Atostogos baigėsi: su grįžusiais moksleiviais užsikrėtimų kreivė kyla vėl

Šiauliai
A. Rutkausko nuotr.
Reporteris Mindaugas Etaplius žurnalistas
Šaltinis:  Etaplius.lt

Moksleivių rudens atostogos kuriam laikui buvo sustabdžiusios COVID-19 užsikrėtimų kreivę. Specialistai pastebi, kad kreivė vėl kyla ir kreipiasi į jaunimą su prašymu saugotis. Prie pandemijos sumaišties prisideda ir išaugęs kitų ūmių viršutinių kvėpavimo takų ligų skaičius. Dažnai žmonės jausdami į peršalimą panašius simptomus neskuba testuotis ir platina virusą darbe ar mokykloje.

Kreivė vėl kyla

Pristatydama praėjusios savaitės skaičius, Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) Šiaulių departamento Užkrečiamųjų ligų valdymo skyriaus patarėja Rita Švambarienė tradicinėje pirmadienio spaudos konferencijoje sakė, kad užsikrėtimų tendencijos išlieka tokios pačios. Kurį laiką užsikrėtimų kreivė leidosi žemyn, bet tai siejama su moksleivių rudens atostogomis. Dabar kreivė vėl kyla.

„Džiūgauti nėra pagrindo, auga moksleivių užsikrėtimai, dabar penktadalis nuo visų užsikrėtimų, turime rugsėjo pabaigos lygį, tikėtina, kad skaičius augs. Moksleiviai vėl grįžo į mokyklas, tikėtis mažėjimo neturėtume“, – komentavo Užkrečiamųjų ligų valdymo skyriaus patarėja.

Daugėja kitų ligų

Pasak specialistės, prie pandemijos sumaišties prisideda ir augantys kitų ūmių viršutinių kvėpavimo ligų, tokių kaip peršalimas, gripas ir pan. skaičius. Todėl moksleiviai ir suaugę platina COVID-19 net ir jausdami simptomus, kuriuos sieja su peršalimu.

„Liūdna, kad jaunimas neatkreipia dėmesio, sergantys vaikai eina į kolektyvus. Reikėtų subūdrauti visiems, tėveliams, ugdymo įstaigoms, pajutus net menkiausius simptomus, nes visada sako, galvojau, kad peršalimas, laksčiau, dirbau, peršalau, nekreipia dėmesio, toliau eina į darbą ar kolektyvą mokykloje“, – į gyventojus kreipėsi specialistė.

Mažėja šeimose

Lietuvos užsikrėtimų 10-čiai tūkst. gyventojų per dvi savaites vidurkis naujausiais Statistikos departamento duomenimis yra 996. Pasak R. Švambarienės, Šiauliuose kol kas vidurkis mažesnis – 792. Didžiausias iš visų Šiaulių apskrities savivaldybių lieka Akmenės rajone (1014), mažiausias Radviliškio rajone.

Mažėja užsikrėtimų šeimose, nors vis dar lieka beveik pusė – 40 proc. Vis daugiau užsikrėtusiųjų, pildydami anketas, pažymi, kad užsikrėtė darbe. Aktyvių protrūkių buvo sumažėję, bet vėl fiksuoti 22 aktyvūs židiniai visoje apskrityje. Daugiausia ugdymo įstaigose, gamybos įmonėse. Kelmės rajone fiksuotas židinys kultūros įstaigoje, Šiaulių rajone – švelniakailių žvėrelių įmonėje.

Laikinas atokvėpis

Respublikinės Šiaulių ligoninės vadovė Česlova Špūrienė teigė, kad praėjusi savaitė buvo lengvesnė, priėmimo skyrius pirmą kartą po kurio laiko pajuto palengvėjimą. Per savaitgalį hospitalizuota 12 pacientų.

Kovidiniame skyriuje gydomi 76 pacientai, 10 reanimacijoje – tik 2 iš jų paskiepyti. 1 pacientas yra kritinės būklės. Per savaitę mirė 5 pacientai (54–84 amžiaus grupėje).

Taip pat buvo užsikrėtusi gimdyvė, kuriai darytas cezario pjūvis. Pasak ligoninės direktorės, gimdyvė ir naujagimis jaučiasi gerai.

„Kas savaitę laikosi panašus, apie 70, mažėja pacientų reanimacijoje. Atokvėpis leidžia didinti planinių operacijų apimtis. Jei pavyks papildomą kovidinės reanimacijos postą uždaryti, atnaujinsim planines dienos operacijas, nors dar anksti kalbėti. Girdime, kad mokyklose situacija nėra gera, tai atsilieps ir mums“, – pastebi Č. Špūrienė.

Nori trečio skiepo

Apžvelgdama vakcinacijos statistiką Šiaulių mieste, Sveikatos skyriaus vedėja Viktorija Palčiauskienė sakė, kad daugėja norinčiųjų pasiskiepyti sustiprinančiąja trečiąja skiepo doze. Daugiausiai ja skiepijasi 75–79 m. amžiaus grupės gyventojai, taip pat aktyviai 80+ ir 70–74 m. amžiaus asmenys.

Jeigu pavyks suderinti, nuo šio penktadienio iki gruodžio 19 d. darbo dienomis ir savaitgaliais nustatytu laiku bus galima be išankstinės registracijos skiepytis trečiąja doze prekybos centre „Akropolis“. Gydymo įstaigose pasiskiepyti galima iš anksto užsiregistravus karštąja linija.

Vis dėlto specialistė kreipėsi į šiauliečius, kad šie būtų sąmoningi ir atsakingai skiepytųsi – pirmiausia tie, kuriems jau praėjo 6 mėnesiai nuo antrosios dozės.

„Vienu metu paskiepyti daug nepavyksta, kad nesusidarytų didelės eilės, prašome gyventojų išlikti sąmoningais. Reikia užtikrinti, kad ir pirmąja doze galėtų pasiskiepyti. Dabar žmonės būriuojasi, nesiregistruoja, kiti pyksta, nes artimiausią dieną negali pasiskiepyti“, – kalbėjo Savivaldybės atstovė.