D. Šakalienė: valstybė vietoje pagalbos iš moters atima vaikus

Vilnius
Dainiaus Labučio (ELTA) nuotr.
Budintis Budėtojas Etaplius žurnalistas
Šaltinis:  Etaplius.lt

Socialdemokratė Dovilė Šakalienė Seime surengtoje spaudos konferencijoje pristatė trisdešimtmetės moters istoriją, kai vaikystėje apleista ir elgetavusi Algimantė vietoje pagalbos iš valstybės institucijų sulaukė bausmės – vienas po kito iš jos buvo atimti trys iš keturių vaikų.

„Tai vieno žmogaus istorija, kuri yra kaip lakmuso popierėlis, parodantis, kaip mūsų valstybėje neveikia pagalbos žmogui sistema“, – sakė Seimo narė, papasakojusi, kaip Lietuvoje gimusi, užaugusi ir gyvenanti Algimantė turėjo Kazachstano pilietybę vien todėl, kad motina buvo trumpai ištekėjusi už kazacho. Vėliau ji papuolė į situaciją, kai žmogus be pagalbos išsikapstyti negali. Neturėdama dokumentų, negalėjo gauti nei pajamų, nei būsto. Todėl neteko ir vaikų.

„Pagal Jungtinių Tautų konvenciją draudžiama vaikus atiminėti dėl skurdo. O ši istorija iliustruoja, kad Lietuvoje nutinka būtent taip. Noriu pasakyti, kad Algimantė nesmurtauja prieš savo vaikus ir neturi priklausomybių. Tokių istorijų kaip ši – tūkstančiai. Liūdna, bet jeigu esi silpnas, pažeidžiamas ir bejėgis, Lietuvoje niekas nepadės, atvirkščiai“, – apgailestavo D. Šakalienė.

Pati Algimantė Ignaititė sėdėdama Seime spaudos konferencijoje tiesiog verkė. „Noriu susigrąžinti vaikus. Vaikai man yra viskas“, – sakė ji.

Moteris pasakojo, kad bandydama įgyti dokumentus ji nesulaukė jokių patarimų ar pagalbos iš Lietuvos institucijų, išskyrus Kazachstano ambasadą. „Kazachstano ambasadoje pasiūlė, kad bet kada galės suteikti dokumentus“, - pasakojo A. Ignaititė.

Tik po intensyvaus Seimo narės D. Šakalienės bendravimo su Vidaus reikalų ministerija šiandien gauta žinia, kad A. Ignaititei išimties tvarka sudaryta galimybė teikti prašymą gyventi Lietuvoje nepateikiant dokumentų. Tiek A. Ignaititė, tiek ją ėmusi globoti Gražina Grigaliūnienė sako, kad apie tokias galimybes ligi šiol niekas net neužsiminė.

„Dabar, po spaudos konferencijos, vyksime į Kazachstano ambasadą aiškinti, kaip Algimantai atsisakyti Kazachstano pilietybės. Bet ar tikrai tai įmanoma tik kai įsikiša Seimo nariai ar viceministrai? Juk teisinių žinių neturintys žmonės labai dažnai atsiduria beviltiškose situacijose dėl to, kad nesulaukia pagalbos“, – kėlė klausimą D. Šakalienė.

Taip pat socialdemokratė šioje istorijoje mato, kaip savivaldybės, vaiko teisių tarnybos formaliai ir nejautriai rūpinasi žmonėmis, kuriems reikia pagalbos, vietoje to - tiesiog atimami vaikai. D. Šakalienė priminė apie jos kartu su Socialdemokratų partijos pirmininku Gintautu Palucku inicijuotą socialinę pagalbą - kompensuoti būsto nuomos kainą. „Tiesa, ta galimybė atsiras tik nuo kitų metų, bet savivaldybės ir dabar tai gali sėkmingai daryti iš socialinėms reikmėms sutaupomų lėšų“, – sakė Seimo narė.

ELTA