Viena galva pagrindinė, o likusios 19 - pagalbinės...
Angle down Atgal

Daugiagalvė saulėgrąža

Į redakciją paskambinęs Širvintų rajono Bagaslaviškio miestelio gyventojas Alvydas Martinka pasiūlė atvažiuoti pasižiūrėti jo kieme išaugusio tikro gamtos stebuklo – daugiagalvės saulėgrąžos. Kartu su šeimininku suskaičiavome net dvidešimt galvų, o ir užaugo ji neįprastoje vietoje, prie dvigubų varstomų tvarto durų. Pasak Alvydo, niekas specialiai jos nesodino, o ir kam šaus į galvą tai daryti tokioje vietoje. „Pernai išaugo visai nedidukė, bet dingo, gal šuo nulaužė. Šiais metais žiūriu - auga ir auga... Nutarėme palaukti, kas iš to išeis, net vienos pusės durų neatidarinėjome,“ – pasakoja Alvydas.

Versija tokia. Saulėgrąžos pavadinimas kilęs nuo to, kad augalas ne tik panašus į danguje šviečiančią saulutę, tačiau ir todėl, kad saulei keliaujant dangumi, stengiasi būti atsigręžusi į ją, nes saulėgrąžos lapai ir žiedai heliotropiški, tai yra krypstantys į saulę. Alvydo kieme saulėgrąža buvo priversta žiūrėti tik į vieną pusę. Tam, kad daugiau sugautų saulės spindulių, ji užsiaugino tiek daug galvų. Ypač didelė ir pilna prinokusių sėklų viena galva, matyt ji - visos gražios šeimynėlės pagrindas, o visos kitos - tik padėjėjos.

Dvidešimtgalvė saulėgrąža primena vieną Džono Vindemo fantastinį romaną „Trifidų dienos“, kuriame vaizduojama pasaulį ištikusi katastrofa. Žmones užpuolė vaikščiojantys augalai – trifidai, kurie nori užvaldyti žemę. Matyt, ir šios saulėgrąžos šeimininkas kažką negero įtaria, nes jo saulėgrąža tvirtai pririšta... O ką gali žinoti, gal čia jau radiacija nuo dar neatidarytos Astravo AE sklinda, nes vienas pilietis rimtu veidu aiškino, kad aplink Černobilį jau seniai paukščiukai loja...

Jeigu rimtai, saulėtos dienos patinka visiems, todėl nenuostabu, kad ir gėlė, pavadinta saulės vardu, džiugina ne tik Alvydo anūkus, tačiau ir užsukančius į svečius kaimynus. Net vienintelės darže augančios saulėgrąžos besišypsantis „veidas“ sukelia daug teigiamų emocijų, o čia vienoje vietoje – jų net dvidešimt...

Ir pabaigai - ar žnote, kad natūralios gyvensenos šalininkai siūlo pasiruošti skanaus saulėgrąžų sėklų gėrimo. Tai tikra maistinių medžiagų, vitaminų ir mikroelementų „bomba“. 2-3 šaukštus sumaltų kavamale sėklų užplikykite stikline verdančio vandens. Palaikykite 10 minučių ir gerkite. Galima pasiskaninti medumi, įvairiu sirupu. Dar geriau pasidaryti saulėgrąžų, moliūgų, linų, sezamų, kanapių, marginių, burnočių (amarantų) sėklų kokteilį. Tai - smegenų maistas, mat šiose sėklose gausu labai vertingų omega 3 ir omega 6 rūgščių, baltymų ir skaidulų, aminorūgščių, gleivinių medžiagų, cinko, magnio, kalcio, fluoro, jodo, geležies, vitaminų C, E, B, PP, B2, skatinančių ląstelių atsinaujinimą.

Remigijus Bonikatas

Širvintų rajono savivaldybės tarybos narys

comment Skaitytojų komentarai (0)

Taip pat skaitykite