REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Politika2017 m. Gegužės 27 d. 18:43

1 mi­li­jo­nas eu­rų – dar vie­nam mu­zie­jui?

Šiauliai

Gabrielė PastaukaitėŠaltinis: Etaplius.lt


4487

„Monst­ras“, „bai­suok­lis“ – to­kiais epi­te­tais mū­sų po­li­ti­kai va­di­na El­nio g. 25 sto­vin­tį pa­sta­tą, ku­rį mies­to val­džia ne­sėk­min­gai ban­dė pa­vers­ti Me­nų in­ku­ba­to­riu­mi. Nau­ją išei­tį siū­lo „Auš­ros“ mu­zie­jus: pa­si­nau­do­jant Eu­ro­pos Są­jun­gos struk­tū­ri­nių fon­dų lė­šo­mis, ja­me įkur­ti Ug­nia­ge­sių tech­ni­kos mu­zie­jų. Tie­sa, ES pi­ni­gai šiam pa­sta­tui kar­tą jau bu­vo skir­ti, bet tuo­met te­ko juos grą­žin­ti. Šį­kart ES pa­ra­ma bū­tų kur kas ma­žes­nė, o Šiau­lių mies­to sa­vi­val­dy­bė tu­rė­tų ras­ti 1 mln. Eur.

Nug­riau­ti ne­ga­li­ma
Pas­ta­tą, ku­ris ka­dai­se pri­klau­sė „El­nio“ odos fab­ri­kui, iš nu­mi­ru­siųjų pri­kel­ti mė­gi­na­ma ne pir­mą kar­tą. Sa­vi­val­dy­bė jį įsi­gi­jo 2010 m. ir su 2008–2013 m. ES struk­tū­ri­nių fon­dų lė­šo­mis pla­na­vo pa­vers­ti Me­nų in­ku­ba­to­riu­mi.
De­ja, pro­jek­tas prieš ke­le­rius me­tus žlu­go ir te­ko grą­žin­ti dau­giau nei 400 tūkst. Eur įsi­sa­vin­tų ES lė­šų. Ma­ža to, pra­si­dė­jo ir iki šiol ne­si­bai­gia teis­mi­niai pro­ce­sai su Me­nų in­ku­ba­to­riaus ran­go­vu UAB „Me­ba“, o Sa­vi­val­dy­bė už pa­sta­to ap­sau­gą kas mė­ne­sį tu­ri su­mo­kė­ti apie 600 Eur.
Nug­riau­ti nuo­sto­lius ne­šan­čio, griu­vė­sius pri­me­nan­čio pa­sta­to ne­ga­li­ma, mat jis lai­ko­mas pra­mo­ni­nio pa­vel­do ob­jek­tu. Ieš­ko­da­ma išei­čių iš su­si­da­riu­sios si­tua­ci­jos, Sa­vi­val­dy­bė ge­gu­žės vi­du­ry­je pa­skel­bė kvie­ti­mą teik­ti idė­jas dėl šio pa­sta­to įveik­li­ni­mo.
Gal­vą skau­da ir Sa­vi­val­dy­bei, ir mu­zie­jui
Šiau­lių „Auš­ros“ mu­zie­jaus di­rek­to­rius Rai­mun­das Bal­za bu­vu­sia­me fab­ri­ke siū­lo įreng­ti Ug­nia­ge­sių tech­ni­kos mu­zie­jų. „Mums rei­kia di­de­lių erd­vių, nes tu­ri­me apie 30 prieš­gais­ri­nės tech­ni­kos ma­ši­nų – jos ga­lė­tų sto­vė­ti pir­ma­ja­me aukš­te. Ant­ra­ja­me aukš­te ga­lė­tų bū­ti pa­tal­pos, skir­tos ugniagesių gel­bė­to­jų eks­po­zi­ci­jai“, – sa­vo vi­zi­ją aiš­ki­na R. Bal­za.
Di­rek­to­rius įsi­ti­ki­nęs, kad šis pro­jek­tas ne tik su­lauk­tų pa­si­se­ki­mo, bet ir iš­spręs­tų dvi pro­ble­mas. „Mū­sų gal­vos skaus­mas, kur sau­go­ti ma­ši­nas. Iš­ko­vo­ta, kad da­lis jų ga­li bū­ti Ch. Fren­ke­lio vi­los te­ri­to­ri­jo­je, bet ki­tos yra san­dė­liuo­ja­mos at­ski­ruo­se an­ga­ruo­se. Jų žmo­nės pa­ma­ty­ti ne­ga­li, o tei­rau­ja­si, nes tai – la­bai įdo­mūs, pa­trauk­lūs eks­po­na­tai. Mies­to gal­vos skaus­mas, ką da­ry­ti su tuo pa­sta­tu vai­duok­liu. Abi šios pro­ble­mos ga­lė­tų iš­si­spręs­ti po­zi­ty­viai, jei­gu mies­tas ryž­tų­si mū­sų siū­lo­mam žings­niui“, – sa­ko R. Bal­za.
Iš mies­to ki­še­nės – 1 mln. Eur
Apie ryž­tą „Auš­ros“ mu­zie­jaus di­rek­to­rius grei­čiau­siai kal­ba ne be rei­ka­lo.
Šių me­tų ko­vą Kul­tū­ros mi­nis­te­ri­ja pa­skel­bė kvie­ti­mą teik­ti pro­jek­tus ES pa­ra­mai gau­ti, pa­gal ku­rią ne­kil­no­ja­mo­jo tur­to pa­vel­do ob­jek­tai bū­tų pri­tai­ky­ti vie­šo­sioms funk­ci­joms. Di­džiau­sia ga­li­ma pro­jek­tui skir­ti fi­nan­sa­vi­mo lė­šų su­ma – 700 tūkst. Eur.
R. Bal­za tei­gia, kad no­rint gau­ti šią su­mą ir su­rink­ti kon­kur­si­nių ba­lų Sa­vi­val­dy­bė tu­rė­tų pri­dė­ti dar tiek pat. Ir net tuo­met su­mos ne­pa­kak­tų.
„Tur­būt bū­tų to­kių dar­bų, ku­rie pa­gal pro­gra­mą nė­ra fi­nan­suo­ja­mi, nes ji yra skir­ta tik pa­vel­do tvar­ky­bos dar­bams. O be šil­dy­mo, be van­dens ir elekt­ros, be au­to­mo­bi­lių aikš­te­lės funk­cio­nuo­ti ne­ga­lė­si­me. To­dėl dar maž­daug 300 tūkst. Eur rei­kė­tų skir­ti ger­bū­viui. Mū­sų gru­biais skai­čia­vi­mais Sa­vi­val­dy­bė tu­rė­tų prie šio pro­jek­to pri­si­dė­ti apie 1 mln. Eur“, – sa­ko R. Bal­za.
Ne­pa­vy­ko su di­des­niu fi­nan­sa­vi­mu, pa­vyks su ma­žes­niu?
Sa­vo idė­ją mu­zie­jaus di­rek­to­rius pri­sta­tė Fi­nan­sų ir eko­no­mi­kos, Mies­to ūkio ir plėt­ros ko­mi­te­tams, taip pat kal­bė­jo­si su frak­ci­jų se­niū­nais, ad­mi­nist­ra­ci­jos di­rek­to­riu­mi ir me­ru.
„Es­mi­nių prieš­ta­ra­vi­mų kol kas nė­ra. Juk ar taip, ar taip Sa­vi­val­dy­bė tu­rės skir­ti tam pa­sta­tui lė­šų. Nes da­bar tai yra pra­mo­ni­nio pa­vel­do ob­jek­tas be sto­go, be lan­gų. Mies­tas, net jei­gu ir ne­gaus pa­ra­mos, tu­rės tą pa­sta­tą bent jau „už­kon­ser­vuo­ti“, kad ne­griū­tų. To­dėl mes siū­lo­me Sa­vi­val­dy­bei teik­ti pro­jek­tą, pri­si­dė­ti fi­nan­siš­kai ir su­tvar­ky­ti pa­sta­tą, ku­rį „Auš­ros“ mu­zie­jus už­pil­dys tu­ri­niu ir iš­lai­kys“, – tei­gia R. Bal­za.
Es­mi­nių prieš­ta­ra­vi­mų gal ir nė­ra, bet abe­jo­nių ne­trūks­ta. „Tu­rė­jo­me Me­nų in­ku­ba­to­riaus pro­jek­tą, ku­rio fi­nan­sa­vi­mas bu­vo ženk­liai di­des­nis, bet jo įgy­ven­din­ti ne­su­ge­bė­jo­me. Da­bar mums siū­lo­mas pro­jek­tas, ku­rio fi­nan­sa­vi­mas yra ma­žes­nis, to­dėl man ky­la abe­jo­nių, ar ga­li­ma to­kį monst­rą su­tvar­ky­ti su to­kiu men­ku fi­nan­sa­vi­mu“, – tei­gia Fi­nan­sų ir eko­no­mi­kos ko­mi­te­to pir­mi­nin­kas Jo­nas Bart­kus ir pri­me­na, kad Me­nų in­ku­ba­to­riui bu­vo skir­ta apie 8 mln. Lt.
Po­li­ti­kas jau­čia­si kal­tas
J. Bart­kus sa­ko, kad bu­vo vie­nas iš tų Ta­ry­bos na­rių, ku­ris pa­lai­kė Me­nų in­ku­ba­to­riaus idė­ją. „Aš net ke­le­tą kar­tų bal­sa­vau už Me­nų in­ku­ba­to­riaus pro­jek­tą. Tai ar aš esu, ar ne­su kal­tas dėl jo žlu­gi­mo? Jau­čiuo­si kal­tas. Ir da­bar atei­na nau­jas pro­jek­tas, ku­rio fi­nan­sa­vi­mas dar ma­žes­nis, o nie­kas iš vei­kian­čių po­li­ti­kų ne­no­ri pri­siim­ti at­sa­ko­my­bės, tie­siog siū­lo Ta­ry­bos na­riams svars­ty­ti ir ap­si­spręs­ti“, – tei­gia jis.
At­sar­giai Ug­nia­ge­sių tech­ni­kos mu­zie­jaus idė­ją ver­ti­na ir Sa­vi­val­dy­bės ad­mi­nist­ra­ci­jos di­rek­to­riaus pa­va­duo­to­ja Gied­rė Men­do­za Her­re­ra.
„Man at­ro­do, kad pas mus su pro­jek­tais yra bė­da. Ne­ži­nau, ko­dėl, bet at­si­ra­do tra­di­ci­ja kves­tio­nuo­ti jų ver­tę ir pra­smę. Prieš bet ko­kį žlug­dy­mą ar su­ti­ki­mą rei­kia pa­žiū­rė­ti, ko­kią ver­tę pro­jek­tas su­kurs mies­tui, t. y. rei­kia pa­žiū­rė­ti, ar šis pro­jek­tas, konk­re­čiai Ug­nia­ge­sių tech­ni­kos mu­zie­jus, su­kurs tam tik­rą ver­tę, pa­pil­dys vi­są „Auš­ros“ mu­zie­jaus komp­lek­są, pa­si­da­lins ir pri­trauks srau­tus. Bet man tuo­met iš vi­so ky­la klau­si­mas, ko­dėl bu­vo ne­tin­ka­mas Me­nų in­ku­ba­to­riaus pro­jek­tas, o šis jau tin­ka­mas. Juk es­mė ne­si­kei­čia – sie­kia­ma, kad ta te­ri­to­ri­ja bū­tų gy­va. Šis klau­si­mas re­to­ri­nis, skir­tas tiems, ku­rie ne­ma­tė pra­smės ana­me pro­jek­te“, – šyp­te­li G. Men­do­za Her­re­ra.
A. Vi­soc­kas ne­ži­no, „ant ko čia vis­kas ka­bo“
Vie­nas iš ar­šiau­sių Me­nų in­ku­ba­to­riaus prie­ši­nin­kų, mies­to me­ras Ar­tū­ras Vi­soc­kas, šį­kart no­ri iš­lik­ti neut­ra­lus. „Ko­kią nuo­mo­nę su­for­muos po­li­ti­kai, to­kios po­zi­ci­jos aš ir lai­ky­siuo­si. Jei­gu po­li­ti­kai nu­spręs, kad pa­sta­tą rei­kia rea­ni­muo­ti ir iš­drįs tam skir­ti lė­šų, o lė­šų rei­kės daug – pra­džiai mi­li­jo­no, tai taip ir bus. Aiš­ku, jei­gu bū­tų ma­no vie­no va­lia, tai ši­tas pa­sta­tas jau se­niai bū­tų nu­šluo­tas, skly­pas par­duo­tas ar­ba pa­da­ry­ta sto­vė­ji­mo aikš­te­lė. Bet da­bar tu­ri­me bai­suok­lį ir su tuo bai­suok­liu rei­kia kaž­ką da­ry­ti“, – sa­ko me­ras.
Ne­pai­sant neut­ra­lios po­zi­ci­jos, A. Vi­soc­kas Šiau­lių „Auš­ros“ mu­zie­jaus idė­jo­je įžvel­gia dau­giau pliu­sų nei bu­vu­sia­me pro­jek­te.
„Ly­gi­nant Me­nų in­ku­ba­to­rių ir da­bar­ti­nį pa­siū­ly­mą, ja­me yra ne­ma­žai po­zi­ty­vo. Me­nų in­ku­ba­to­riaus at­ve­ju ne pa­ti sta­ty­ba bu­vo pro­ble­ma, o kas bus po sta­ty­bos. Bū­tu­me tu­rė­ję įsi­pa­rei­go­ji­mą, ku­rio ne­bū­tu­me ga­lė­ję vyk­dy­ti, rei­kė­tų grą­žin­ti vi­sas pa­nau­do­tas ES lė­šas. Šiuo at­ve­ju to­kios pro­ble­mos ne­tu­ri­me: pa­sta­ty­si­me ir ati­duo­si­me nau­do­tis mu­zie­jui. Tai nė­ra blo­gai. Atk­reip­ki­me dė­me­sį, kaip mu­zie­jus su sa­vo de­vy­niais pa­da­li­niais pui­kiau­siai vei­kia mies­te“, – sa­ko jis.
Pak­laus­tas, kas pri­siims at­sa­ko­my­bę, jei­gu žlug­tų dar vie­nas, su se­no­jo fab­ri­ko pa­sta­tu su­si­jęs pro­jek­tas, me­ras konk­re­taus at­sa­ky­mo ne­pa­tei­kia ir ti­ki­na, kad žlu­gi­mui ke­lią rei­kia už­kirs­ti iš anks­to.
„Aš sa­kiau, bū­ki­me ge­ri, įsi­ver­tin­ki­me, pa­da­ry­ki­me eks­per­ti­zę, nes pro­jek­tuo­jant šį pa­sta­tą jo­kia eks­per­ti­zė at­lik­ta ne­bu­vo. Mes ne­ži­no­me, ant ko čia vis­kas ka­bo, ne­ži­no­me, kiek jis tvir­tas“, – sa­ko A. Vi­soc­kas.



REDAKCIJA REKOMENDUOJA