Angle down Atgal

Autobusų stočiai padovanojo defibriliatorių

Respublikinės Šiaulių ligoninės kardiologai ir Lietuvos širdies asociacija Šiaulių autobusų stotyje surengė akciją. Patyrusiesiems staigią mirtį viešose vietose išgyventi tikimybė yra maža, nes aplinkiniams trūksta pirmosios pagalbos įgūdžių, stokojama ir automatinių išorinių defibriliatorių. Šiaulių miesto centre toks prietaisas jau yra, tik kol kas – vienintelis.

Teikti pagalbą – nelengvas iššūkis

Akcijos „Apsaugok mano širdį“ metu medikai autobusų parkui „Busturas“ padovanojo automatinį išorinį širdies defibriliatorių, akcijos dalyvius mokė teikti pirmąją medicinos pagalbą staigios mirties ištiktam žmogui bei naudotis gyvybę gelbstinčiu prietaisu defibriliatoriumi.

Širdies ir kraujagyslių ligos yra pagrindinė mirčių priežastis Lietuvoje ir daugelyje Europos valstybių. Modernėjant medicinai, pirmosios pagalbos teikimas neatsiejamas nuo defibriliatoriaus panaudojimo, nes šis prietaisas padeda atkurti širdies ritmą, dar iki atvykstant medikams.

Respublikinės Šiaulių ligoninės direktorius Remigijus Mažeika džiaugiasi, kad Šiaulių autobusų stotyje atsirado galimybė padėti ligos užkluptiems žmonėms, naudojantis moderniu medicinos prietaisu.

Akcijos tikslas – kad dovanotas defibriliatorius prireikus būtų naudojamas. O tai įmanoma tik tada, jei ne tik autobusų stoties, bet ir visų prekybos centro „Saulės miestas“ pastate įsikūrusių įmonių darbuotojai mokės naudotis prietaisu ir, svarbiausia, nebijos teikti pagalbą staigios mirties ištiktam žmogui. Besibaiminantiesiems patariama pagalvoti, kad nelaimės ištiktojo vietoje gali būti artimas žmogus ar net šeimos narys, ir nedelsti – imtis iniciatyvos ir teikti pagalbą.

Naudotis defibriliatoriumi nesudėtinga

Ligoninės Kardiologijos reanimacijos ir intensyviosios terapijos skyriaus vedėjas, gydytojas Andrius Bubliauskas demonstravo susirinkusiesiems, kaip gaivinti mirštantįjį ir naudotis automatiniu išoriniu širdies defibriliatoriumi. Pasak gydytojo, defibriliatoriaus impulsas nutraukia aritmiją ir pavojus gyvybei stipriai sumažėja, panaudojus šį aparatą per pirmas penkias minutes, 75 proc. atvejų žmogus atgauna sąmonę.

„Pirmos penkios minutės po to, kai žmogus neteko sąmonės, labai svarbios, tad delsti nereiktų“, – sakė gydytojas ir mokė akcijos dalyvius ne tik daryti širdies masažą, bet ir kviesti pagalbininkus, kurie skambintų 033 ir iškviestų greitąją medicinos pagalbą bei atneštų širdies defibriliatorių.

Defibriliatoriaus dėžutė pakabinta prie įėjimo į autobusų stotį – matomoje ir lengvai prieinamoje vietoje. Naudoti defibriliatorių padeda jame įrašytos balso instrukcijos lietuvių kalba.

Širdies defibriliatoriumi naudotis yra nesudėtinga. Priklijavus elektrodus prie nukentėjusiojo kūno, automatinis defibriliatorius įvertina širdies darbą ir nurodo, ką daryti pirmosios pagalbos teikėjui. Jei reikalinga, prietaisas šoką suteikia pats automatiškai – nereikalingi jokie papildomi mygtukų paspaudimai. Pirmosiomis minutėmis oro įpūtimai į burną nėra reikalingi, svarbu pakankamai giliai spausti krūtinės ląstą, pakanka nelaimės ištiktam žmogui atlošti galvą.

O krūtinės paspaudimus kardiologas patarė atlikti lietuvių liaudies dainos „Ant kalno mūrai“ ritmu. Toks ritmas pakankamas atlikti 100–120 paspaudimų per minutę.

Verslo įmonės taip pat galėtų prisidėti prie savo darbuotojų ir visuomenės saugumo, įsigydamos defibriliatorių, o Šiaulių greitosios medicinos pagalbos stoties ir Šiaulių ligoninės medikai gali atvykti pamokyti pirmos pagalbos teikimo neatlygintinai.

„Etaplius“ informacija

comment Skaitytojų komentarai (1)

Taip pat skaitykite