Angle down Atgal

Atminimo ženklas – ant kunigo žasliečio kapo

Ne paslaptis, kad tarp tų žmonių, kurie visais įmanomais būdais gelbėjo žydų tautybės žmones, daug buvo ir kunigų. Vienas tų geraširdžių buvo kunigas Juozapas Stakauskas. Kunigas palaidotas Žaslių Šv. Jurgio bažnyčios šventoriuje, o ant jo antkapio neseniai atsirado specialus ženklas.

Kunigas palaidotas Žaslių bažnyčios šventoriuje.
Kunigas palaidotas Žaslių bažnyčios šventoriuje.

Lietuvos katalikų bažnyčia atminimo ženklais pagerbė kunigus, kurie Antrojo pasaulinio karo metais gelbėjo žydus nuo Holokausto. Šios iniciatyvos autorius – Tauras Budzys. Jis siekia pažymėti palaidojimo vietas bažnyčių šventoriuose.

Specialūs iš žalvario pagaminti ženklai yra pritvirtinami ant antkapių, juose užrašai – lietuvių, anglų ir jidiš kalbomis. Tokiais gelbėtojais lietuvoje yra pripažinta 19 kunigų. O Žūvančiųjų gelbėjimo kryžiumi mūsų šalyje yra apdovanoti 42 kunigai.

Kad J. Stakausko kapas jau pažymėtas atminimo ženklu redakcijai pranešė mūsų bičiulis. Trumpai apie kunigą J. Stakauską: gimė 1900 m. Deksnės kaime Ignalinos rajone, jis yra Insbruko ir Vienos universitetų absolventas, istorijos mokslų daktaras. Kauno kunigų seminarijoje dėstė Bažnyčios istoriją., išleido kelis bažnytinius veikalus.

Mirė J. Stakauskas 1972 m. Pirmuoju aminimo ženklu iniciatyvos autorius T. Budzys paženklino savo dėdės kunigo Felikso Eremino kapą Pasvalio rajone. Pagal surinktus statistinius duomenis, per Antrąjį pasaulinį karą naciai ir kiti kolaborantai nužudė daugiau kaip 200 tūkst. lietuvos žydų.

Labiausiai žydų gelbėtojais besirūpinantis Izraelis apie 900 lietuvos gyventojų yra suteikęs Pasaulio tautų teisuolio vardą. Šis vardas suteikiamas tiems, kas rizikuodami savo gyvybe, gelbėjo žydus.

Vilma Žilionytė
Autorės nuotr.

comment Skaitytojų komentarai (0)

Taip pat skaitykite