Angle down Atgal

Buvusiam Klaipėdos uosto hidrografui - tūkstantinė bauda

Prieš kelerius metus Klaipėdos uoste gylio duomenis klastojęs ir galimai už kiekvieną tokį veiksmą tūkstančio eurų kyšį gauti turėjęs buvęs Uosto hidrografijos skyriaus vyresn. gylių matavimų specialistas Arūnas Toliušis sulaukė tūkstantinės baudos.

Penktadienį Klaipėdos apygardos teismas nusprendė, kad jis ir bendrovės „Topada“ direktorius Tomas Dobožinskas, visą situaciją pavadinęs „nesusipratimu“, turės sumokėti po 9 415 eurų.

Prieš kelerius metus įmonė prie Klaipėdos uosto krantinių vykdė dugno gilinimo darbus. Už iškastą grunto kiekį atlygį mokėjo Uosto direkcija. Visgi paaiškėjo, kad įmonei buvo sumokėta daugiau pinigų nei padarytų darbų, tad klausimas dėl žalos dydžio dar bus sprendžiamas.

Klaipėdos apygardos teismo teisėja Dalia Kursevičienė teigė, kad tiesioginio kyšio perdavimo fakto byloje nėra užfiksuota, bet yra duomenys, kad susitarimas įvyko - už kiekvieną tokį suklastotą matavimą prie kiekvienos krantinės turėjo būti sumokėtas 1 tūkst. eurų kyšis. O tokių kartų buvo bent keletas.

Teismo turimais duomenimis, dokumentus pradėta klastoti 2015 metų liepą. Batimetrinius gylius skaičiuodamas specialia programa A. Toliušis vienose vietose juos pagilino 2-5 cm, o prie 70 krantinės, kur buvo daug povandeninių srovių, iki 30 cm.

„2 ir 5 centimetrai laivybai jokios įtakos neturi ir jokios žalos padaryta nebuvo. Byla buvo sudėtinga tuo, kad kalbama apie hidrografo darbą ir batimetrinius matavimus. Kaltinimai pateikti dėl hidrografo suklastotų batimetrinių matavimų duomenų, ir kad tai buvo padaryta pagal susitarimą su suinteresuotos įmonės vadovu. Buvo paskaičiuoti didesni iškasto grunto kiekiai negu įmonė iš tikro iškasė. Bylos nagrinėjimo metu pasitvirtino, kad hiodrografas pakeitė duomenis“, - sakė teisėja D. Kursevičienė.

Teigiama, kad galimam pažeidimui nustatyti buvo padarytos kelios ekspertizės, pasisakė saugios laivybos specialistai. Konstatuota, kad tai - tyčinis veiksmas.

„Hidrografo charakteristika puiki, savo darbą dirba daug metų, supranta matavimų reikšmę. Matavimai uostui svarbūs tuo, kad hidrografui juos apdorojus, jie yra įkeliami į bendrą uosto serverį. Duomenis pradeda naudoti kiti darbuotojai. Tad tie darbuotojai, visko neįtardami, vadovaudamiesi duomenimis surašė atliktų darbų priėmimo aktus ir pagal tuos aktus sumokėjo pinigines sumas“, - pridėjo D. Kursevičienė.

Kaltinamieji kaltais neprisipažino. Įdomu tai, kad po to, kai buvo atliktos kratos A. Toliušio kabinete, atostogų metu, jam jokie įtarimai pareikšti nebuvo.

Praėjus daugiau nei metams po įvykių ir išėjus iš Uosto direkcijos, A. Toliušis gavo pakvietimą dirbti Škotijoje. Jis buvo sulaikytas Prancūzijoje, kai vyko iš Škotijos į hidrografų seminarą.

Nuosprendis gali būti skundžiamas Lietuvos apeliaciniam teismui.

Griežtai draudžiama „Vakarų eksprese“ paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo.

comment Skaitytojų komentarai (0)

Taip pat skaitykite