Banglenčių diena minėta Melnragėje

Klaipėda
Dalios Bikauskaitės nuotr.
Reporteris Inga Etaplius žurnalistas
Šaltinis:  Etaplius.lt

Trečią birželio šeštadienį visame pasaulyje minima Tarptautinė banglenčių diena. Lietuvoje ji jau trečius metus  švenčiama Klaipėdoje, Melnragėje. Šiemet koncertų nebuvo, didžioji atrakcija – tik šį šeštadienį ir tik užsiregistravę žmonės galėjo užlipti į Klaipėdos švyturio bokštą.

Tarptautinės banglenčių dienos proga žurnalistai buvo pakviesti į banglentininkų pamoką. Taip paminėta formali sezono pradžia, pradedamas banglentininkų stovyklų sezonas.

Banglenčių sporto pradininkas Lietuvoje, banglenčių mokyklos „Surf camp" įkūrėjas, Tarptautinės banglenčių asociacijos akredituotas atstovas regione Girmantas Neniškis sako, kad banglentininkams nereikia kažkokios fiksuotos datos, kai sukyla bangos, visi suvažiuoja patys. Pasak jo, visą vasarą Melnragėje bus laukiami tiek maži, tiek dideli banglentininkai, tiek savaitinėse stovyklose vaikams, tiek savaitgalinėse stovyklose suaugusiems. Rudeniop, sezonui artėjant į pabaigą planuojama organizuoti ir kelerias varžybas.

"Bangos čia labai geros" 

Visos banglentininkų stovyklos įsikūrusios Melnragėje prie šiaurinio molo. „Pirmosios Melnragės paplūdimys prie šiaurinio molo yra bene labiausiai tinkamas banglenčių sportui visoje rytinėje Baltijos jūros pakrantėje dėl uosto vartų, dėl batimetrijos ir kitų savybių. Bangos čia iš tikrųjų yra labai geros, todėl čia pradėjo kurtis banglenčių mokyklos ir parduotuvėlės. Ir „Baltas ruonis" neatsitiktinai atsirado šitoje vietoje. Šalia yra ir „Surf camp hostel" stovyklavietė su apgyvendinimu, su didele banglenčių akademija. Vien šiemet mes planuojame turėti 100 hidrokostiumų ir 40 banglenčių. Galime priimti dideles kompanijas ir išmokyti saugiai plaukti jūroje", - pasakojo G. Neniškis.

Jo teigimu, visas jo mokyklos personalas yra sertifikuotas pagal Tarptautinės banglenčių asociacijos programas. Praėjusį savaitgalį buvo vykdoma gelbėtojų sertifikavimo programa. Sertifikuota 16 trenerių ir instruktorių ne tik iš Lietuvos, buvo atvykę ir latviai, ir kiti kaimynai. „Juos paruošėme gelbėti bangose. Mes labai daug investuojame į saugumą vandenyje", - sakė Gerimantas. Jis pasakojo, kad vienas aštuoniolikmetis, ką tik gavęs gelbėtojo sertifikatą, pirmas puolė į vandenį ir išgelbėjo jūroje skęstantį vaiką.

Registracija mokytis labai paprasta, galima tai padaryti ir likus 15 minučių iki pamokos. Galima išsinuomoti banglentę ir plaukioti savarankiškai, jeigu pasitikima savo jėgomis. Į savaitgalines stovyklas rekomenduojama rezervuotis vietas anksčiau, nes tai gana populiaru.

„Pernai mes labai aiškiai pamatėme, kad banglenčių sportas yra puikiai subalansuotas šeimoms, nes kiekvienas šeimos narys kovoja su savais iššūkiais, vyresniems ar stipresniems nereikia pasiduoti. Mamos išsiiria su banglentėmis, medituoja, vaikai šalia turškiasi, visi labai gerai atsipalaiduoja. Atlikti tyrimai rodo, kad banglentės veikia teigiamai emocinę ir psichinę būklę. Didžiojoj Britanijoje yra finansuojamos banglenčių stovyklėlės depresijai gydyti. Mes Lietuvoje jau 5 metus dirbame su vaikais autistais", - sakė Girmantas.

Mokantis ne bangų dydis svarbu

G. Neniškis sakė matęs Melnragėje 5-6 metrų aukščio bangas. „Ne bangų dydis yra svarbiausias. Tiek pat svarbu yra technika. O jos mokytis visiškai galima ir lygiame vandenyje. Kad ir šiandien. Jūra gana rami, bet nedidelės bangelės atsirita iš jos vidurio. Prieš kokį 13 metų, kai prasidėjo „Surf camp" festivaliai, irgi galvojome, kad mums reikia gerų bangų, bet pastebėjome, kad, kai jų nėra, žmonės žymiai daugiau išmoksta, nes nėra kas juos blaško", - pasakojo Girmantas.

Mokytis buriuoti mokykla „Surf camp" gali priimti didesnį žmonių skaičių nei kad yra norinčiųjų. Vienu metu sugebėtų išsiųsti 40 banglenčių į vandenį. Per dieną gali mokyti apie 200 žmonių. Lietuvoje yra apie 10 sertifikuotų trenerių, o 8 jų dirba mokykloje „Surf camp". Joje siekiama, kad po vienos savaitės mokymosi žmonės galėtų nuvažiuoti į Balį ar Portugaliją ir patys ten saugiai plaukioti vandenyne.

„Surf Camp" mokykla labiau fokusuojasi į banglentes nei į irklentes, nors kelias turi. „Jūra labai retai kada būna visiškai rami. Su irklentėmis gana pavojinga plaukti jūra, kai vėjas yra nuo kranto. Pripučiamos irklentės yra labai plūdrios ir jas gali labai greitai nunešti nuo kranto. Banglentė mažesnė, su ja galima parplaukti ir prieš vėją.

Man šiek tiek pikta, kad ne visos mokyklos atsakingai į tai žiūri, deramai neįvertina sąlygų, kai išnuomoja tą įrangą. Patys poilsiautojai turėtų į tai atsižvelgti. Jeigu vėjas yra nuo kranto, reikia elgtis labai atsargiai", - pataria G. Neniškis.