Angle down Atgal

D. Grybauskaitė: vis didesnė atsakomybė užtikrinant saugumą teks Europai

Nyderlandus lietuviai įsivaizduoja ne tik kaip tulpių ar futbolo šalį, bet kaip kraštą, kurio žmonės ne tik kalba, bet ir imasi veiksmų. Lietuvos ir Nyderlandų bendradarbiavimas yra labai svarbus kylant geopolitinėms ir transatlantinėms įtampoms, sakė prezidentė Dalia Grybauskaitė, trečiadienį sveikindama į Lietuvą atvykusį Nyderlandų monarchą Willemą Alexanderį.

Pasak Lietuvos vadovės, Lietuvos ir Nyderlandų partnerystė svarbi ne tik ekonomikos ar energetikos srityse, bet ir užtikrinant saugumą.

D. Grybauskaitė pabrėžė, kad Nyderlandų ir vokiečių kariai būdami Lietuvoje saugo visą rytinę NATO sieną. Saugumo klausimai pastaruoju metu yra ypač aktualūs. Dėl geopolitinių pokyčių ir kilusių įtampų transatlantinėje erdvėje, vis didesnė atsakomybė užtikrinant saugumą teks Europai.

„Mums didelė garbė matyti mums draugišką šalį“, - kalbėjo prezidentė, pabrėždama, kad Nyderlandai yra vieni didžiausių investitorių ir prie Lietuvos saugumo užtikrinimo prisidedančių šalių.

Prezidentė taip pat akcentavo, kad Nyderlandų energetikos bendrovės yra labai svarbios demonstruojant, kad Lietuva yra pajėgi diversifikuoti energijos šaltinius ir išsivaduoti iš Rusijos energetikos monopolio.

Lietuvos vadovė prisiminė olandų diplomatą ir pasaulio teisuolį Janą Zwartendijkį, kuris Antrojo pasaulinio karo metais išgelbėjo per 2400 Lietuvos ir Lenkijos žydų. Pasak prezidentės jis buvo herojus, savo darbais, o ne žodžiais tai įrodęs. Anot prezidentės, lietuviai panašiu principu vadovaujantis regi ir visą Nyderlandų kraštą.

„Mes jūsų šalį matome ne tik kaip tulpių šalį, ne tik kaip futbolo kraštą, bet kaip žmones, kurie nekalbėdami padaro svarbius dalykus“, - pabrėžė D. Grybauskaitė.

Tuo tarpu Nyderlandų monarchas W. Alexanderis dėkojo prezidentei už kvietimą ir, sveikindamas Lietuvą su valstybės šimtmečiu, išreiškė solidarumą laisvai ir nepriklausomai Lietuvai.

„Absoliutus tikėjimas laisvos visuomenės vertybėmis tarp mūsų šalių kuria stiprų ryšį“, - akcentavo monarchas.

W. Alexanderis taip pabrėžė, kad labai svarbu toliau gilinti šalių partnerystę ir kad valstybėms labai svarbus bendradarbiavimas energetikos srityje.

Prezidentė su Nyderlandų karaliumi aptarė ir stiprėjančius dvišalius verslo ryšius. Pasaulyje kaip prekybininkų tauta garsėjantys Nyderlandai - viena svarbiausių Lietuvos ekonominių partnerių. Dvišalė prekyba vien per praėjusius metus išaugo 26 proc. ir siekia 2,4 mlrd. eurų. Ši šalis - antra didžiausia investuotoja Lietuvoje, kurios investicijos siekia 2 mlrd. eurų. Lietuvą renkasi tokios kompanijos kaip viešbučių rezervacijos sprendimus siūlanti „Booking“, planuojanti sukurti per 900 naujų darbo vietų, taip pat įvairios IT įmonės.

Lietuvai pasistačius Suskystintųjų gamtinių dujų terminalą daug naujų galimybių atveria ir energetikos sektorius. Lietuvos ir Nyderlandų verslo bendradarbiavimą šioje srityje dar labiau paskatins ir valstybinio vizito metu rengiamas dvišalis energetikos forumas. Kartu su Nyderlandų karaliumi į Lietuvą atvyko ir gausi verslo delegacija, kurioje tokių energetinių kompanijų kaip „Shell“, „Gasunie“, „Nuon Vattenval“ atstovai.

Trečiadienį Lietuvoje valstybinį vizitą pradėjęs Nyderlandų karalius D. Grybauskaitės kvietimu Lietuvoje lankysis birželio 13-15 dienomis.

Lietuvos vadovė ir Nyderlandų monarchas dalyvaus ne tik dvišaliame energetikos forume, bet ir Kaune atidengs paminklą olandų diplomatui ir pasaulio teisuoliui J. Zwartendijkui. Nyderlandų garbės konsulu dirbęs J. Zwartendijkas išgelbėjo per 2400 Lietuvos ir Lenkijos žydų, išduodamas tranzitines vizas į Kiurasao salą. Iškilmingoje ceremonijoje dalyvaus diplomato vaikai.

Taip pat kartu su Lietuvos vadove karalius Rukloje aplankys Lietuvoje dislokuotus Nyderlandų karius.

ELTA

comment Skaitytojų komentarai (0)

Taip pat skaitykite