Sportas2019 m. Rugpjūčio 14 d. 10:48

Budapešte 25 kartus skambėjo Lietuvos himnas

Reporteris SantaŠaltinis: Etaplius.lt

94862

25 aukso, 18 sidabro, 19 bronzos medalių. Tokį rekordinį medalių kraitį iš Europos „Makabi“ žaidynių Vengrijos sostinėje parsivežė Lietuvos delegacija.

Net 62 iškovoti apdovanojimai – geriausias mūsų šalies atstovų pasirodymas pasaulio arba Europos makabiadoje. Lietuviams šis laimėjimas užtikrino penktąją vietą medalių lentelėje tarp 35 juos iškovojusių šalių.

„Iki šiol per visas 16 žaidynių, kuriose buvome dalyvavę, laimėjome 91 medalį. O šįkart iškovojoje net 62 per vieną makabiadą. Tai neįtikėtinas rezultatas“, - džiaugėsi Lietuvos sporto klubo „Makabi“ prezidentas Semionas Finkelšteinas, vadovavęs šalies delegacijai Budapešte. Ją sudarė 30 narių.

Lietuvos sportininkai iš viso pelnė net 81 apdovanojimą. Bet galutinėje įskaitoje buvo skaičiuojami tik asmeninėse bei drauge su savo šalies atstovais dvejetų ir komandų varžybose iškovoti apdovanojimai. O Lietuvos rinktonės nariai nemažai kartų ant garbės pakylos kopė su kitų valstybių sportininkais sudarė dvejetus ar estafečių ekipas.

Liūto dalį apdovanojimų Vengrijos sostinėje Lietuvai iškovojo plaukikai. Net 22 nuskynė broliai Fadejevai. Andrejaus sąskaitoje 12 medalių (3 aukso), Aleksejaus – 10 (5 aukso).

Jaunių grupėje Erika Filipavičiūtė iškovojo 13 medalių, Kamilė Ilijonskytė – 8, Kristijonas Šreiberis ir Robertas Nikitinas – po 11.

Kiekvienoje rungtyje vyko po vieną plaukimą. Jo rezultatas buvo skaičiuojamas galutinėje kiekvienos amžiaus grupės įskaitoje.

„Plaukikai atvažiavo su trenere Oksana Sinkevič ir visas dienas iki varžybų išnaudojo treniruotėms. Lietuvos atstovai nutarė dalyvauti beveik visose įmanomose rungtyse, tad kiekvienas startavo nuo 12 iki 16 kartų asmeninėse ir estafečių distancijose“, - pasakojo S. Finkelšteinas.

Fechtuotojas Alanas Rinkevičius iškovojo aukso medalį asmeninėje įskaitoje ir vieną aukso bei sidabro apdovanojimus komandų varžybose su Švedijos sportininkais.

Badmintono asmeninėse varžybose lygių neturėjo Vitalija Movšovič ir Markas Šamesas. Pastarasis su Danieliu Tarachovskiu iškovojo sidabro medalį vyrų dvejetų turnyre. V. Movšovič kartu su ukrainiete Natalija Rutgauzer užėmė antrąją vietą moterų dvejetų varžyboss, o su D. Tarachovskiu pelnė bronzą tarp mišrių porų.

Moterų teniso turnyrą laimėjo 18-metė Alisa Gaivoronskytė. Po pertraukos į oficialias varžybas grįžusi Lietuvos sportoninkė nepateko tarp pajėgumo numerius gavusių žaidėjų, tad pakeliui pergalės link ji įveikė ne vieną favorite laikytą tenisininkę. Dar vienas auksas jai atiteko dvejetų varžybose, kuriose vilnietė žaidė drauge su vokiete.

Amžiaus grupėje virš 55 metų Europos „Makabi“ žaidynių čempionės titulas atiteko S.Finkelšteino žmonai Valentinai. Ji užėmė trečiąją vietą, bet finale žaidė Argentinos ir PAR atstovės, o ne Europos sportininkų rezultatai makabiadoje buvo skaičiuojami tik galutinėje medalių įskaitoje, tuo tarpu žaidynių nugalėtojais ir prizininkais būdavo tituluojami europiečiai.

Staigmeną pateikė 15-metė stalo tenisininkė Gerda Šišanovaitė. Europos jaunučių ir jaunių bei daugkartinio Lietuvos suaugisųjų čempiono Mirono Krejerio anūkė, dalyvaudama suaugusiųjų turnyre, laimėjo bronzos medalį.

Ne mažesnę staigmeną, anot S.Finkelšteino, pateikė jauniausias makabiados dalyvis, 10 metų šachmatininkas Danielis Šeras. Šiaulietis užėmė ketvirtąją vietą tarp jaunių iki 18 metų, tarp kurių buvo tarptautiniai meistrai ir didmeistriai.

„Tai neįtikėtinai talentingas vaikas. Jie ne tik gerai žaidžia, bet ir yra labai komunikabilus, protingas, smalsus. Danielį treniruoja jo tėvas Eduardas Šeras“, - sakė Lietuvos „Makabi“ vadovas.

Sidabrą Budapešte iškovojo ir kartų kaitą išgyvenanti Lietuvos mažojo futbolo komanda. Jos žaidžiantysis treneris – Arūnas Šteinas.

Makabiados dalyviai Budapešte buvo apgyvendinti viešbučiuose ne bendromis delegacijomis, bet suskirstyti pagal sporto šakas. O visų šalių jaunimas buvo įkurdintas drauge. Būtent jauniesiems sportininkams per „Makabi“ žaidynes skiriama daugiausia dėmesio. Jiems parengiama turininga programa, ekskursijos, paskaitos. Jos vyksta anglų kalba.

S.Finkelšteinui didžiausią įspūdį paliko pamaldos didžiausioje Europos sinagogoje, kuriose penktadienio vakarą susirinko visi žaidynių dalyviai. Šabato vakarienės tą vakarą vyko ir kiekviename viešbutyje, kuriame buvo įsikūrę „Makabi“ atstovai.

Įspūdingiausią Lietuvos žydų pasirodymą makabiados istorijoje įamžino drauge su delegacija vykęs operatorius. Jis kuria filmą, kuris rudenį bus parodytas per Lietuvos „Makabi“ atkūrimo 30-mečio šventę.

Pasaulinės ir Europos „Makabi“ žaidynės keičia viena kitą kas dvejus metus. Lietuvos žydai pasaulinėje makabiadoje debiutavo 1989 m. Jie buvo pirma mūsų šalies sportinė delegacija, per oficialias tarptautines varžybas nešusi Lietuvos trispalvę.