REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualu2020 m. Lapkričio 17 d. 20:57

Augintinis gali būti dovana, bet – ne staigmena

Akmenė

pixabay.com nuotr.

Reporteris UgnėŠaltinis: Etaplius.lt


65689

Šventinis laikotarpis – norų pildymosi metas, tačiau kartais nutinka taip, kad praėjus šventėms praeina ir noras. Pavyzdžiui – kai žmonės gauna augintinį, kuriam reikia skirti dėmesio ir rūpesčio. Gyvūnų prieglaudų atstovai patvirtina – po švenčių dalis tokių dovanų atsiduria pas juos.

Artėjant žiemos šventėms, visi stengiasi būti geresni, ieško tų, kam reikalinga pagalba, tačiau, kaip pasakojo gyvūnų prieglaudos „Tautmilės globa“ atstovė Živilė Vilčiauskaitė, šiemet situacija liūdina – žmonės gerokai rečiau kreipiasi norėdami priglausti augintinį, jų dėmesio nesulaukia net maži šuniukai. Tiesa, Ž. Vilčiauskaitė sulaukia užklausų iš ieškančiųjų augintinio dovanai.

Panašias tendencijas pastebi ir gyvūnų prieglaudos „Linksmosios pėdutės“ įkūrėja Simona Šakinytė. Šventiniu laikotarpiu norinčių priglausti gyvūnus padaugėja ir čia, tačiau ir to negalima vadinti antplūdžiu. „Galbūt dauguma jau žino, kad šventiniu laikotarpiu mes gyvūnų namo neišleidžiame arba išleidžiame labai apdairiai“, – neatsakingus šeimininkus pristabdančias aplinkybes apibendrino S. Šakinytė.

Augintinių iš prieglaudos įprastai negalima priglausti vos sugalvojus. Kaip pasakojo „Tautmilės globos“ darbuotoja Ž. Vilčiauskaitė, pirmiausia su žmonėmis daug bendraujama, leidžiama susipažinti su gyvūnu, prieglaudos darbuotojai stengiasi kiek galima daugiau sužinoti apie šeimininką, siekia įsitikinti, jog jie siūlo tinkamas gyvenimo sąlygas. Ir net išleidę augintinius į namus darbuotojai stengiasi palaikyti ryšį su šeimininkais, žinoti, kaip sekasi augintiniams. Visos šios kliūtys dažnai pristabdo ne tik nuo neatsakingo augintinio priglaudimo į savo namus, bet ir nuo neapgalvoto augintinių dovanojimo.

Prekybos tinklo „Kika“ 2018 m. vasario mėnesį atliktos apklausos duomenimis, kas ketvirtas augintinis namuose atsiranda kaip dovana. 26 proc. apklaustųjų teigė savo dabartinį augintinį gavę dovanų. Beveik ketvirtadalis dovanojamų augintinių atitenka vaikams, siekiant juos išmokyti atsakomybės.

„Labai palaikome šią iniciatyvą, nes rūpinimasis mažuoju augintiniu gali padėti ugdyti atsakomybės jausmą, moko mylėti, tačiau svarbu, kad tėvai, pirkdami gyvūną, suprastų, kad vaikams, ypač jaunesnio amžiaus, rūpintis gyvūnu gali pabosti, tad atsakomybę turi prisiimti tėvai“, – sako „Kika“ mažmeninės prekybos padalinio vadovė Vaiva Šapalienė. Dažniausiai dovanojami smulkūs gyvūnėliai: žiurkėnai, jūrų kiaulytės, triušiai.

Dovana – pareiga

Prekybos tinklo „Kika“ atstovė V. Šapalienė sako, kad augintinį galima dovanoti, tačiau tai neturėtų būti staigmena.

„Bet kuriuo atveju, įsigyjant augintinį sau ar nusprendus jį padovanoti kitam žmogui, svarbu itin gerai apgalvoti ir realiai įvertinti galimybes, t. y. kiek naujajam šeimos nariui bus skirta dėmesio, laiko, kad jis nesijaustų vienišas. Jei augintinį norite padovanoti kitam žmogui, asmuo, kuriam būtų dovanojamas gyvūnas, turi žinoti apie tai, su juo turi būtų sutarta ir apkalbėta“, – įsitikinusi V. Šapalienė.

Pasak jos, tai turėtų būti gerai apgalvotas ir neimpulsyvus sprendimas, gerai įvertinus ne tik savo, bet ir kitų galimybes.

Abiejų kalbintų prieglaudų atstovės patvirtino – po švenčių kaskart sulaukia keturkojų augintinių, kurie nepatiko ar netiko juos dovanų gavusiems šeimininkams.

„Labai dažnai pagalbos kreipiasi vyresnio amžiaus žmonės, kurie iš anūkų ar vaikų gauna mažus šunelius kaip kompanionus, tačiau visiškai nesusitvarko – juk su jais reikia daug vaikščioti, sportuoti, dresuoti, ir senjorams dažnai tai tampa per didele našta. Neretai žmonėms prasideda alergija, – gyvūnų atsisakymo priežastis vardijo Ž. Vilčiauskaitė ir pridūrė: – Kai kurie būna nuoširdūs ir tiesiai šviesiai sako, kad tokioms dovanoms nebuvo pasiruošę ir gyvūnas jiems tiesiog nereikalingas.“

Dažniausia priežastis, kurią pastebi S. Šakinytė, – šeimininkų nepasiruošimas. Dalis jų mano, kad augintiniui nereiks skirti dėmesio, jis viską išmoks pats.

„Gyvūnai į prieglaudas atvyksta ne iškart po švenčių. Iš pradžių dar norisi niurkyti mažylį, rodyti jį draugams ir dėti nuotraukas į socialinius tinklus. Jie nereikalingi tampa vėliau, kai praeina tas mielas vaikiškumas ir šeimininkai staiga atsibunda, kad su gyvūnu reikia užsiimti“, – situaciją komentavo S. Šakinytė.

Pasak jos, dauguma, suvokę, kad stebuklo nebus, kreipiasi į prieglaudas. Vis dėlto, „Linksmųjų pėdučių“ įkūrėjos teigimu, tokie liūdni atvejai nėra susiję tik su šventėmis, jų pasitaiko visus metus.

Augintinis nėra dovana

Britų naujienų portalas BBC neseniai pranešė, kad Vokietijoje dalis prieglaudų sustabdė gyvūnų atidavimą į namus šventiniu laikotarpiu, siekiant išvengti jų dovanojimo ir neatsakingų sprendimų. Pavyzdžiui, skelbiama, kad Bremene nuo gruodžio 18 d. nė vienas iš 500 gyvūnų prieglaudos augintinių nebuvo padovanotas.

Kalbintų prieglaudų atstovės sakė, kad tokios praktikos kol kas netaiko. „Tautmilės globa“ šventiniu laikotarpiu dovanojimų griežtai neatsisako, prieglaudoje „Linksmosios pėdutės“ pasiimti augintinį į namus – visada nelengva užduotis.

Tiesa, S. Šakinytė sutinka, kad šventiniu laikotarpiu uždaryti duris lankytojams gali būti visai gera mintis.

„Mes šiuo laikotarpiu lankytojus priimame, bet gyvūnų namo neišleidžiame. Apskritai mūsų prieglaudoje retai gali gauti gyvūną pirmą dieną, kai ateini. Visada turi laukti. Kartais net labai ilgai, nes mes gyvūnus namo išleidžiame tik skiepytus, čipuotus, o suaugėlius – dar ir kastruotus arba sterilizuotus. Be to, už gyvūnus prašome užmokesčio“, – apie apsaugas, atbaidančias nerimtai nusiteikusius šeimininkus, kalbėjo gyvūnų prieglaudos „Linksmosios pėdutės“ įkūrėja S. Šakinytė. Baigdama pokalbį ji priminė viešojoje erdvėje vis dažniau skambantį šūkį: „Gyvūnas yra visam gyvenimui, ne vien Kalėdoms!“

14348970-1250132908350986-623096437-n.jpg



REDAKCIJA REKOMENDUOJA