Būsimieji Ukmergės verslininkai ugdomi jau mokyklos suole

Vilnius
Reporteris Skaistė Etaplius žurnalistas
Šaltinis:  Etaplius.lt

Bendradarbiaujant su VšĮ Lietuvos Junior Achievement, Ukmergės mokyklose viena po kitos steigiasi mokinių mokomosios bendrovės (MMB). Net trys MMB jau yra Ukmergės Antano Smetonos gimnazijoje, o po vieną Ukmergės Jono Basanavičiaus gimnazijoje, Užupio ir Senamiesčio pagrindinėse bei Ukmergės technologijų ir verslo mokykloje.

MMB globėjais Ukmergėje tapo: VšĮ „Lyderių karta“, bendrovės „Paina ir KO“, „Optima 13 Pica“, „Antara“ ir „Apvalūs medžio gaminiai“. Šioms įstaigoms buvo patraukli idėja ugdyti mokinių verslumo įgūdžius įgyvendinant tikras verslo idėjas jau mokykloje. Globėjai taps mokinių verslo konsultantais, padės analizuoti vietinės rinkos poreikį, atrinkti ir įgyvendinti geriausias verslo idėjas, prisidės prie mokinių komandų apmokymo kaštų padengimo.

MMB yra pripažintos viena geriausių formų mokyti jaunimą verslo bei ugdyti tam tikrus gebėjimus. Nors mokinių bendrovės neturi juridinio statuso, tačiau jos nueina visą įmonės kūrimo, produkto vystymo, pardavimų, marketingo kelią. MMB gali steigti tik vyresniųjų klasių mokiniai, vadovaujami mokytojos ir turintys verslo konsultantą. Būtent šie du žmonės yra labai svarbūs įmonės kūrimo stadijoje – reikia suburti, padrąsinti jaunus žmones, aptarti verslo idėją bei kitus svarbius dalykus.

MMB paprastai įkuriama ir suformuojamas jos akcijos paketas (tradiciškai įstatinis kapitalas yra apie 100 Eur, akcijas įsigyja mokinių tėvai, mokytojai, draugai) prasidėjus mokslo metams. Tada išvystomas verslas ir pavasarį akcijos išperkamos, o bendrovė uždaroma. Jeigu idėja pavykusi, kitais metais galima vėl kurti bendrovę ir verslą vystyti, plėtoti toliau.

Pasak Ukmergės rajono savivaldybės administracijos Švietimo ir sporto skyriaus vedėjo Vaidoto Kalino, apie MMB Ukmergėje pirmą kartą išgirsta 1998-2002 metais, kai pirmieji rajono mokytojai buvo ruošiami vesti ekonomikos pamokas pagal VšĮ Lietuvos Junior Achievement programą. 2003-2004 mokslo metais MMB buvo įsteigtos Ukmergės Jono Basanavičiaus ir Antano Smetonos gimnazijose, Siesikų vidurinėje mokykloje. Tačiau šios bendrovės veikė trumpai ir naujais mokslo metais veiklos neatnaujino.

„Įvairių tyrimų duomenys ir daugybė kitų požymių rodo būtinybę susirūpinti finansinio raštingumo ugdymu mokyklose. Tai pradėjo suprasti ir patys mokiniai. Lietuvos moksleivių sąjunga, siekdama atkreipti visuomenės dėmesį į nepakankamą šalies moksleivių finansinį raštingumą ir verslumo kompetencijų stoką bei stiprinti karjeros ugdymą už mokyklos ribų, 2018 metų lapkritį pradėjo metinę programą „Žmogus be sienų“, - sakė V. Kalinas.

Jis kartu su Vilniaus prekybos, pramonės ir amatų rūmų Ukmergės filialo vadovu Regimantu Baravyku šių metu spalio mėnesį susitiko su VšĮ Lietuvos Junior Achievement atstovais aptarti inovatyvių verslumo ugdymo programų diegimo galimybes Ukmergės rajone tiek pamokų metu, tiek neformaliojo švietimo srityje. Šio susitikimo metu buvo susitarta organizuoti ekonomikos mokytojų ir karjeros ugdymo specialistų bei mokinių komandų parengimą steigti mokomąsias bendroves.

„Tai, kad po šių mokymų MMB Ukmergėje pradės steigtis taip aktyviai niekas net pagalvoti negalėjo“, - džiaugėsi V. Kalinas.

Jo teigimu, artimiausiu metu su Lietuvos moksleivių sąjungos Ukmergės mokinių savivaldos informavimo centru (MSIC) ketinama analizuoti ir finansinio raštingumo programų įdiegimo rajono mokyklų 5 – 8 klasėse poreikį.