Angle down Atgal

Dailininkės Aušros Sirutienės-Oreigės „Būsenos“ – ir ligoninėje

Respublikinės Šiaulių ligoninės Širdies ir kraujagyslių centro kardiologijos poliklinikoje atidaryta Aušros Sirutienės- Oreigės tapybos paroda „Būsenos“, kuria pradėtas parodų ciklas. Centro įsigyta paveikslų demonstravimo sistema suteikia galimybę eksponuoti meno kūrinius netradicinėje aplinkoje – erdvioje ir estetiškoje ligoninės erdvėje, kur kasdien apsilanko didelis srautas žmonių, galinčių pasigrožėti meno kūriniais. Parodos atidarymo metu kalbiname ekspozicijos sumanytoją Širdies ir kraujagyslių centro vadovę dr. Norą Kupstytę- Krištaponę ir pirmosios dailės parodos autorę Aušrą Sirutienę - Oreigę.

- Papasakokite apie save ir apie savo santykį su kūryba.

- A. Sirutienė-Oreigė: esu iš Žemaitijos sostinės Telšių. Nuo pat mažens visada ėjau drauge su kūryba. Tam tikrais momentais kaip aktyvi dialogo dalyvė, tam tikrais momentais kaip pasyvi stebėtoja. Intensyviai kurti pradėjau prieš penkerius-šešerius metus. Prieš tai savo kūrybingumą išreiškiau, mokydama mokinius dailės bei vesdama kūrybinius užsiėmimus suaugusiems. Daugiau nei dvidešimt metų dirbu pedagoginį darbą. Esu baigusi tuometinio Telšių taikomosios dailės technikumo pedagogikos skyrių, vėliau mokslus pratęsusi Šiaulių Universitete. Prieš šešetą metų pabandžiusi kurti tekstilinius papuošalus, supratau, kad įklimpau iki ausų. Vėliau sekė interjerinių lėlių kūrimas. O tada aliejinė tapyba. Šiuo metu jau turiu kitą aistrą – akvarelę. Man viskas įdomu, norisi prie daug ko prisiliesti.

- Kodėl susidomėjote pasiūlymu ir pasirinkote galimybę parodą eksponuoti ligoninės erdvėje?

- A. Sirutienė-Oreigė: kūryba man ne tik saviraiškos, bet ir bendravimo būdas. Kūrybos kalba universali - ja galima paliesti kito širdį, prakalbinti bei nuraminti, padėti atsiverti. Ji skatina pasitikėti supančiu pasauliu, ieškoti tarpusavio ryšių ir panašumų, pradėti dialogą. Todėl manau, kad kūryba būtina dalintis – visada atsiras žiūrovas, kuriam šiuo metu reikia būtent tokių spalvų ar formų sąskambių, kuris bus tam vidiniam dialogui pasiruošęs. Ir ne būtinai tai bus tik tas žiūrovas, kuris ateina pasižvalgyti į parodų sales, galerijas. Kūrinys gali būti paveikus ir kitoje erdvėje, ten, kur jo mažiausiai tikimasi. Mūsų gyvenimas nesusideda vien iš pakylėtų, šventiškų akimirkų. Ligoninė - ta vieta, kurioje atsiduriame užklupti klausimų, negalavimų ar bėdų. Jei žmogus, žiūrėdamas į mano paveikslus, nors trumpam jas pamirš, pasijaus geriau - „Būsenų“ tikslas bus pasiektas.

- Kuo ypatinga Jūsų paroda „Būsenos“ ?

- A. Sirutienė-Oreigė: šie paveikslai buvo eksponuoti gimtajame mieste Telšiuose, tada iškeliavę į sostinę, džiuginę Rygos lietuvių vidurinės mokyklos bendruomenę, o dabar keliems mėnesiams apsistojo Šiauliuose. Parodoje „Būsenos“ eksponuojami mano aliejinės tapybos darbai, inspiruoti gamtos, paskaninti prisiminimų, nuojautų fragmentais. Tai ryški, ekspresyvi, džiaugsminga tapyba. Dauguma darbų abstraktūs, su mažiau ar daugiau įskaitomomis gamtos motyvų užuominomis. Žaviuosi ryškiomis spalvomis, kontrastingais deriniais, ne iki galo atsivėrusiu vaizdu, kurį žiūrovas papildytų sava interpretacija bei išsiaiškintų pats. Man ši paroda ypatinga tuo, kad tai rinkinys kol kas paskutinių aliejumi tapytų darbų, mat aliejinė tapyba jau kuris laikas vietą yra užleidusi akvarelei.

- Kaip kilo mintis ligoninės erdvę pritaikyti paveikslų eksponavimui?

- N. Kupstytė-Krištaponė : pastebėjau, jog prie kardiologų konsultantų kabinetų nuolat lūkuriuoja nemažai žmonių. Koridorius šviesus, erdvus, neseniai suremontuotas, jame tylu. Kasdien į konsultantų bei diagnostinius kabinetus ateina daug žmonių, jiems tenka laukti eilėse. Tad ir kilo mintis suteikti galimybę žmonėms tą laiką praleisti ne tuščiai, bet pasigrožėti meno kūriniais bei praturtinti savo sielą. Iki šiol sienos buvo tuščios ir tikrai nesinorėjo ant jų kabinti, kaip įprasta medicinos įstaigose, informacinius pranešimus apie ligas, širdies anatomijos plakatus. Per mėnesį pas mus apsilanko 1100-1400 žmonių, neskaičiuojant lydinčių asmenų, ir jiems čia tenka laukti nuo kelių minučių iki kelių valandų. Manau, jog laukdami gydytojo konsultacijos žmonės neskuba, tačiau jaučia nerimą, kartais neturi ką paskaityti, kuo užsiimti, kur nukreipti mintis. Tad kodėl nepavaikštinėti, stabtelint prie paveikslų?

- Kodėl pirmai parodai pasirinkote menininkės Aušros Sirutienės-Oreigės kūrybą?

- N. Kupstytė-Krištaponė: kilus sumanymui ėmėm ieškoti autorių, kuriuos galėtume pakviesti. Meno kūrinių taip pat ieškojome tokių, kurie sukeltų teigiamas emocijas, skleistų ramybę, neprovokuotų. Po ilgokai trukusių paieškų, kreipimųsi ir prašymų atsiliepė menininkė Aušra Sirutienė-Oreigė. Ne tik atsiliepė, bet ir patikėjo, jog tokia netipinė parodos vieta yra gera idėja. Paveikslų galerijose eksponuojamus kūrinius dažniausiai pamato meno mėgėjai, nuolat lankantys parodas. O tokioje vietoje galima pristatyti savo darbus ne tik gausesnei, bet ir žymiai įvairesnei auditorijai, nes ligos užklumpa pačių įvairiausių pomėgių ir pažiūrų žmones. Menas visiems padeda sveikti, nes teigiamos emocijos, nerimo malšinimas yra svarbu sergančiajam. Pavadinčiau tai papildomu gydomuoju poveikiu, kurio nederėtų nuvertinti.

- Gal jau žinote, kokio autoriaus kūriniai pakeis ligoninės erdvę A. Sirutienės-Oreigės parodą?

- N. Kupstytė-Krištaponė: grožis mūsų aplinkoje yra reikalingas, nes pakelia nuotaiką. Dabar, eidama poliklinikos koridoriumi, šypsausi ir einu kiek lėčiau, nes šiuo metu eksponuojami paveikslai yra šiltų spalvų, harmoningi ir tiesiog spinduliuoja ramybę, džiaugsmą, švelnumą.

Aušros Sirutienės- Oreigės paveikslų paroda „Būsenos“ pradėta eksponuoti vasario 25 dieną. Menininkė pažadėjo leisti ligoniams ir medikams gėrėtis jos darbais du mėnesius. Esame įsigiję paveikslų demonstravimo sistemą ir tikimės, kad galimybė parodyti savo kūrybą ir, galima sakyti, padėti pasijusti geriau susirgusiems žmonėms, privilios norinčių pristatyti darbus menininkų: dailininkų, fotografų. Aš labai tikiuosi pasiūlymų.

Nuotr. :

Telšiuose kuriančios dailininkės Aušros Sirutienės-Oreigės paroda „Būsenos“ du mėnesius džiugins Respublikinės Šiaulių ligoninės Širdies ir kraujagyslių centro kardiologijos poliklinikos pacientus ir lankytojus.

Zitos KATKIENĖS nuotr.

comment Skaitytojų komentarai (0)

Taip pat skaitykite