Angle down Atgal

Darbai verda toliau rekonstruojamoje Vasario 16-osios gatvėje ir jos prieigose

Toliau tęsiami Vasario 16-osios gatvės ir šalia jos esančių erdvių atnaujinimo darbai. A. Smetonos, Vasario 16-osios gatvių ir skvero šalia Klaipėdos gatvės, Ukmergės mieste rekonstravimo projekto darbus vykdanti bendrovė „Ukmergės keliai“ šiomis dienomis ėmėsi medžių šalinimo darbų skvere šalia Klaipėdos gatvės.

Remiantis bendrovės „Želdynų vizija“ atliktos želdinių inventorizacijos išvadomis, kurias pateikė šios įmonės vadovas, dendrologas Julius Bačkaitis, iš šioje teritorijoje augančių 64 medžių 29-ių kamienai yra geros, 12-os – vidutinės, 11-os – patenkinamos, 6-ių blogos, 8-ių labai blogos būklės bei vieno jau yra žuvęs.

Vykdant projektą, skvere neliks 35 medžių. Juos nukirsti rekomenduojama atsižvelgiant į šių medžių būklę, invazyvumą bei saugojamumą.

„Atkreiptinas dėmesys, kad tuopų, kaip skvero stambiausių medžių, nėra reikalo gailėti ne tik dėl to, kad jos (kaip menkaverčiai medžiai) yra nesaugomos, bet ir dėl kitų priežasčių: 2-3 savaites tuopų skleidžiamos žiedadulkės žmonėms sukelia alerginę slogą (šienligę, piolinozę, alergnė rinitą), kuri pasireiškia paraudusiomis, ašarojančiomis akimis nesibaigiančiu čiauduliu, „varvančia“ nosimi, o daliai žmonių – astmos priepuoliais.

Dar apie 3 savaites tuopų barstomi pūkai, vėjo pernešami dideliais atstumais bei prasiskverbiantys į patalpas erzina gyventojus ir miestų aplinkos tvarkytojus, o be to perneša kitų augalų sporas ir žiedadulkes, tad vėlgi tampa polinezės priežastimi. O be to teritorijose, kuriose nuolat lankosi žmonės, vėjuotu oru pavojų kelia krintančios sausos tuopų šakos, o galingos, keliasdešimt metrų nuo kamienų nutolstančios šaknys gadina – iškilnoja, išardo gatvių ir šaligatvių dangas, ardo statinių pamatus, užkemša melioracines sistemas“, - teigia J. Bačkaitis.

Pasak jo, dėl išvardintų priežasčių planingas tuopų kiekio mažinimas vykdomas bene visose Lietuvos urbanizuotose teritorijose, o vadovaujantis Miško kirtimų taisyklėmis, be kiertimo amžiaus apribojimų tuopos gali būti kertamos ir II-IV miškų grupių miškuose pagrindiniais ir medynų pertvarkymo (rekonstrukciniais) kirtimais.

J. Bačkaičio pateiktose išvadose rašoma, jog Klaipėdos gatvės skveras kultūros vertybių registre patenka į Ukmergės senamiesčio teritoriją, kur yra saugotini tik virš 20 cm skersmens vertingesni medžiai. Jo teigimu, po kirtimu skveras neabejotinai turi būti papildytas vertingais medžiais bei krūmais.

Pašalinus nereikalingus medžius skvere šalia Klaipėdos gatvės, bus imtasi medžių retinimo darbų Vasario 16-osios gatvėje ir jos prieigose (atkarpoje nuo turgavietės iki A. Smetonos gatvės).

Šioje teritorijoje taip pat buvo atlikta želdinių inventorizacija. Ją atlikusios bendrovės „„Želdynų vizija“ direktoriaus J. Bačkaičio išvadose rašoma, kad čia auga 156 medžiai. 50-ies iš jų kamienai yra geros, 37-ies – vidutinės, 32-ių – patenkinamos, 25-ių – blogos, 22-ių – labai blogos būklės. Blogiausia vidutine būkle pasižymi būtent prie pat Vasario 16-osios gatvės augantys medžiai (iš viso 71 ). Gera būkle čia pasižymi tik 7, vidutiniška ir patenkinama – 28, o bloga ir labai bloga – net 38 medžiai.

Atsižvelgiant į šių medžių būklę, invazyvumą bei saugojamumą, J. Bačkaitis šioje vietoje rekomenduoja pašalinti 56 medžių kamienus.

Pagal bendrovės „Sweco Lietuva“ parengtą techninį projektą, rekonstruojant šalia Klaipėdos gatvės esantį skverą numatyta išlaikyti jo esamą struktūrą, pakoreguojant takų plotį, jų kontūrą, įrengiant apšvietimo sistemą, suolelius, dviračių taką, kuris susijungs su Vasario 16-osios gatvėje projektuojamais takais ir taip užtikrins vientisą judumą mieste.

Skverą numatyta padalinti į tris zonas: istorinę-atminties, kur bus statomas paminklas 1944-1953 m. žuvusiems partizanams atminti, skvero vidurinėje dalyje bus suformuota „jaunųjų menininkų aikštę“, kurioje savo kūrybos darbus galės eksponuoti Ukmergės meno mokyklos Dailės skyriaus mokiniai ir ramiąją-žaliąją parko dalį, kuri bus skirta ramiam skvero lankytojų poilsiui.

Rekonstruojamoje 759 metrų ilgio Vasario 16-osios gatvės atkarpoje iš abiejų pusių bus suprojektuotas 0,5 m pločio techninis šaligatvis, o už jo, siekiant sukurti patogesnį ir saugesnį pėsčiųjų bei dviratininkų eismą, taip pat išsaugant esamus želdinius ir medžių formuojamas alėjas, bus įrengtos žaliosios šoninės juostos. Šalia šoninių skiriamųjų juostų bus suprojektuoti pėsčiųjų bei dviratininkų eismui skirti takai.

Pradinė viso projekto „A. Smetonos, Vasario 16-osios gatvių ir skvero šalia Klaipėdos gatvės, Ukmergės mieste rekonstravimo projektas“ sutarties vertė - 2 mln. 35 tūkst. eurų. Numatoma darbų pabaiga – 2021 metų vasaros pradžia.

comment Skaitytojų komentarai (0)

Rekomenduojamas video turinys


Taip pat skaitykite