Būsto pritaikymas neįgaliesiems – svarbi pagalba gyvenimo kokybei užtikrinti

Klaipėda
Reporteris Dovilė Etaplius žurnalistas
Šaltinis:  Etaplius.lt

Minint Tarptautinę neįgaliųjų dieną, Klaipėdos rajono savivaldybė primena, kad visus metus galima teikti prašymus dėl būsto pritaikymo neįgaliesiems. Šia galimybe jau pasinaudojo ir Priekulėje gyvenantis Stasys. Į namus vyras nuo šiol galės patekti moderniu laiptiniu keltuvu.

Palengvins kasdienybę

Nelaimė Stasį ištiko prieš 31  metus. Dirbdamas fermose, kliudytas traktoriaus susilaužė stuburą. Nuo to laiko judėjo pasiremdamas lazdomis, kol galiausiai, lūžus ir kojai, buvo priverstas sėstis į neįgaliojo vežimėlį.

Namuose Stasys su vežimėliu juda netrukdomas: nuimti slenksčiai, pakanka ir vietos. Iki šiol trūko tik patogios ir pritaikytos technikos, kuria galėtų patekti į butą.

Tad modernus, naujas ir patogus laiptinis keltuvas priekuliškiui Stasiui – lyg kalėdinė dovana. Prieš dvejus su pusę metų į neįgaliojo vežimėlį atsisėdęs vyras iki šiol į savo namus patekdavo kur kas sudėtingiau. Iš palaikių lentų prie laiptų buvo pritvirtintas savadarbis nuvažiavimas, tačiau patogus jis nebuvo.

„Sukant vežimėlio ratus, ypatingai užvažiuojant į viršų, reikėjo nemažai rankų jėgos. Pradėjo skaudėti ir jas“, – pasakojo priekuliškis.

Ragina naudotis galimybe

Būstas rajone šiemet jau pritaikytas 4 suaugusiems neįgaliesiems ir 3 vaikams su sunkia negalia. Dar 2 būstuose vyksta baigiamieji darbai.

Iš Savivaldybės ir Valstybės biudžeto šiemet būstų pritaikymui buvo skirta 65 tūkstančiai eurų.

„Kiekvienas žmogus turi teisę į kokybišką gyvenimą. Nei vienas nesame apsaugoti nuo nelaimių, dėl kurių sutrinka sveikata, atsiranda specialių poreikių, dėl kurių tampa sudėtinga gyventi savo pačių namuose, tad raginu visus, kuriems reikalingas būsto pritaikymas, kreiptis dėl šios galimybės. Kuo anksčiau pateiksite prašymus, tuo greičiau būsite įrašyti į eilę“, – ragina mero pavaduotoja Ligita Liutikienė.

Kompensuotas ir priemonių įsigijimas

Jau ne vienerius metus rajone gyvenančios ir neįgalius vaikus auginančios šeimos, jei nereikia būsto pritaikymo, renkasi kitą alternatyvą – sensorinių ir kitokių vaikui reikalingų priemonių pirkimą. Šia galimybe šiemet pasinaudojo dvi šeimos.

„Vienam neįgaliam berniukui buvo nupirktas ypač brangus treniruoklis „Motomed“, skirtas stiprinti kojų raumenims. Vaikui dėl genetinės ligos nyksta kojų raumenys, sunku vaikščioti. Todėl norint kuo ilgiau išlaikyti judėjimo funkciją, berniukui išties buvo reikalinga ši priemonė. Džiaugiamės, kad tėvai, jei nereikia būsto pritaikymo, gali pasinaudoti kita vaikui naudinga alternatyva“, – sako vicemerė L. Liutikienė.

Dar vienam vaikui pritaikytas įėjimas į būstą ir sumontuotas mobilus keltuvas. Vaikų būstų pritaikymui, drauge su priemonių pirkimu, išleista netoli 10 tūkst. eurų.

Prašymai priimami visus metus

Dėl būsto pritaikymo neįgaliajam reikia kreiptis į Savivaldybės administracijos Paslaugų ir civilinės metrikacijos skyrių, kur sudaryta komisija nagrinėja pateiktą prašymą ir nustato būsto pritaikymo poreikį. Galima įrengti pritaikytą vonią, liftą, keltuvą, turėklus laiptinėje ir panašiai, vaikams galima pirkti reikalingas sensorines priemones.

Būstai neįgaliesiems pritaikomi iš Valstybės ir Savivaldybės biudžetų lėšų, Valstybės lėšas skirsto Neįgaliųjų reikalų departamentas.

Prašymus dėl būstų pritaikymų vaikams ir suaugusiesiems galima teikti visus metus. Valstybės biudžeto lėšos yra paskirstomos pagal prašymų skaičių einamųjų metų sausio 1 d. Jei asmuo pateikė prašymą po sausio 1 d., jo prašymas automatiškai yra keliamas į kitus metus. Jei atsiranda atsisakiusių būsto pritaikymo einamaisiais metais, savo eilės žmogus gali sulaukti ir tais pačiais metais, kuriais padavė prašymą.

Daugiau: elektrinis neįgaliojo vežimėlis