Atliekų rūšiavimas ar perpildyti konteineriai?

Šiauliai
Asociatyvi freepik.com nuotr.
Reporteris Brigita Etaplius žurnalistas
Šaltinis:  Etaplius.lt

Nors atliekų tvarkymo sistema Šiauliuose darosi stipresnė, o gyventojų sąmoningumas auga, situacija su atliekų rūšiavimu išlieka kiek paradoksali. Rūšiuoti skirtingų tipų atliekas, tobulėjant infrastruktūrai, turėtų būti paprasčiau, tačiau vis kyla naujų, atliekų rūšių gausos ir augančio vartojimo keliamų iššūkių.

Ypatingai daug pasipiktinimo ir nusiskundimų sulaukiame iš įmonių, kurios naudodavosi tik bendraisiais mišriųjų atliekų konteineriais, nes nuo 2020 m. liepos 1 d. įsigaliojus Šiaulių miesto savivaldybės atliekų tvarkymo taisyklėms (XIV skyrius; 116. punktas Mišrios komunalinės atliekos iš juridinių asmenų ir garažų bendrijų naudojamų individualių konteinerių vežamos iki 2 kartų per mėnesį pagal iš anksto su šiais asmenimis suderintą grafiką), mieste dažnai galima pastebėti perpildytus mišrių komunalinių atliekų konteinerius, apkrautus maišais, dėžėmis.

Atlikus įmonėje mišrių komunalinių atliekų konteinerio sudėties kontrolinį patikrinimą pastebėta, kad atliekos tinkamai nerūšiuojamos, ten pat verčiami ir medžių lapai, ir vienkartiniai maisto indeliai, ir metamas biuro popierius, ir pan. Pagrindinė problema, kurią įvardijo įmonių atstovai, yra ta, kad įmonėse sunku sukontroliuoti kiekvieną darbuotoją, neturi pakankamai informacijos apie rūšiavimą, neturi specialių konteinerių. Visą reikalingą informaciją kaip rūšiuoti, kokių konteinerių reikia užsisakyti ir pan., gali suteikti atliekų tvarkymo specialistai: telefonu ar atvykus į įmonę.

Pasikeitus taisyklėms ir griežtai apribojus mišriųjų atliekų išvežimą, norime priminti, kad į mišrių komunalinių atliekų konteinerį galima mesti tokias atliekas, kaip tualetinis popierius, vienkartinės nosinės, kitos asmens higienos priemonės, popieriniai rankšluosčiai, servetėlės,  pelenai (šalti), sąšlavos, darbuotojų maisto atliekos, panaudotos virtuvinės, dušo kempinės, panaudoti skutimosi peiliukai, dantų šepetėliai, lipni juosta, porceliano, keramikos, veidrodžių duženos, supelijęs, riebaluotas popierius,  užpildyti dulkių siurblių maišeliai.

Tokios atliekos, kaip spausdinimo popierius, biuro popierius, kartoninės dėžės, buteliai, vienkartiniai maisto indeliai turi būti rūšiuojami į tam skirtus konteinerius (plastiko, stiklo, popieriaus), o biologiškai skaidomos atliekos (žaliosios atliekos: medžių lapai, šakos ir pan.) metamos į žaliosioms atliekoms skirtą konteinerį, iš kurių vėliau gaminamas kompostas. Dėl minėtų atliekų surinkimo bei konteinerių šios rūšies atliekoms galite kreiptis į pakuočių atliekų tvarkytojus, kurių kontaktai skelbiami (https://atvr.aplinka.lt/).

Patikrinus įspėtas įmones pakartotinai ir pastebėjus pažeidimus, mišrių komunalinių atliekų konteineriai nebus aptarnaujami, o vietinės rinkliavos kintamoji dedamoji gali būti indeksuojama 5 kartus už kiekvieną konteinerį. Bauda gali siekti iki 600 Eur.

Primename, kad šiuo metu taip pat vyksta įmonėms, įstaigoms ir organizacijoms skirtas projektas „Mes rūšiuojam“, prie kurio dar galite prisijungti, rūšiuoti atliekas, rinkti taškus ir keisti juos į įvairiausius prizus, keliones, ekskursijas! Informaciją  apie projektą „Mes rūšiuojam“, prizus, dalyvių registraciją rasite  www.mesrusiuojam.lt.