Angle down Atgal

Augantis SGD importas į Europą ir mažėjanti paklausa Rytų Azijoje prognozuoja kainų kritimą

Lapkritį gamtinių dujų rinkoje susiklostė šaltajam metų laikotarpiui nebūdingas reiškinys: Pietų Europos rinkose dujų kainos buvo žemesnės už Nyderlandų TTF indeksą. Be to, rinkos apžvalgininkus nustebino ir neįprasta situacija Azijoje, kurioje EAX kainų indeksą aplenkė britų NBP indeksas, teigia bendrovės „Ignitis“ ekspertai.

Europos dujų biržose Nyderlandų TTF kainų indeksas 2019 m. gruodžio mėnesiui susiformavo ties 15,89 euro už megavatvalandę (Eur/MWh) ir buvo 0,27 Eur/MWh didesnis už susiformavusią kainą lapkričiui. Lyginant su tuo pačiu 2018 m. laikotarpiu, Nyderlandų TTF kainų indeksas sumažėjo 9 proc.

Pirmąją gruodžio dieną Europos gamtinių dujų saugyklos buvo užpildytos apie 94 proc., kuomet analogišku laikotarpiu praėjusiais metais šis rodiklis siekė 81 proc.

Tarp dujų rinkos dalyvių vyravęs optimizmas dėl ateities sandorių lėmė mažesnį kainų lygį 2019 m. gruodžio ir 2020 m. sausio ateities sandoriams bei skatino aktyvesnį dujų išėmimą iš saugyklų.

Jeigu baigiantis šių metų žiemai saugyklos liks didele dalimi užpildytos, o rinkos nesudrebins netikėti pokyčiai, artėjant 2020 m. šiltajam laikotarpiui dujų kainos gali būti spaudžiamos žemyn, prognozuoja ekspertai.

Paskutinį šių metų rudens mėnesį į Europos gamtinių dujų terminalus iš viso buvo pristatyta 119 SGD krovinių, o jų importas, lyginant su 2018 m. lapkričiu, daugelyje šalių stiebėsi į viršų. Pavyzdžiui, Didžiojoje Britanijoje jis išaugo 63 proc., Prancūzijoje – 55 proc.

Dujovežiais pristatomų dujų perteklius ir jų įsigijimas su nuolaida Prancūzijos ir Ispanijos rinkose lėmė ir rudens pabaigai neįprastus kainų skirtumus tarp Europos valstybių. Kai kuriomis lapkričio dienomis Prancūzijos ir Ispanijos gamtinių dujų rinkose kainos buvo žemesnės už Nyderlandų TTF kainų indeksą, nors įprastai tokiu metų laiku Pietų Europoje kainos būna didesnės už TTF indeksą. Pavyzdžiui, Ispanijos PVB kainų indeksas 2018 m. gruodžiui buvo apie 2,17 Eur/MWh brangesnis už TTF, o 2019 m. gruodžiui PVB indeksas buvo vidutiniškai 0,27 EUR/MWh pigesnis už TTF.

Lapkritį taip pat fiksuota, kad Rytų Azijos indeksas EAX buvo žemesnis už Didžiosios Britanijos indeksą NBP. Tai – šaltajam metų laikui neįprastas reiškinys.

Pasak rinkos dalyvių, tokia situacija iš dalies susiklostė dėl santykinai mažos paklausos šiame Azijos regione, ypač Japonijoje, kurioje 60 proc. šalies SGD poreikio sudaro elektros gamyba. Visą lapkritį čia elektros energiją aktyviai gamino branduolinės jėgainės.

Be to, pasak pranešimo, prie tokios situacijos prisidėjo ir Singapūro įmonė „Pavilion Energy“. Dėl nepalankios situacijos rinkoje ji atsisakė vieno iš savo kontraktuotų laivų ir turėjo sumokėti 9 mln. JAV dolerių dydžio netesybas.

comment Skaitytojų komentarai (0)

Taip pat skaitykite