REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2019 m. Spalio 9 d. 16:44

Blokuojama vis daugiau nelegalaus turinio svetainių: kova su piratais ar jos imitacija?

Vilnius

Reporteris RasaŠaltinis: Etaplius.lt


102454

Skambūs pareiškimai apie piratavimo pabaigą šalies interneto vartotojams nesukelia nepatogumų toliau naudotis svetainėmis, kuriose galima pasiekti nelegalų turinį. Priešingai – tai jiems kelia juoką.

Šiandien Lietuvos radijo ir televizijos komisija (LRTK) pranešė, jog sistemingai tęsdama kovą su piratavimu skaitmeninėje erdvėje įpareigojo interneto tiekėjus užblokuoti svetaines Filmai.in ir Torrentai.ai. Šių veiksmų buvo imtasi išnagrinėjus bendrovės „Internet Copyright Management LLC“ ir Lietuvos gretutinių teisių asociacijos AGATA prašymus.

Metų pradžioje buvo užblokuota prieiga ir prie populiariausios torentų svetainės Lietuvoje Linkomanija.net. Tą pačią dieną internete pasklido instrukcijos, kaip vos keliais mygtuko paspaudimais galima pakeisti interneto nustatymus ir toliau naudotis užblokuotomis svetainėmis. Netrukus buvo pastebėtas augantis tokių svetainių populiarumas.

IT specialistas Marius Pareščius portalui Alfa.lt teigė, jog tokie draudimai tėra kovos su piratavimu imitacija.

„Jau šešti metai, kaip juokiuosi. Valstybė kažkada pasakė, kad filtruos ir blokuos tokias svetaines, neva tai efektyvu Latvijoje ir Estijoje, tačiau tų svetainių vartotojų šie draudimai nevaržo ir jie jomis naudojasi toliau. Taip pat manau, kad šie draudimai netgi suaktyvina susidomėjimą tomis svetainėmis, ir niekas nepasikeičia.

Piratavimas egzistavo visada. Nuo tų laikų, kai buvo dalijamasi muzikos kasetėmis, kai buvo populiarūs juostiniai magnetafonai, nešiojamos disketės. Platinimas Lietuvoje tradicijas turi nuo 80-ųjų pradžios. Dar anksčiau muzikos kūriniai į Lietuvą būdavo vežami iš užsienio.

Yra sakoma, jog Lietuvoje piratavimas pažabotas, bet iš tikrųjų taip nėra. Beje, blokuojamose svetainėse nėra nelegalaus turinio, tik nuorodos į jį, taigi pranešimai apie blokuojamas svetaines klaidina visuomenę.

Valstybė nekovoja su piratavimu, tai daro kelios įstaigos. Jos blokuoja galimus platinimo kanalus. Jos mano, kad daro reikalingą darbą ir turi atsiskaitinėti autoriams, su kuriais yra sudarę sutartis. Tačiau taip tik imituojama veikla ir rodoma, jog vis tiek kažkas daroma“, – kalbėjo M. Pareščius.

Su Linkomanija.net ilgą laiką kovojančios Lietuvos autorių teisių kolektyvinio administravimo asociacijos (LATGA) vadovas ir buvęs LRTK pirmininkas Jonas Liniauskas teigė, jog platus problemos svarstymas visuomenėje gerina padėtį.

„Nėra nė vienos atviros sistemos, į kurią nebūtų galima įsilaužti, apeiti blokavimus ir pan., bet platus problemos svarstymas visuomenėje tikrai gerina padėtį – ne visi nori būti vagys. Tačiau interneto tiekėjai ne visai įvykdė teismo sprendimą ir nelegalias svetaines užblokavo „švelniai“, nes rimtas blokavimas jiems kainuotų šiek tiek brangiau.

Vadinamieji piratai, o iš tikro vagys, puikuojasi, teigdami, jog niekas nepasikeitė ir jų padėtis tik gerėja, kas primena mažyčio vaiko, kurio vertybės dar tik formuojasi, pasigyrimą – aš vėl padariau kakų...

Prieš kelerius metus į LATGA konsultacijos kreipėsi policijos atstovai, nes iš Prancūzijos kolegų gavo visus adresus Lietuvoje, kurie naudojo nelegalų turinį. Pagal įstatymą policijos atstovai galėjo apsilankyti visais adresais fiziškai, konfiskuoti kompiuterius ar kitą įrangą ir dar išrašyti baudą.

Pasiūlėme pirmą kartą apsieiti tik su įspėjimu, nes čia – Lietuva. Taigi, aplinkinių šalių pavyzdžiai ir praktika kviečia ir Lietuvą pasitempti. Tinklalapių blokavimai yra taikomi visoje Europoje, ir tai nėra kažkokia naujiena“, – kalbėjo J. Liniauskas.

Naujausiais Intelektinės nuosavybės apsaugos centro (INAC) duomenimis, Lietuvoje iš maždaug 200 nelegalaus turinio puslapių liko apie 60.

Alfa.lt

alfalt-logo-skaidrus.png



REDAKCIJA REKOMENDUOJA