaizduokite: reikėdavo eiti kas du mėnesius, tai reikia turėti iš ko tą vaiką vežioti į Panevėžį, su darbu derintis ir panašiai“, – varginantį siužetą pasakoja šiaulietė.

Perspektyva – miglota

Galimybių, kad Šiauliuose staiga padaugės teikiančiųjų vaikams ortodonto paslaugas ir dar su VLK daline kompensacija, praktiškai jokių.

Privačiai dirbantys ortodontai dėl to sprendžia patys. VLK jų neieško, sutarčių nesiūlo, o ir priversti negali. O vienintelė dabar Šiaulių centro poliklinikos Odontologijos centre dirbanti gydytoja ortodontė didesnio krūvio prisiimti negali.

„Tai čia yra jos galimybės. Anksčiau būdavo tik 0,25 etato ir ji atvažiuodavo tik vieną kartą per savaitę. Dabar jau ji atvažiuoja du kartus“, – apie esamas centro galimybes sako R. Milvidas.

Naujų specialistų prisivilioti nepavyksta – jiems labiau apsimoka privati praktika, o ir pradedantieji renkasi mieliau Vilnių ar Kauną. Ir nepanašu, kad kas artimiausiu metu keisis: „Ne! – konkrečiai nukerta gyd. R. Milvidas. – Kiek mes bandome, kiek ieškome, kur čia koks specialistas, ir privačiais kanalais kalbiname. Metai bėga – nieko.“

Taikytos vienkartinės finansinės ar gyvenamojo būsto paskatos atvykstantiems specialistams nepasiteisino.



REDAKCIJA REKOMENDUOJA