Daržų diena

Šiauliai
įš enciklopėdijos.
Stasys Puščius Etaplius žurnalistas
Šaltinis:  Etaplius.lt

Tai yra skaityotojo nuomonė, už kurios turinį Etaplius.lt redakcija neatsako.

Manau, kad mano amžiaus žmonės gerai prisimena, kokie smarkūs prasidėdavo darbai sulaukus balandžio 25 -osios. Tai šv. Morkaus diena.

Tą dieną darbščiosios kaimo moterėlės, prisiėmusios daugybę visokių pakelių ir ryšulėlių su įvairiomis sėklomis skubėdavo į lauko plotą, kuriame būdavo jau sukastos vagelės, tai yra į daržą. Prasidėdavo sėklų sėjimas ir, žinoma, pirmiausia morkų. Pagal anų metų pasakojimus, jeigu daržus pradėdavo sėti šv. Morkaus dieną, tai sakydavo, daržai kilte kildavo. Būdavo apart vagų, dar sukasamos ir taip vadinamos ežios, tai, tiesiog, platesnės du, tris kartus už vienvages. Aš padėdavau irgi darbuotis. Pasiimdavau kokią medžio šaką ir išilgai brėždavau griovelį, o mama į tą griovelį berdavo kokias nors sėklas. Žinoma, labiausiai žiūrėdavo, kad visų pirmiausia būtų pasėtos morkos. Kur tik pažvelgdavai, visuose sodybose vykdavo darbai. Dar pasėdavo ir aguonų, juk tada dar nedrausdavo, nes dar narkotikų negamindavo. O kokie būdavo spalvingi daržai, kada sužydėdavo aguonos. Tiesiog malonu prisiminti. Tai buvo laikai dar iki kolchoziniai.

Iš man pasitaikančių pašnekovų, daug kas nežino, kas iš viso buvo tas gerbiamas šv. Morkus. Šiais laikais, kada yra internetas, galima viską sužinoti. Yra daugybė įvairios literatūros, kurioje aprašomi šventūjų gyvenimai. Taigi šv. Morkus evangelistas. Manoma, kad jo motinos našlies namuose galėjo vykti paskutinė vakarienė. Gali būti, kad jai priklausė ir Alyvų darželis, o jaunuolis, sekęs paskui suimtą Kristų, buvo Jonas Morkus.