REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Verslas2021 m. Spalio 13 d. 14:20

Biržuose įvyko konkurso „Metų ūkis“ apdovanojimai

Panevėžys

Biržų rajono savivaldybės nuotr.

Reporteris AustėjaŠaltinis: Etaplius.lt


190939

Biržų rajono savivaldybėje kasmet vyksta konkursas „Metų ūkis“, kurio metu į keletą kategorijų (stambūs, smulkūs, ekologiniai ūkiai, jaunieji ūkininkai ir pan.) suskirstyti ūkiai varžosi tarpusavyje pagal darbo organizavimo kokybę, investicijų ekonomiškumą ir kryptingumą, ūkio pažangumą ir estetiką, prioritetą teikiant sparčiam materialinės-techninės bazės sukūrimui.

Iki 2021 m. birželio 25 d. konkursui kandidatus teikė Biržų rajono savivaldybės seniūnijos, taip pat komisijos nariai. Konkurse „Metų ūkis 2021“ dalyvavo 23 ūkiai. Nuo liepos 7 iki liepos 16 d. komisija aplankė ir patys įvertino visus konkurse dalyvaujančius ūkius. 

Konkurso „Metų ūkis" komisiją šiais metais sudarė: Biržų rajono savivaldybės administracijos direktorė Irutė Varzienė (Komisijos pirmininkė); Biržų rajono savivaldybės administracijos Žemės ūkio skyriaus vedėjas Steponas Staškevičius, Biržų rajono savivaldybės administracijos Žemės ūkio skyriaus vyriausioji specialistė Sandra Balčiūnienė (Komisijos sekretorė), Biržų rajono ūkininkų sąjungos pirmininkas Tadas Micikevičius, VšĮ „Tatulos programa“ direktorė Valerija Gražinienė, Lietuvos konsultavimo tarnybos Biržų rajono Konsultavimo biuro vedėja Jūratė Ratnikienė, Biržų rajono žemdirbių asociacijos valdybos narys Zenonas Prašmantas, Biržų rajono žemdirbių asociacijos pirmininkė Vaidutė Stankevičienė.

Spalio 7 dieną vyko „Metų ūkis 2021“ pagerbimo šventė, kurios metu buvo atskleisti šių metų konkurso nugalėtojai, padėkota kitiems konkurse dalyvavusiems ūkininkams. 

Kategorijoje „Ekologinis ūkis" varžėsi:

  • Dainiaus Krivičiaus ekologinis ūkis. Dainius Krivičius ūkininkauja nuo 2004 m. Valkiškių kaime, Papilio sen. 461,69 ha plote. Veikla: grūdinių augalų ir kitų vaismedžių, uogakrūmių ir riešutmedžių vaisių auginimas. Ūkyje dirba visa šeima ir 5 samdomi darbuotojai. Komisijos narių nuomone, tai ūkis išvystęs greičiausius augimo tempus rajone. Pasak Dainiaus, kiekvieno ūkininko svajonė yra turėti pastatą, kurį būtų galima lipdyti, ir turėti „Belarusą“, kurį būtų galima remontuoti. Ūkininko svajonės pildosi su kaupu. Dainiui Krivičiui buvo įteikta padėka už darnų šeiminį ūkininkavimą, inovatyvius sprendimus plėtojant ekologinį augalininkystės ūkį.
     
  • Vidmanto Liukpetrio ekologinis ūkis. Vidmantas Liukpetris ūkininkauja nuo 2004 m. Laužų kaime, Vabalninko sen. Kartu su žmona Aušra dirba 76,21 ha plote ir prižiūri 37 galvijus, iš jų 20 melžiamų karvių (pasak ūkininko, karvės palaidos, o ūkininkas pririštas). Ūkis įkurtas 100-metį švenčiančiuose namuose: čia gyveno ir ūkininkavo Vidmanto seneliai, tada tėvai, o dabar jis. Kol vieni ūkininkai svajoja apie techniką, žemių ploto didinimą, Vidmanto svajonės neįprastos, bet žemiškos: „čia gimiau, čia užaugau, norėčiau, kad iš čia ir išneštų“, taip juokauja ūkininkas. Vidmanto Liukpetrio ūkis komisijos narius sužavėjo jaukumu, idealia tvarka, puikia nuotaika, kuri lydėjo nuo pat lankymo pradžios iki atsisveikinimo. Vidmanto Liukpetrio ūkiui ir įteikta nominacija „Metų geriausias ekologinis ūkis“.

Biržų rajone ekologinis ūkininkavimas turi senas tradicijas. Nuo pat nepriklausomybės atkūrimo pradžios tam turėjo įtakos „Tatulos programa“, kuri buvo iniciatorė, kad karsto regione kuo daugiau įsikurtų ekologinių ūkių. Tikslas – kad kuo mažiau teršalų patektų į požeminius gruntinius vandenius. Biržų rajone 2021 metais 125 ūkiai ekologiškai ūkininkauja 16 967 ha plote, tai sudaro 19,3 proc nuo viso deklaruoto ploto. Vidutinis ekologinio ūkio dydis 135,6 ha.

Kategorijoje Jaunasis ūkininkas" varžėsi:

  • Gabija Pranaitytė, kuri ūkininkauja nuo 2020 m. Gavėnų kaime Širvėnos sen. 4,79 ha. plote. Jaunoji ūkininkė augina šparagus 1,28 ha plote ir bulves 2,3 ha plote. Gabija yra baigusi agronomiją ir savo turimas žinias panaudoja ne tik savo ūkyje - ji dirba ir didideliame ūkyje Šiauliuose. Taigi, Gabija gyvena Biržuose, ūkininkauja Gavėnų k., dirba Šiauliuose, o vyras gyvena ir ūkininkauja Amerikoje. Iš jo pasiūlymo ir pamokymų ir kilo mintis auginti šparagus. Gabija tituluota ūkininkė, ji „MIS Timac Agro – Agroeta.LT“ 2019 m. konkurse buvo išrinkta dailiausia kaimo mergina, o „Mis ūkininkaitės“ konkurse laimėjp trečiąją vietą. Šiai jaunajai ūkininkei įteikta padėka už sėkmingą daržininkystės ūkio vystymą, jaunatvišką entuziazmą ir įgytų žinių pritaikymą gimtajame krašte.
     
  • Salvijus Vedlūga. Ūkininkauja Kvetkų kaime Papilio sen. 77,45 ha plote. Salvijus augina grūdines kultūras: kviečius, rapsus, avižas. „Kur gimėm, kur augom, kur žemė šventa..“ - šie žodžiai labai tinka apibūdinti Salvijų. Žemės ūkis jam rūpėjo nuo mažens. Baigęs agronomiją grįžo į tėvų ūkį, sukūrė savąjį ir abu su tėčiu dirba 180 ha žemės plote. Jei laimėtų pinigų, juos investuotų visus į ūkį, pirktų žemę, techniką. Salvijaus tėčio Salvijui diegta išmintis tokia: „dieve duok užsidirbti, o ne grynų“. Šiam jaunajam ūkininkui įteikta padėka už šeimos tradicijų tęstinumą ir jaunatvišką entuziazmą kuriant augalininkystės ūkį.
     
  • Paulius Pelanis. Ūkinikauja Drąseikių kaime Parovėjos sen. nuo 2019 m. 14,69 ha. Augina grūdines kultūras. Taip pat padeda tėvams. Ūkyje dibti norėjo nuo mažens ir kryptingai to siekė, baigė agronomijo studijas. Tai viltiškiausias lietuviškiausias modelis – išsilavinęs sunūs grįžta į tėviškę ūkininkauti. Pauliui Pelaniui buvo įteikta nominacija „Metų geriausias jaunasis ūkininkas“.

Biržų rajone yra 380 jaunųjų ūkininkų (įsikūrusių 5 metų laikotarpiu iki 40 metų amžiaus), tai sudaro 13,5 proc. visų ūkininkų. 

Kategorijoje „Smulkus šeimos ūkis" varžėsi:

  • Jurgitos Bruniuvienės bitininkystės arba 100 liepų ūkis. Jurgita ūkininkauja Pasvaliečių kaime, Pačeriaukštės sen. ir nuo 2017 m. prižiūri 21 bičių šeimą, gražiai puoselėjamą sodybą. Bitininkavimas jungia tris kartas, kartu medų suka Jurgitos ir Lino tėvai ir vaikai. Kad medutis būtų kuo gardesnis, ūkininkai specialiai pasėjo facelijos, barkūnų ir anyžinio lofanto lauką. Produkcija parduodama iš namų. Jurgitai Bruniuvienei įteikta padėka už sėkmingą bitininkystės ūkio kūrimą ir paveldo saugojimą.
     
  • Vytauto Keršulio ūkisVytautas ūkininkauja nuo 2016 m. Klausučių kaime, Širvėnos sen. 10,33 ha plote. Ūkio veikla: kraštovaizdžio tvarkymas, avių ir ožkų auginimas. Prižiūri 56 įvairių veislių avis, iš jų 25 ėriavedes, 13 bičių šeimų, 1 karvę, 50 balandžių, po 43 dedekles ir dekoratyvines vištas ir daugybę įvairių veislių triušių. Ūkininkas – giminės maitintojas, užauginta ekologiška vištiena, triušiena ir aviena džiaugiasi visa giminė. Vytautui Keršuliui įteikta padėka už pavyzdingai tvarkomą ūkį, darbštumą ir išskirtines veisles, jų įvairovę.
     
  • Vaido Kaminsko ūkis. Ūkininkauja nuo 2015 m. Kirdonių kaime, Pabiržės sen., 12,75 ha plote augina grūdines kultūras. Ūkio veikla: mišrus ūkis, teikia paslaugas Kirdonių kaimo gyventojams. Pavyzdingai tvarko ūkinį kiemą ir žemės ūkio techniką. Vaidui Kaminskui įteikta padėka už sėkmingą augalininkystės ūkio vystymą ir pavyzdingą technikos priežiūrą. 

     

  • Tomo Striužo ūkis. Ūkininkauja Dirvonakių kaime, Širvėnos sen. Nuo 2020 m. augina grūdines kultūras 8,48 ha plote, taip pat padeda ūkininkauti tėvams. Tai kaimo idilės pavyzdys: Tomas ir Lina baigė mokslus, susituokė ir sugrįžo į tėviškę, kur įkūrė ūkį bei saldumynų kepyklėlę „Konditerijos dama“. Tomo Striužo ūkis ir laimėjo nominaciją „Geriausias smulkusis šeimos ūkis“. 

Biržų rajone smulkieji šeimos ūkiai, kurie deklaruoja iki 29 ha žemės ūkio naudmenų, yra pati didžiausia ūkininkų grupė. Ją sudaro net 1700 šeimos ūkių arba 82 proc. visų rajono ūkininkų. Pusė jų turi iki 5 ha žemės.

Kategorijoje „Vidutinis ūkis" varžėsi:

  • Leono Aukštikalnio ūkis. Ūkininkauja nuo 2004 m. Ančiškių kaime, Vabalninko sen. 49,11 ha plote. Ūkio veikla − mišrus ūkis. Prižiūri 11 galvijų iš jų 8 karves. Vaikai taip pat seka tėvų pėdomis, dukra Sandra jau turi savo ūkį. Leonui Aukštikalniui įteikta padėka už pavyzdingai tvarkomą ūkį bei sėkmingą augalininkystės ūkio vystymą.
  • Donato Atkočiūno ūkis. Ūkininkauja nuo 2015 m. Gulbinų ir Daumėnų kaimuose, Pabiržės sen. 53,1 ha plote. Ūkio veikla − mišrus ūkis. Prižiūri 44 galvijus iš jų 26 karves. Ūkininkauja kaime, tačiau gyvena mieste – europinis modelis. Donatasužsiima ir kitomis ir veiklomis − nuomoja kubilus ir pirtis (SPA nuoma Biržų rajone). Donatui Atkočiūnui įteika padėka už sėkmingą augalininkystės ūkio bei alternatyvių veiklų vystymą.
  • Roberto Miliausko ūkis. Ūkininkauja nuo 2004 m. Spalviškių kaime, Parovėjos sen. 82,54 ha plote. Ūkio veikla: galvijų auginimas ir penėjimas mėsai. Kartu su žmona Laimute prižiūri 22 mėsinius galvijus ir 26 mėsines avis. Robertas yra miškininkas ir džiaugiasi ūkininkaudamas miškų apsupty, tačiau didžiausią džiaugsmą jam teikia artimųjų palaikymas ir naujai įsigytas kombainas. Šis ūkis dalyvauja „Natūra 2000“ programoje. Robertui Miliauskui įteikta padėka už sėkmingą ūkininkavimą nederlingose žemėse.
  • Raimondo Naviko ūkis. Ūkininkauja nuo 2015 m. Paberžės viensėdyje Papilio sen. 66,49 ha plote. Augina grūdines kultūras ir prižiūri 13 galvijų. Seneliai ir tėvai skatino mokytis, kad tik netektų dirbti sunkaus darbo. Baigęs matematikos studijas, Raimondas 7 metus dirbo IT srityje, buvo padalinio vadovas. Grįžęs į tėviškę, ūkininkas senelių žemėje įkūrė ūkį, sukūrė šeimą, įsigijo namą. Didžiausią džiaugsmą Raimondui teikia šeima ir darbo rezultatai. Šiam ūkininkui įteikta padėka už darbštumą ir sėkmingą startą kuriant mišrų ūkį senelių žemėje.
  • Janinos ir Stanislovo Kupčiūnų ūkis. Ūkininkauja nuo 2004 m. Žvejotgalos kaime,Pačeriaukštės sen. 136,13 ha. plote. Prižiūri 33 galvijus, iš kurių 19 pieninių karvių. 2013 m. dalyvavo modernizavimo projekte, įsigijo naują traktorių ir plūgą, tai padeda ūkiui, o visa kita rankų darbas, nes nei modernių mėšlidžių, nei melžimo įrangos neturi. Janinai ir Stanislovui Kupčiūnams įteikta padėka už pieninės gyvulininkystės išsaugojimą ir plėtrą.
  • Eivydo Simonavičiaus augalininkystės ūkis. Ūkininkauja nuo 2008 m. Sodeliškių kaime Pačeriaukštės sen. 53,33 ha plote. Augina grūdines kultūras: kviečius, rapsus, žirnius. Kartu su tėvu dirba 100 ha žemės. Eivydo Simonavičiaus augalininkystės ūkis laimėjo šių metų geriausio vidutinio ūkio nominaciją. 

Vidutinių ūkių, deklaruojančių nuo 30 iki 199 ha žemės ūkio naudmenų, Biržų rajone yra 450, o tai sudaro 16 proc. visų ūkininkų.

Kategorijoe Stambus ūkis arba žemės ūkio bendrovė varžėsi:

  • Arūno Linkevičius augalininkystės ūkis. Ūkininkauja nuo 1998 metų (ūkiui 23 metai) Anglininkų kaime, Širvėnos sen. 523,36 ha plote augina grūdines kultūras: kviečius, miežius, grikius, žirnius ir kt. Ūkio bazė įkurta 7 ha plote, kuriame vyrauja preciziška tvarka. Kartu ūkininkauja ir žmona Biruta. Arūnui Linkevičiui įteikta padėka už darnų šeiminį ūkininkavimą, sumanius sprendimus ir pasiekimus augalininkystės ūkyje.
     
  • Tomo Vaičekonio augalininkystės ūkis. Ūkininkauja nuo 2015 metų Nausėdžių kaime , Širvėnos sen. 236,52 ha. plote. Tai augalininkystės ūkis: kviečiai, miežiai, rapsai. Ūkininkavimo tradicijas perėmė iš tėvų. Buvęs profesionalus sportininkas (didžiausias pasiekimas III vieta pasaulyje) baigęs agronomiją tęsė ūkininkavimą tėvų žemėje. Sportininko savybės, tokios kaip valia, kantrybė, ištvermė, padeda ūkyje pasiekti gerų rezultatų. Tomui Vaičekoniui įteikta padėka už pažangios augalininkystės vystymą.
     
  • Virgučio Cibo augalininkystės ūkis.Ūkininkauja nuo 1997 m. (ūkiui 24 metai) Jonavos kaime, Širvėnos sen. Kartu su partneriais dirba 531,74 ha plote. Iš pradžių ūkininkas augino cukrinius runkelius, ilgainiui liko tai, kas geriausiai sekasi: avižos, kviečiai, pupos ir juodieji serbentai. Nuo 2004 m. pusėje sklypų sertifikuota ekologinė gamyba. Ūkyje dirba 14 darbuotojų. 4 iš jų prižiūri ūkio aplinką ir tai atspinti kruopščiai suformuoti želdiniai, gamybos bazę puošiantys besidriekiantys vijokliai, lelijų tvenkiniai. Ūkininkas sukurtu grožiu dalijasi su vietiniais ir į Biržus atvykstančiais turistais. Ūkininko hobis ir priemonė išlaikyti darbuotojus visus metus − laivų variklių restauracija. Virgučio Cibo ūkis ir laimėjo nominaciją „Geriausias stambus ūkis“. 

Biržų rajone yra 52 stambūs ūkiai, deklaruojantys daugiau nei 200 ha žemės ūkio naudmenų, iš kurių 21 turi juridinio asmens statusą. Šios kategorijos ūkiai sudaro 2 proc. visų rajone ūkininkaujančių ūkininkų.

Konkurso  „Metų ūkis“ pagerbimo šventės metu už iniciatyvas bei sėkmingą jų įgyvendinimą žemės ūkyje ir svarų indėlį kaimo plėtrai nusipelniusiems rajono žemdirbiams Petrui Džiaugiui, Vytui Kučinskui, Audriui Milišiūnui, Juriui Milišiūnui, Linui Sakalauskui, Artūrui Zablackui ir Stasiui Čepukui buvo įteikti Biržų rajono savivaldybės mero padėkos raštai.



REDAKCIJA REKOMENDUOJA