Angle down Atgal

Būrys darbdavių ėmėsi padėti darbuotojams jaustis geriau neapykantos kalbos kontekste

Būrys darbdavių ėmėsi padėti darbuotojams jaustis geriau neapykantos kalbos kontekste

Būrys šalies įmonių, viešojo sektoriaus įstaigų ir nevyriausybinių organizacijų tarė „Ne“ neapykantos kalbai ir prisijungė prie nacionalinės sąmoningumo didinimo kampanijos „Neapykantos kalba yra nusikaltimas“, išsamiai supažindindamos darbuotojus, kaip reaguoti į neapykantos kalbą.

Šia kampanija Lygių galimybių kontrolieriaus tarnyba ir Žurnalistų etikos inspektoriaus tarnyba kartu su socialinės reklamos agentūra „Nomoshiti“ siekia atkreipti visuomenės dėmesį į žalą, kurią sukelia neapykantą kurstantys komentarai. Kampanijos kūrėjai taip pat paaiškina, kodėl tokios kalbos naudojimas laikomas nusikalstamu, kaip galima apie šį reiškinį pranešti ir kur rasti informaciją apie teikiamą pagalbą.

„Sąmoningos įmonės ir organizacijos savo vidinėje komunikacijoje neapsiriboja vien darbine tema, o reaguoja ir į visuomenėje vykstančius procesus, didina darbuotojų sąmoningumą, nenori likti abejingos. Su darbdaviais dirbame siekdami užtikrinti lygias galimybes, kurti saugią aplinką darbovietėje. Švietimui apie neapykantos kalbą skirtos kampanijos metu tapo akivaizdu, kad visuomenėje vykstančios diskusijos turi įtakos ir darbuotojų savijautai, nes visi žmonės priklauso tam tikroms grupėms pagal savo amžių, lytį, religiją, tautybę ir kitus tapatybės požymius“, – sako Lygių galimybių kontrolieriaus tarnybos Lygių galimybių integravimo grupės vadovė Vilma Gabrieliūtė.

Prie kampanijos organizatorių kvietimo užsiimti neapykantos kalbos prevencija iš karto prisijungė būrys darbdavių. Tai – Valstybės kontrolė, Susisiekimo ministerija, Vilniaus apygardos teismas, Lietuvos automobilių kelių direkcija, Lietuvių kalbos institutas, VĮ Klaipėdos valstybinio jūrų uosto direkcija, Vilkaviškio rajono savivaldybės administracija, VšĮ „Plačiajuostis internetas“, „Danske Bank“, „Smiltynės perkėla“, „Benefita draudimas“, advokatų kontora „Primus“.

„Neapykantos kalba gali sužeisti mus pačius bei mūsų artimus žmones. Todėl labai svarbu žinoti, kaip reaguoti į neapykantos kalbą ir kur pranešti pastebėjus, kad kažkas ją naudoja prieš kitus. Kartu mes galime tai pakeisti“, – tokius ir panašius laiškus gavo organizacijų darbuotojai ir buvo pakviesti aptarti šią temą vidinės komunikacijos kanaluose.

„Danske Bank“ net atliko neapykantos kalbos „temperatūros matavimą“ banko viduje bei suplanavo darbuotojų internetinę diskusiją šia tema su Žurnalistų etikos inspektoriaus tarnybos ekspertais. Banko vyresnioji viceprezidentė, grupės Įvairovės ir įtraukties tarybos narė Ona Juodkienė pasakoja, kad banke pastaruoju metu itin daug dėmesio skiriama įtraukties temoms.

„Mums ypač svarbu kurti darbo aplinką, kur visi darbuotojai jaustųsi vertinami, gerbiami bei palaikomi. Stengiamės puoselėti vidinę kultūrą, kurioje neliktų vietos neapykantos kalbai, patyčioms ar užgauliojimams. Apie tai daug kalbame organizacijos vidiniais kanalais, dirbame su vadovais, organizuojame diskusijas. Kovo pradžioje visą savaitę buvome paskyrę nulinei diskriminacijai, kurios renginiuose sudalyvavo virš 1000 „Danske Bank“ kolegų. Kaip organizacija, turinti daugiau nei 4000 darbuotojų Lietuvoje, jaučiame pareigą šiomis temomis kalbėti ne tik viduje, bet ir platesnėje visuomenėje, todėl savo poziciją tvirtai reiškiame ir socialiniuose tinkluose“, – sako O. Juodkienė.

Darbdaviai padėjo darbuotojams atskirti žodžio laisvę nuo neapykantos kalbos, pasiūlė vadovautis tokiu apibrėžimu: „Neapykantos kalba yra raiška, kuria skleidžiama, kurstoma, skatinama ar pateisinama neapykanta prieš asmenį ar asmenų grupę dėl jų tapatybės. Asmens tapatybę sudaro tokie požymiai kaip tautybė, rasė, seksualinė orientacija, lytis, amžius ir kt.“

Įmonės ir organizacijos su savo darbuotojais vidiniais kanalais pasidalino įvairia naudinga informacija: kaip reaguoti į neapykantos kalbą; kaip pranešti apie neapykantos kalbą; kur pranešti pastebėjus neapkantos kalbą – naujoje interneto svetainėje nepyka.lt.

comment Skaitytojų komentarai (0)

Rekomenduojamas video turinys


Taip pat skaitykite