Astronomijos mylėtojams: svarbiausi gruodžio mėnesio įvykiai

Vilnius
© Pixabay
Reporteris Monika Etaplius žurnalistas
Šaltinis:  Etaplius.lt

Gruodis žymi ne tik oficialią žiemos pradžią, bet ir ilgiausias metų naktis, kas viso pasaulio žvaigždžių stebėjimo entuziastams suteiks galybę progų pasimėgauti naktinio dangaus spektakliais.

Pristatome šių metų gruodį mūsų laukiančius ryškiausius astronominius įvykius.

1. Geminidų meteorų lietus

KADA: gruodžio 13-14 d.

Vienas įspūdingiausių meteorų srautų metuose, šiemet savo piką pasieks gruodžio mėnesio viduryje, tačiau danguje tuo metu jis susilauks ir nemenkos konkurencijos.

„Geminidai įprastai yra pats patikimiausias ir gausiausias meteorų lietus metuose, taigi neabejotinai meteorų stebėjimo entuziastai savo kalendoriuose turėtų pasižymėti gruodžio 13 ir 14 dienas,“ – skelbia „American Meteor Society“.

Naktį iš gruodžio 13 d., penktadienio, į ankstyvas gruodžio 14 d., šeštadienio, valandas galima tikėtis išvysti iki 150 per valandą praskriejančių meteorų.

Deja, tačiau didelė dalis jų gali likti nepastebėti, nes Geminidų pikas šiais metais vyks vos viena naktis po pilnaties.

Beveik pilnaties mėnulio skleidžiama šviesos tarša užgoš blankesnius meteorus, dėl ko matomų meteorų skaičius nuo 150 per valandą gali sumažėti iki 20 ar 30.

Krentančių žvaigždžių gaudytojai jų stebėjimui turėtų pasirinkti tamsesnes vietoves, atokiau nuo mėnulio.

Vėliau šį mėnesį savo piką pasieks ir paskutinis metų meteorų lietus. Naktį iš gruodžio 21 į 22 d. danguje bus galima stebėti ursidų meteorus, kurių per valandą danguje praskries apie 10.

2. Gruodžio saulėgrįža

KADA: gruodžio 21 d. 23:19 val. EST

Naktys aplink gruodžio saulėgrįžą yra pačios ilgiausios metuose, tačiau žvaigždžių stebėtojai, vildamiesi pasinaudoti ilgesnėmis tamsiojo paros meto valandomis, tam turės pasirūpinti šilta apranga.

Meteorologinė žiema prasideda gruodžio 1 d., tačiau astronominė žiema, kurią daugelis laiko oficialia sezono pradžia, prasideda gruodžio 21 d. 23:19 val. EST.

Gruodžio 21 d. yra ne tik Šiaurinio pusrutulio žiemos pradžia, tačiau taip pat žymi ir ilgiausią naktį bei trumpiausią dieną, o tą nulemia pakrypusi Žemės ašis.

Tuo tarpu Pietiniame Žemės pusrutulyje gruodžio 21 d. yra laikoma oficialia vasaros pradžia

3. Žiedinis saulės užtemimas

KADA: gruodžio 26 d.

Paskutinis šio dešimtmečio saulės užtemimas vyks antrąją Kalėdų dieną, tačiau jį išvysti galės tik tam tikri pasaulio regionai.

Žiedinis saulės užtemimas bus matomas kai kuriose Vidurio Rytų vietovėse, pietinėje Indijoje ir Indonezijoje.

Šio tipo užtemimas dar kartais vadinamas „ugnies žiedo“ užtemimu, nes mėnulis tuomet yra nuo Žemės kiek nutolusiame savo orbitos taške, dėl ko jis atrodo nepakankamai didelis, kad uždengtų visą Saulės diską.

Kad išvystų šį dangaus reiškinį žmonės turės atsidurti tinkamu laiku ir tinkamoje vietoje, o svarbiausia – privalės apsirūpinti tinkama akių apsauga, kuri būtina, kad būtų išvengta saulės spindulių sukeliamų regos pažeidimų.

Gismeteo.lt