REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Verslas2021 m. Gegužės 3 d. 09:51

Atsakingas skolinimasis: kaip įvertinti kredito riziką?

Vilnius

Asociatyvi Pexels.com nuotr.

Reporteris BrigitaŠaltinis: Etaplius.lt


173669

Atėjus pavasariui, norisi daugiau laiko praleisti gamtoje. Natūralu, kad dažnas pasvajoja apie jaukią pastogę užmiestyje, kur būtų galima pailsėti nuo miesto triukšmo, pasisemti jėgų ir tiesiog atsipalaiduoti. Kol vieni tyliai svajoja, kita skaičiuoja santaupas ir ieško galimybių, kaip tą svajonę paversti realybe. Kiek beskaičiuotum, santaupų ne visada užtenka, tad kreditas dažnai tampa tikru išsigelbėjimu savo tikslo siekiantiems lietuviams. Visgi, reikėtų nepamiršti, kad kreditas – rimtas ir ilgalaikis įsipareigojimas, todėl būtina gerai pasverti visus už ir prieš ir skolintis atsakingai.

Kas yra tas atsakingas skolinimasis? Kaip įvertinti kredito riziką ir kaip pamatuoti savo skolinimosi galimybes, kad ilgainiui kreditas netaptų per didele finansine našta? Apie visa tai kalbamės su kredito unijos „Ebitum“ vadovu Aurimu Lanku.

Dažnai girdime frazes atsakingas skolinimasis, skolinkis atsakingai. Jūs, kaip kredito įstaigos vadovas, kaip galėtumėte apibūdinti atsakingą skolinimąsi? Kas tai yra?

– Atsakingas skolinimasis iš principo yra gana sudėtinga procedūra, kurios turi laikytis kiekvienas kreditorius. Buvęs Lietuvos banko valdybos pirmininkas atsakingą skolinimąsi yra apibūdinęs taip: „Atsakingojo skolinimo nuostatai nėra panacėja, kuri išgydys netolimos praeities paskolų bumo žaizdas. Tai greičiau skiepai, padėsiantys tramdyti pandeminį svaiginimąsi paskolomis ir gyvenimą ne pagal kišenę“.

Jei kalbėtume paprastai, tai atsakingas skolinimasis – tinkamas skolininko mokumo įvertinimas, užkertant galimybę per daug prisiskolinti neįsivertinus rizikos. Kai asmuo pareiškia norą gauti kreditą, vertinamos jo tvarios pajamos, kredito istorija, pajamų kitimo (augimo ir mažėjimo) potencialas.

Kaip žmogus galėtų įvertinti savo pasirengimą imti paskolą? Kokius dokumentus reikia turėti?

– Visų pirma, asmuo turi įsivertinti savo finansų stabilumą, pajamas, gaunamas nuolat, kas mėnesį. Būtina atsižvelgti į tai, ar pajamų pakanka patenkinti būtinuosius poreikius. Jeigu pinigų lieka, tuomet asmuo su asmens tapatybės dokumentu gali atvykti į kredito uniją, kur jam bus suteikta aukščiausio lygio finansinė konsultacija, įvertintas kreditingumas bei finansavimo galimybės.

realtor-giving-keys-new-owner-23-2147764253.jpg

Esate kredito įstaigos vadovas, kasdien susiduriate su žmonėmis, kurie ateina pas jus vedami svajonės. Jai įgyvendinti paprastai trūksta lėšų. Vienų svajonės žemiškesnės, kiti drąsiai svajoja, nors galimybės ne visada leidžia. Ir visgi, ką žmogus turėtų įvertinti prieš imdamas kreditą?

– Kiekvienas į kredito įstaigą besikreipiantis asmuo turėtų pagalvoti apie galimas rizikas, įvertinti, kokios rizikos gali kilti. Didžiausia rizika – galima prarasti būstą ir dar likti skolingam. Būtent todėl visada klientams patariame labai gerai įsivertinti, ar tikrai sugebės kreditą grąžinti. Kartais noras turėti „Rožinę svajonę“ labai apsunkina finansines galimybes, tokiu atveju visada yra geriau gyventi kukliau, bet stabiliau.

Ne kartą teko girdėti, kad bankai individualia veikla užsiimančius asmenis vertina ne itin palankiai, dažnai išvis atsisako jiems teikti kreditą. Kodėl? Kaip kredito unija žvelgia į individualią veiklą ir ja užsiimančius asmenis?

– Kredito unijos palankiai žiūri ir gana dažnai kredituoja asmenis, užsiimančius individualia veikla. Tikrai nėra automatiškai užkertamas kelias jiems gauti paskolą investicijoms, vartojimui ar būstui. Tokiu atveju, žiūrima bendra asmens finansinė situacija, ar jam pavyks grąžinti kreditą. Kitos kredito įstaigos bijo kredituoti tuos asmenis, motyvuodamos tuo, kad jie mažiau patikimi, ar kad jiems gali ne taip sėkmingai sektis verslas. Mūsų unija visada stengiasi įsigilinti į specifiką ir priimti kuo geresnį sprendimą klientui.

Kokius kreditus teikia jūsų kredito unija? Kam skolinamasi dažniausiai?

Kredito unija „Ebitum“ suteikia įvairiausius kreditus – būsto, vartojimo, investicinius, kreditus ūkininkams, verslo kreditus. Dabartiniu metu daugiau suteikiame verslo bei būsto kreditus. Tai natūralu, nes tiek ekonomika šiuo metu išgyvena pakilimo laikotarpį, tiek verslas plečiasi, tiek ir žmonės nori įsigyti naują ar atsinaujinti seną būstą.

 

 

ebitum-logo-03.jpg

Remiamas turinys



REDAKCIJA REKOMENDUOJA