„Danske Bank“ lėšas nuslėpti norintiems klientams siūlė įsigyti aukso luitų

Vilnius
Akvilės Petraitytės nuotr.
Vaiva Kasiulynaitė Etaplius žurnalistas
Šaltinis:  Etaplius.lt

Portalo „Bloomberg“ žurnalistai, susipažinę su slaptais „Danske Bank“ dokumentais, atrado, kad bankas pačiame savo pinigų plovimo skandalo įkarštyje siūlė įsigyti aukso luitų turtingiesiems, norintiems nuslėpti savo turtus.

Pasirodo, dar 2012 m. šio Danijos banko Estijos filialas, kuris visai neseniai buvo pagautas nelegaliai pervedinėjantis milijardus klientų dolerių į ofšorines sąskaitas, siūlė mažam klientų ratui, daugiausia iš Rusijos, konvertuoti savo pinigus į aukso luitus ir monetas. Banko teigimu, be mažesnės rizikos prarasti investicijas, konvertavimas į auksą padėtų klientams pasiekti finansinį „anonimiškumą“ ir galimybę lengvai „perkelti turtą“.

„Danske Bank“, kuris yra šiuo metu tiriamas Europoje ir JAV dėl 2007–2015 m. Estijos filialo nesugebėjimo patikrinti maždaug 200 mlrd. galimai įtartinos kilmės eurų, keliaujančių iš nerezidentų sąskaitų. Paaiškėjus realiam pinigų plovimo banke mastui, Estijos valdžia privertė banką sustabdyti savo bankinę veiklą šalyje.

Kol kas nėra aišku, kiek bankas sugebėjo parduoti aukso dar veikiant Estijos padaliniui. Tačiau portalo „Bloomberg“ žurnalistų matyti vidiniai banko susirašinėjimai atskleidžia, kad ta paslauga tikrai buvo naudotasi. Aukso luitus, sveriančius 250 g ir daugiau, banko nerezidentų padalinys galėjo gauti be pakuotės ar popierinių sertifikatų. Nors buvo reikalingas pinigų plovimo prevencijos patvirtinimas prieš atsiimant prekę, šie patvirtinimai nebuvo reikalingi, jei auksas buvo laikomas ilgalaikėse saugyklose.

Viena „Bloomberg“ matyta „Danske Bank“ 2012 m. birželio vidinė prezentacija atskleidė, kad tuo metu prekyba auksu buvo pasiekusi visų laikų rekordą, pažymint, kad „produktas nėra reklamuojamas viešai ar žiniasklaidoje“. Taip pat nėra įrodymų, kad bankas siūlė šią paslaugą po 2013 m., kai aukso kainos krito.

Žurnalistų matytuose dokumentuose teigiama, kad „Danske Bank“ Estijos filialas auksą pirko iš dviejų partnerių, priklausomai nuo luitų dydžio. Vienas partneris iš Austrijos bankui tiekė aukso luitus, kurių vertė viršijo 300 tūkst. eurų, arba 6 kg aukso tuometinėmis kainomis. Kitas neįvardytas partneris tiekė mažesnius luitus.

Verta pastebėti, kad kai kurie dokumentai, skatinantys pirkti aukso luitus, buvo pasirašyti Howardo Wilkinsono – žmogaus, kuris paviešino „Danske Bank“ pinigų plovimo schemas.

JAV „Danske Bank“ veiklą šiuo metu tiria Teisingumo departamentas ir Vertybinių popierių ir biržų komisija. Europoje bankas dalyvauja baudžiamosiose bylose Danijoje, Estijoje ir Prancūzijoje. Prieš banką taip pat pradėti keli kolektyviniai ieškiniai, o buvęs banko vadovas Thomas Borgenas yra įtariamasis vienoje baudžiamojoje byloje Danijoje.

http://www.alfa.lt