Auga sergamumas ūmiomis viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis

Telšiai
Eltos nuotr.
Reporteris Ugnė Etaplius žurnalistas
Šaltinis:  Etaplius.lt

Visoje Lietuvoje auga sergamumas ūmiomis viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis. Ne išimtis ir Mažeikių rajonas. Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro duomenimis, pirmą šių metų savaitę mūsų rajone sergamumo gripu ir ūminės viršutinės kvėpavimo takų infekcijos (toliau - ŪVKTI) rodiklis siekė 64,94 atvejų / 10 tūkst. gyventojų.

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos Telšių departamento duomenimis, didžiausias sergamumas šiomis ligomis fiksuotas Telšių rajono savivaldybėje – 70,72 atvejų / 10 tūkst. gyventojų, Rietavo rajono savivaldybėje – 58,25atvejų / 10 tūkst. gyventojų, o Plungės rajono savivaldybėje – 46,52 atvejų / 10 tūkst. gyventojų. Dominuoja ūminės viršutinių kvėpavimo takų infekcijos, o gripo atvejai sudaro nedidelę dalį. Telšių apskrityje registruota 15 klinikinių gripo atvejų, iš kurių 6 vaikai: Telšių rajone – 9, Mažeikių rajone – 5, o Rietavo savivaldybėje – 1 atvejis.

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro specialistai primena, kad sergamumas gali būti laikomas epideminiu, kai sergamumo gripu ir ūmiomis viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis (ŪVKTI) rodiklis yra ne mažesnis kaip 100 atvejų / 10 tūkst. gyventojų per savaitę, o klinikinių gripo atvejų skaičius sudaro apie 30 proc. visų registruotų gripo ir ŪVKTI atvejų.

Gripas ir ŪVKTI sudaro didžiausią užkrečiamųjų ligų dalį, sąlygodamos ne tik žalą žmonių sveikatai, bet ir ekonominius bei socialinius nuostolius. Įprastai Lietuvoje sergamumo gripu pikas stebimas žiemos (gruodžio–sausio) mėnesiais, kasmet užregistruojama vidutiniškai apie 400 tūkstančių susirgimų ŪVKTI, iš jų apie 100 tūkstančių susirgimų gripu.

Gripu galima užsikrėsti nuo užsikrėtusio ir sergančio žmogaus. Gripo virusas plinta kartu su seilių dalelėmis čiaudint, kosint. Seilių dalelės pasklinda ore, nusėda ant paviršių. Į kito žmogaus organizmą jos patenka įkvėpus arba užterštomis rankomis palietus akių, nosies, burnos gleivinę. Užsikrėtęs gripo virusu žmogus suserga per 24–72 val. (vidutiniškai 48 val.). Gripui būdinga staigi pradžia, aukšta temperatūra (didesnė nei 38°C), sausas kosulys, gerklės, galvos ir raumenų skausmas, nuovargis ir silpnumas. Retai pasitaikantys gripo simptomai yra šleikštulys, vėmimas, pilvo skausmas, viduriavimas.

Pasaulio sveikatos organizacija skiepus pripažįsta kaip veiksmingiausią gripo specifine profilaktikos priemone. Skiepai apsaugo nuo gripo ir jo sukeliamų komplikacijų. Skiepijantis būtent tam gripo sezonui skirtomis vakcinomis yra pati veiksmingiausia gripo profilaktikos priemonė. Taip pat svarbu nepamiršti nespecifinių profilaktikos priemonių: dažnai plauti rankas, laikytis kosėjimo čiaudėjimo etiketo, reguliariai vėdinti patalpas ir drėgnu būdu valyti liečiamus paviršius, sergantys žmonės turėtų likti namuose ir nekontaktuoti su sveikais žmonėmis, vengti masinių susibūrimo vietų.

Pajutus pirmuosius gripo simptomus rekomenduojama kreiptis į asmens sveikatos priežiūros įstaigą. Dažniausiai gydymui yra naudojami antivirusiniai vaistai, kurie gali padaryti lengvesnius ligos simptomus ir padėti greičiau pasveikti. Antibiotikų skiriama tik išsivysčius bakterinės kilmės komplikacijai.

Mažeikių rajono savivaldybės inform.