Angle down Atgal

Atpigus vandeniui gauta mažiau pajamų

Lyginant su 2018 metais, pernai UAB „Kaišiadorių vandenys“ pelnas (prieš apmokestinimą) sumažėjo 217 tūkst. 857 €.

Įtakos turėjo sumažintos kainos

Savivaldybės tarybos gegužės mėnesio posėdyje patvirtinta UAB „Kaišiadorių vandenys“ ataskaita už praėjusius metus. Praėję metai šios įmonės tiekiamo vandens vartotojams labiausiai įsiminė tuo, jog buvo nustatytos naujos paslaugų kainos ir – kas labai džiugu – mažesnės nei iki tol, ko visi nekantriai laukė. Naujas geriamo vandens tiekimo ir nuotekų tvarkymo kainas „Kaišiadorių vandenys“ pradėjo taikyti praėjusių metų birželį. Nors tai sudaro kiek daugiau nei pusmetį, bendrovės pajamos sumažėjo.

Kaip rašoma 2019 metų veiklos ataskaitoje, pardavimo pajamos bendrovėje 2019 m. sudarė 2 mln. 360 tūkst. 128 €, kai tuo tarpu 2018-aisiais, „prie senų kainų“ – 2 mln. 710 tūkst. 23 €. Ženklaus pajamų sumažėjimo nepajėgė sušvelninti nei tas faktas, kad praėjusiais metais daugiau pajamų gauta už padidintos taršos nuotekų priėmimą (valyti 31,68 tūkst. € daugiau). 40.7 tūkst. kubinių metrų sumažėjo ir parduotas geriamojo vandens kiekis. Priežastis – vandenį pagaliau pradėjo taupyti Pravieniškių pataisos namai – atviroji kolonija.

Klientų – dešimtys tūkstančių

„Kaišiadorių vandenys“ tiekia geriamąjį vandenį 18 930 gyventojų, 260 įmonių, įstaigų ir organizacijų. Nuotekų tvarkymo paslaugomis praėjusiais metais naudojosi 16 686 gyventojai bei 252 įmonės. Tai yra 284 gyventojais daugiau, nei 2018 metais. Geriamojo vandens tiekimo ir nuotekų tvarkymo paslaugos atliekamos 35 gyvenamosiose vietovėse, veikia atestuota vandens ir nuotekų tyrimų laboratorija, pagal gyventojų bei įstaigų prašymus teikiamos kitos paslaugos. Taip pat įmonė gamina kompostą, kuriam naudojamos žaliosios atliekos bei perteklinis nuotekų dumblo mišinys.

Didžiąją jų dalį sudaro išrūšiuotos žaliosios kapinių atliekos, kompostuoti priimami lapai, žolė, šakos, šiaudai. Pagamintas kompostas nemokamai išvežamas ūkininkams mainais į šiaudus. Praėjusiais metais UAB „Kaišiadorių vandenys“ pagamino 351 tūkst. 869 tonas komposto. Tai yra žymiai mažiau nei užpernai, kai pagaminta buvo 552 tūkst. 704 tonos. Nors praėjusiais metais bendrovėje patvirtinta 85,5 etato, realiai buvo užimta dviem etatais mažiau. Darbo užmokestis vidutiniškai išaugo 9 proc., 129 žmonėms už gerą darbą skirtos premijos, kas sudaro 17 tūkst. 550 €. Praėjusiais metais atlikta įvairių remonto darbų, įsigyta technikos, prekių.

Įsisenėjusios problemos

Viena didžiausių problemų – seni, nekokybiškai pakloti, nesandarūs nuotekų vamzdynai, todėl nuotekų tinkluose avaringumas siekia 5,87 avarijos vienam kilometrui per metus. Taip pat, kaip rašoma ataskaitoje, „kai kuriose Kaišiadorių rajono savivaldybės gyvenamosiose vietovėse į bendrovės nuotekų tinklus yra nuvesta lietaus kanalizacija. Ši infiltracija padidina nuotekų, perpumpuojamų ir perduodamų į valymo įrenginius, kiekį, taip pat ir jų eksploatacines išlaidas.

Pastebėtos tendencijos, kad infiltracija priklauso ir didėja nuo kritulių kiekio, ypač liūčių metu. Tuomet lietaus vanduo patenka į nuotekų tinklus per gatvėse ir kitose vietose esančius nuotekų šulinių liukus. 2019 m. nuotekų infiltracija sudarė 27 proc., t. y. į nuotekų valyklas atitekėjo 527 tūkst. m3 daugiau nuotekų nei buvo surinkta iš bendrovės abonentų.“ Sunkumų kelia ir nemokūs vartotojai.

Praėjusiais metais bendrovei teko 46 kartus kreiptis į teismą, kur iš skolininkų pavyko prisiteisti 8836 € skolų. Tai – kraštutinė priemonė, nes skolininkai visada gali patys su bendrove sudaryti skolų grąžinimo sutartį ir atsiskaityti numatytais terminais.

Vykdys projektus, keis skaitiklius

Šiemet UAB „Kaišiadorių vandenys“ planuoja susidoroti su numatytais uždaviniais. Tai projekto „Geriamojo vandens tiekimo ir nuotekų tvarkymo sistemų renovavimas ir plėtra Kaišiadorių rajone“ vykdymas. Jo metu Žaslių geležinkelio stoties (Guronių) gyvenvietėje numatyta įrengti apie 5,47 km vandentiekio ir 11,59 km nuotekų tinklų.

Taip pat vyks nuotekų valymo įrenginių ir nuotekų ūkio rekonstrukcija Pravieniškėse. Kaišiadorių rajono daugiabučių gyvenamųjų namų butuose ir individualiuose namuose šiemet planuojama pakeisti apie tūkstantį geriamojo vandens apskaitos prietaisų su naujai atlikta metrologine patikra; įrengti vandentiekio liniją nuo Žiežmarių miesto vandenvietės iki Stoniavos kaimo esamų vandentiekio tinklų. Vienas didžiausių darbų – projektas „Vandentiekio ir nuotekų surinkimo tinklų plėtra Pravieniškių aglomeracijoje“.

Jo metu numatoma pakloti naujų 11,17 km nuotekų ir 9,47 km vandens tiekimo tinklų. Atlikus darbus, prie vandens tiekimo ir nuotekų surinkimo tinklų prisijungs 324 gyventojai.

„Atspindžių“ inf.

comment Skaitytojų komentarai (0)

Sponsored video

Taip pat skaitykite