Angle down Atgal

Atliekų deginimo jėgainių statybų ribojimai prieštarauja Konstitucijai

Valdančiųjų 2018 metais priimtos Atliekų tvarkymo įstatymo pataisos, leidusias atliekų deginimo jėgaines statyti tik ne arčiau kaip 20 kilometrų nuo gyvenviečių, prieštarauja Konstitucijai, antradienį nusprendė Konstitucinis Teismas (KT).

Teismas konstatavo, kad toks reikalavimas yra neproporcingas.

KT taip pat paskelbė, kad Konstitucijai prieštarauja Atliekų tvarkymo įstatymo nuostatos, kuriomis Vyriausybei pavesta nustatyti tokių jėgainių pripažinimo valstybinės reikšmės projektais kriterijus, taip pat leista priimti sprendimus dėl jau pradėtų įgyvendinti projektų tolesnio įgyvendinimo.

Dėl šių pataisų 2018-ųjų rudenį į KT kreipėsi 31 Seimo narys iš opozicijos. Kreipimąsi parengė konservatorių, liberalų ir socialdemokratų frakcijų nariai bei tuomet valdančiųjų socialdemokratų darbo frakcijai priklausęs Algirdas Butkevičius.

KT teigimu, Konstitucijoje įtvirtinta ūkinės veiklos laisvė nėra absoliuti – ji gali būti ribojama siekiant užtikrinti bendrą tautos gerovę, saugoti nuo kenksmingų poveikių žmonių sveikatą ir aplinką, atlyginti gamtai padarytą žalą. Tačiau siekiant šių tikslų būtina laikytis konstitucinio teisinės valstybės principo – teisės aktuose nustatytos ir taikomos priemonės turi būti proporcingos siekiamam tikslui.

„Išsikeltas tikslas – sumažinti neigiamą atliekų deginimo įrenginių poveikį visuomenės sveikatai – gali būti pasiektas kitomis, atliekų deginimo ūkinę veiklą mažiau varžančiomis priemonėmis, pavyzdžiui, nustatant pareigą atlikti privalomą planuojamos ūkinės veiklos poveikio aplinkai vertinimą, kurio metu, be kita ko, atsižvelgus į planuojamos ūkinės veiklos vietą, įvertinamas šios ūkinės veiklos poveikis aplinkos elementams ir visuomenės sveikatai“, – rašoma KT pranešime.

Todėl, anot KT, reikalavimas atliekų deginimo jėgaines statyti ne arčiau kaip 20 kilometrų atstumu nuo gyvenamosios teritorijos, kuris nėra grindžiamas objektyviais kriterijais, neproporcingai apsunkina galimybė atliekas tvarkyti aplinkai ir visuomenės sveikatai palankiausiu būdu.

BNS

comment Skaitytojų komentarai (0)

Taip pat skaitykite