Angle down Atgal

Darbai palies ir valstybės saugomą Preilos bibliotekos pastatą

Kurorto gyventojų ir svečių varstomos Preilos bibliotekos durys ilgai netrukus lankytojams bus užvertos – čia vyks kultūros paveldo tvarkybos darbai. 

Ant Kuršių marių kranto rymančiame, valstybės saugomame, raudonų plytų mūro pastate anksčiau veikė Preilos mokykla – apie tai skelbia ir iki šių dienų išlikęs užrašas vokiečių kalba.

Vieno aukšto pastatas su mansarda pastatytas 1907 metais. Mokyklos klasė buvo rytinėje pastato dalyje – prie Kuršių marių, o vakarinėje ir mansardoje – mokytojų gyvenamosios patalpos. Preilos mokyklos istorija dėl mažo mokinių baigėsi 2001 metais.

Buvusiose gyvenamosiose pirmo aukšto patalpose šiuo metu yra įsikūręs Neringos savivaldybės Viktoro Miliūno viešosios bibliotekos filialas. Buvusi mokyklos klasė ir mansardinio aukšto patalpos – nenaudojamos.

Kultūros paveldo objekto tvarkybos darbų metu pastato pirmo aukšto patalpos bus pritaikytos šiandieniniams viešosios bibliotekos poreikiams – buvusioje klasėje numatoma įrengti skaityklą, galinčią priimti 8 lankytojus bei atvirus knygų fondus. Buvusiose gyvenamosiose patalpose – uždaras knygų fondo saugyklas, pagalbinę patalpą ir sanitarinį mazgą, pritaikytą žmonėms su negalia.

Atliktų pastato tvarkybos darbų dėka mansardinis aukštas bus skirtas bendruomenės gyventojų užimtumo patalpoms. 

Siekiant išsaugoti vertingąsias savybes bei atkurti sunykusias, bus tvarkoma ir pastato išorė – atliktas mūro ir tinko remontas, restauruotas fasado sienose esančių nišų tinkas, plytų mūras ir mūriniai elementai. Atliktas mūrinių kaminų, medinių stogo detalių remontas. Pakeistos molinės stogo čerpės. Restauruotos bus išorinės dvivėrės įėjimo durys bei marmuro lenta su vokišku užrašu „Preilos mokykla. Statyta 1907 m.“. Taip pat mediniai vidaus laiptai.

Prie įėjimų į pastatą bus įrengti išoriniai laipteliai ir pandusas žmonėms su negalia. Pastato rytų pusėje į marias numatoma įrengti medinių lentų terasą. Taip pat sutvarkyti greta pastato esančio šulinio uždengimą.  Tvarkybos darbų metu buvusi statinio mokslo paskirtis bus pakeičiama į kultūros.

Pastato tvarkybos darbai, kuriems skelbiamos viešojo pirkimo procedūros, bus atliekami Neringos savivaldybės administracijai kartu su Biudžetine įstaiga „Y. F. Svetlanovo Kaliningrado srities Filharmonija“ įgyvendinant projektą „Bendradarbiavimas per sieną, išsaugant kultūros paveldą turizmui ir bendruomenei“.

Projekto metu bus atnaujinti du kultūros paveldo objektai – buvęs Preilos mokyklos pastatas ir Kaliningrado srities Filharmonijos koncertų salė, veikianti buvusiame Šventosios Šeimos bažnyčios pastate.

Projekto metu bus siekiama paskatinti vietos bendruomenes aktyviau įsitraukti į tradicijų išsaugojimą, o  vietovių lankytojus – susidomėti atnaujintais kultūriniais kraštovaizdžiais ir kultūriniu palikimu.

Atlikti darbai leis vietos bendruomenėms geriau pažinti kultūrinį palikimą, o pastatus panaudojant viešosioms reikmėms, gimti naujoms iniciatyvoms. Apjungiant profesionalų meną ir tradicijas projekto metu bus sukurtas turistinis maršrutas „Kultūrinio paveldo kelias”. Dar viena nauja iniciatyva – projekto partnerių organizuojamas renginys „Poezijos  ir melodijų pavasaris“. Tikimasi, kad šis renginys taps kasmetine švente. 

comment Skaitytojų komentarai (0)

Taip pat skaitykite