REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Kultūra2020 m. Sausio 21 d. 15:08

Atrastas Viekšnių senųjų kapinių buvusios koplyčios kertinis akmuo

Šiauliai

Roma JonikienėŠaltinis: Etaplius.lt


114477

Akmenės krašto gyventoja Janina Leonavičienė-Paplauskaitė, dabar gyvenanti Prienuose, žinoma sklandytoja. Vienas jos pomėgių yra fotografija. Jos susidomėjimas genealogija atvedė iki ypatingų atradimų.

Tie atradimai ne tik apie savo giminės šaknis. Moteris yra nufotografavusi daug senųjų kapinių antkapių. Be kitų, visus Šakynos senųjų kapinių antkapius, daug senų Užvenčio kapų antkapių, Nerimdaičių, Mitkaičių buvusios akalicos kapines, Tryškiuose senas ir naujas kapines, Viekšnių visas senas kapines, Kruopių seniausius antkapius.

Tikisi užrašus suskaitmeninti. Yra jau suskaitmeninusi antkapių užrašus senųjų Svirkančių kapinių, kuriose pagal dokumentus palaidoti 114 aplinkinių Svirkančių, Skleipių ir Kapėnų kaimų gyventojai.

Skelbiamas Janinos Leonavičienės-Paplauskaitės rašinys apie jos ieškojimus, suvedusius bendrai veiklai bendraminčius, besidominčius krašto istorija, ir atvedusius į dar vieną atradimą.

„Mažeikiškis Algirdas Nagys, lankydamas savo giminės kapavietę Viekšnių senosiose kapinėse, jau prieš porą metų pastebėjo šalia iš po samanų kyšantį plokščią akmenį. Šiose kapinėse yra ne vienas antkapis, gulintis lygiai su žemės paviršiumi, neaptvertas tvorele, todėl vyras pamanė, kad tai dar vienas toks antkapis. Akmuo pasislėpdavo tai po lapais, tai po sniegu, tačiau nesiliaujantis sausio lietus akmenį apnuogino tiek, kad Algirdas pastebėjo jame iškaltas raides. Nieko nelaukęs, plikomis rankomis nukasė samanas ir žemių sluoksnį ir suprato, kad rado ne šiaip antkapį, o kai ką svarbiau. Nuotrauką atsiuntė man, jau keletą metų skaitmeninančiai Viekšnių senąsias kapines ir aprašančiai įdomesnius palaidojimus. Nuotrauką persiunčiau pažįstamai klasikinės filologijos specialistei ir ji patvirtino, kad akmenyje iškaltame tekste parašyta „TITULUS ECCLESIAE S. MICHAELIS ARCHANGELI 1812“ (Šv. Mykolo Archangelo bažnyčia 1812). Buvo tikima, kad arkangelas Mykolas lydi mirusiųjų sielas ir gina jas nuo puolančių šėtoniškų jėgų. Todėl šiam šventajam buvo statomos kapinių cerkvės arba koplyčios“.



REDAKCIJA REKOMENDUOJA