REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Jaunimas2017 m. Birželio 29 d. 15:53

Būtis ateina pas mus žodžiais

Marijampolė

Loreta AkelienėŠaltinis: Etaplius.lt


7894

Kaip mokyti vaikus gražios kalbos, kaip svarbu atsakingai parinkti žodžius, mintimis dalijasi marijampolietė pedagogė Daiva KRASNICKIENĖ.

Visiems gerai žinoma sena tiesa, kad mūsų gimtoji kalba yra labai graži, tiesiog nuostabi. Ne veltui plačiai naudojamas posakis, kad kalba – sielos veidrodis. Ir tai visiška tiesa. Vos tik išgirdę, kaip žmogus kalba, galime susidaryti nuomonę apie jo išprusimą, kultūrą, požiūrį į gyvenimą. Kalba yra visos kultūros pagrindas. Ji tartum pagrindinė žmogiškumo ypatybė, einanti drauge nuo pat atsiradimo. Kiekvienoje kalboje atsispindi tautos pasaulėjauta.

Evangelijoje rašoma: „Pradžioje buvo žodis. Tas žodis buvo pas Dievą“. Iš to mes suprantame, kad kalba turi dievišką kilmę.

Mūsų mintys, išreikštos žodžiais, turi ne tik prasmę ir reikšmę, bet ir svorį, spalvą, net skonį.

Daugeliui vertėtų pamąstyti, ar teisingai suvokiame tikrąją žodžio prasmę ir galią. Nuo pat pirmų dienų vaikas girdi kalbą, jos melodingumą, intonaciją. Mažyliui augant, kalba tampa suprantamesnė ir svarbesnė.

Svarbu, kad tėvai ir pedagogai bendraudami, kalbėdami su vaikais suprastų, kokią didelę reikšmę ir prasmę turi pasakyti žodžiai.

Kalbėdami, reikšdami savo mintis nesusimąstome ir mėtome juos į kairę ir į dešinę, kaip sėjėjas grūdus, negalvodami, kad tie žodžiai, kaip ir pasėti grūdai, sudygs ir duos derlių. Tik ar džiaugsimės juo?

Pamenu žodžius, pedagogų išsakytus ankstyvoje vaikystėje. Tie žodžiai vis iškyla ir iškyla atmintyje. Užsimerkite ir paklausykite savo vidaus, kokie žodžiai, intonacijos, frazės skamba jumyse, lydi jus. Ar žodžiai paliko pozityvų ar negatyvų įspūdį, kokios emocijos užplūsta prisiminus žodžių autorių? Mes dažnai pamirštame, o galbūt nenorime žinoti, koks svarbus gali būti meilės ir gailestingumo žodis, ir kokie griaunantys būna netgi netyčia tarstelėti žodeliai.

Be galo svarbu atsakingai reikšti mintis, tarti žodžius augančiam vaikui. Juk žodis žmogų augina, formuoja ir įdiegia tam tikrus įsitikinimus, jis taip pat turi ir griaunamąją galią. Vaikystėje ypač svarbu, kad vaikas nuolat girdėtų gražius, pagiriančius, palaikančius žodžius. Net ir pastabas vaikui reikia išsakyti žodžiais, kuriuose yra meilė, rūpestis ir pagarba. Šiandien kaip niekad mums visiems trūksta artimo meilės, supratimo, atjautos. Neturint viso to ir kyla didžiausios problemos, nesusipratimai.

Kalbėti nori dažniausiai visi, tik klausyti mažai kas... Kalbantysis turi suprasti, ar tai, ką pasakys, yra reikšminga, svarbu ir reikalinga. Ne veltui Dievas žmogui davė dvi ausis, kad daugiau klausytų ir girdėtų, dvi akis, kad daug matytų, stebėtų. Ir tik vieną burną, kad mažiau...

Mums visiems pravartu žinoti: jei turi ką gero pasakyt – kalbėk, jei ne – geriau patylėk. Stebėkime savo žodžius, nes jie turi nepaprastą galią.

Ričardo PASILIAUSKO nuotrauka



REDAKCIJA REKOMENDUOJA