Angle down Atgal

„Baltosios pirštinės“: reikalingi esminiai pokyčiai gerinant rinkimų komisijų darbo kokybę

Rinkimų dieną piliečiai aktyvūs tiek balsuodami, tiek pranešdami apie galimus pažeidimus. 19 val. duomenimis, visuomeninė organizacija „Baltosios pirštinės“ iš piliečių sulaukė daugiau nei 150 pranešimų apie galimus rinkimų pažeidimus. Visą rinkimų dieną savivaldybėse nepriklausomą stebėjimą vykdo daugiau nei 300 „Baltųjų pirštinių” savanorių.

Daugiausiai piliečių pranešimų gauta dėl rinkimų agitacijos draudimo pažeidimų bei įvairių galimos politinės reklamos atvejų socialiniuose tinkluose. Daugiau nei 40 kartų rinkėjai informavo apie rinkimų komisijų darbo pažeidimus, taip pat atkreipė dėmesį į nesusipratimus su rinkimų komisijomis dėl rinkėjo laisvės rinktis, kuriuose rinkimuose ar referendumuose jis nori balsuoti.

Tarp piliečių pranešimų pasitaikė 4 atvejai dėl galimo rinkėjų pavėžėjimo, vienas - dėl įtariamo balsų pirkimo. Beveik visi atvejai buvo tikrinami ir nepagrįsti, dėl vieno galimo rinkėjų pavėžėjimo atvejo buvo informuota policija.

„Baltųjų pirštinių“ stebėtojai aplankė beveik 800 apylinkių ir fiksavo pažeidimų bei kitų komisijos darbo trūkumų 200-uose iš jų. Pagrindine problema stebėtojai įvardijo neužplombuotas arba netinkamai užplombuotas balsadėžes. Fiksuota dešimtys kitų pažeidimų apylinkėse: komisijos patarinėjo rinkėjams dalyvauti referendumuose, net kai rinkėjai atsisakydavo imti kuriuos nors biuletenius, buvo apylinkių, kur pastebėta rinkimų agitacijos, nebuvo užtikrinamas balsavimo slaptumas, leidžiant rinkėjams į balsavimo kabiną eiti ne po vieną ar pildyti biuletenius ne kabinoje.

Analizuojant „Baltųjų pirštinių“ stebėtojų pateiktus duomenis apie aplankytas apylinkes, pastebėta neigiama tendencija - daugėja atvejų, kai rinkimų komisijų pirmininkai į stebėtojų pastabas neatsižvelgė. Tokiais atvejais teko kreiptis į savivaldybių rinkimų komisijas ir rašyti protestus dėl rinkimų pažeidimų apylinkėse.

Į „Baltąsias pirštines“ visą dieną kreipėsi piliečiai. Dažniausiai klausta dėl įvairių politinės agitacijos atvejų, galimybės atsisakyti vieno ar kelių biuletenių, kaip rinkėjų sąrašuose turėtų būti žymimi nepaimti biuleteniai. Rinkėjams taip pat trūko informacijos apie kitas balsavimo procedūras - teiravosi, ar galima balsuoti bet kurioje apylinkėje, kilo nesusikalbėjimo su rinkimų komisijomis dėl balsavimo namuose.

ELTA

comment Skaitytojų komentarai (0)

Rekomenduojamas video turinys


Taip pat skaitykite