REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Sveikata2019 m. Lapkričio 20 d. 08:25

Arbatmedžio aliejus – gamtos dovana, šiuolaikiniam žmogui

Lietuva

Laurita JasiunaiteŠaltinis: Etaplius.lt


107383

Tik prieš šimtmetį, įsistvirtinus atvykėliams Australijoje, buvo pastebėtos ir aprašytos arbatmedžio gydomosios savybės. Taip pasaulis susipažino su šia unikalia gydomąja priemone ir netrukus dėl savo veiksmingumo išpopuliarėjo visame pasaulyje. Dėl išaugusio susidomėjimo, buvo pradėti vykdyti moksliniai tyrimai, kurie atskleidė šio eterinio aliejaus savybes.

Tačiau Australijoje gyvenantys aborigenai savo žaizdas, nudegimus, vabzdžių įgėlimus ir infekcijas gydė gamtos sukurtose arbatmedžių voniose. Aborigenų legendos byloje apie arbatmedžių apsuptyje tyvuliuojančius ežerus, į kuriuos krentant lapeliams ir šakelėms, išsiskyria eterinis aliejus ir sukuriamos antiseptinės vonios.

Ką žinome apie arbatmedžio eterinį aliejų?

Arbatmedžio (Melaleuca alternifolia) eterinis aliejus stebina savo plačiu panaudojimu ir veiksmingumu. Geriausiai jis žinomas dėl antiseptiniu savybių, dėl kurių yra naudojamas įvairios kilmės infekcijoms gydyti. Įrodyta, kad šis eterinis aliejus ne tik veiksmingai kovoja prieš Staphylococcus aureus bakteriją, kuri sukelia odos ir minkštųjų audinių infekcijas, bet ir palaiko normalią organizmo mikroflorą [1] [2] [3]. Medikų bendruomenė susiduria su mikroorganizmų atsparumu antibiotikams, įdomu tai, kad arbatmedžio aliejus yra veikmingas net kovojant su meticilinui atspariomis stafilokokų formomis [4] [5]. Taip pat įrodyta, kad šis eterinis aliejus kovoja net su tokiomis bakterijomis, kurios gali sukelti šlapimo takų infekcijas, plaučių uzdegimą, meningitą ir kitas infekcijas. [6] [7] [8] [9]. Arbatmedžių eterinis aliejus pasižymi priešuždegiminiu poveikiu, kadangi mažina histamino sekreciją [10]. Tolimesni tyrimai vis dar vykdomi, tačiau matome tendenciją, kad arbatmedžio eterinis aliejus yra efektyvus preparatas, turintis stiprų antiseptinį poveikį.

Arbatmedžio aliejaus panaudojimo būdai:

  1. Kadangi įrodytas antibakterinis poveikis ne tik aukščiau išvardintoms bakterijos, bet ir patologinėms burnoje esančioms bakterijoms, šis eterinis aliejus yra puiki alternatyva įprastam burnos skalavimo skysčiui. Tiesiog į stiklinę vandens įlašinkite 1 lašą eterinio aliejaus ir įprastai skalaukite burną [11].
  2. Kovoja su akne. Aknės gydymui yra efektyvūs arbatmedžio aliejaus turintys kremai. Tačiau taip pat galite tepti aknės vietas su šiuo tirpalu: 1 dalis arbatmedžio eterinio aliejaus ir 9 dalys vandens. Tepkite 1-2 kartus per dieną [12] [13].
  3. Nagų grybelis. Užlašinkite ant pažeistų vietų kelis lašus eterinio aliejaus ar mišinio su kokosų ar kitu augaliniu aliejumu. Nepamirškite po procedūros nusiplauti rankas, kad išvengtumėte grybelio plitimo.
  4. Nudegus naudokite šaldančius kremus su arbatmedžių eteriniu aliejumu. Įrodyta, kad arbatmedžių eterinis aliejus efektyviai mažina nudegusios vietos temperatūra ir prisideda prie greitesnio žaizdos gijimo [14].
  5. Pastebėjus vabzdžio įkandimą, su vatos tamponėliu patepkite žaizdą šiuo eteriniu aliejumi, taip sumažinsine uždegimą, niežėjimą bei žaizda greičiau užgis.
  6. Peršalus suaugusiems ar vaikams į garintuvą įlašinkite kelis lašus eterinio aliejaus ir garinkite dienos metu.
  7. Plaudami grindis į valymui naudojamą vandenį įšlašinkite kelis lašus aliejaus. Taip ne tik efektyviai sumažinsite bakterijas, virusus ir grybelius, bet ir suteiksite namams gaivų kvapą. Taip pat net plaudami rūbus kartu su savo skalbinių plovikliu galite įlašinti 3 lašus arbatmedžio eterinio aliejaus – jis pašalins nemalonų kvapą ir puikiai veiks antiseptiškai.
  8. Jei norite dar didesnio gaivumo ir švaros jausmo išsimaudžius į 250 ml šampūno buteliuką įlašinkite 10 arbatmedžo eterinio aliejaus, įmasažuokite šampūną į galvos odą, gerai išskalaukite, po plovimo galite naudoti įprastą plaukų balzamą.
  9. Norint atsipalaiduoti į masažo aliejų ar šiltą vonią įlašinkite kelis lašus aliejaus. Šiltos vonios su eteriniu aliejumi puikiai tinka ne tik po sunkios dienos, bet ir jaučiant pirmuosius peršalimo simptomus.
  10. Taip pat auginant naminius gyvūnėlius, į jų guolius ar mėgstamas vietas papurškite eterinio aliejaus tirpalo ar nuvalykite šluoste, pamirkyta šiame tirpale. Taip pašalinsite nemalonų kvapą ir sumažinsite bakterijų kiekį.

Nepamirškite:

Prieš tepdami arbatmedžio eterinį aliejų ant odos, pirma patepkite juo mažą odos plotelį, palaukite ir įsitikinkite, kad šis aliejus nesukelia alerginės ar kitos nepageidaujamos reakcijos.

Naudokite tik išoriniam vartojimui, nevartokite per burną. Patekus į akis, pažeistą akį skubiai gausiai plaukite po tekančio vandens srove ir kreipkites į artimiausią gydymo įstaigą.

* * *

1. Hammer KA, Carson CF, Riley TV. Susceptibility of transient and commensal skin flora to the essential oil of Melaleuca alternifolia (tea tree oil). Am J Infect Control. 1996 Jun;24(3):186-9.

2. Banes-Marshall L1, Cawley P, Phillips CA. In vitro activity of Melaleuca alternifolia (tea tree) oil against bacterial and Candida spp. isolates from clinical specimens. Br J Biomed Sci. 2001;58(3):139-45.

3. Linda Halcón PhD, MPH, Kelly Milkus BAb. Staphylococcus aureus and wounds: A review of tea tree oil as a promising antimicrobial. American Journal of Infection Control Volume 32, Issue 7, November 2004, Pages 402-408.

4. M.Sdryden, S. Dailly, M Crouch. A randomized, controlled trial of tea tree topical preparations versus a standard topical regimen for the clearance of MRSA colonization. Journal of Hospital Infection Volume 56, Issue 4, April 2004, Pages 283-286

5. V.Edwards-Jonesa, R.Bucka S.G.Shawcrossa M.M.DawsonaK.Dunnb. The effect of essential oils on methicillin-resistant Staphylococcus aureus using a dressing model. Burns Volume 30, Issue 8, December 2004, Pages 772-777

6. S. D. Cox C. M. Mann J. L. Markham H. C. Bell J. E. Gustafson J. R. Warmington S. G. Wyllie. The mode of antimicrobial action of the essential oil of Melaleuca alternifolia (tea tree oil). Journal of Applied Microbiology Volume88, Issue1, January 2000, Pages 170-175.

7. S.D. Cox1 , J.E. Gustafson2 , C.M. Mann1 , J.L. Markham1 , Y.C. Liew2 , R.P. Hartland2 , H.C. Bell3 , J.R. Warmington2 and S.G. Wyllie1. Tea tree oil causes K+ leakage and inhibits respiration inEscherichia coli. Letters in Applied Microbiology 1998, 26, 355–358.

8. Chelsea J. Papadopoulos, Christine F. Carson, Katherine A. Hammer, Thomas V. Riley, Susceptibility of pseudomonads to Melaleuca alternifolia(tea tree) oil and components,Journal of Antimicrobial Chemotherapy, Volume 58, Issue 2, August 2006, Pages 449–451.

9. Inouye S, Takizawa T, Yamaguchi H. Antibacterial activity of essential oils and their major constituents against respiratory tract pathogens by gaseous contact. . J Antimicrob Chemother. 2001 May;47(5):565-73.

10. K.J. Koh A.L. Pearce G. Marshman J.J. Finlay‐Jones P.H. Hart. Tea tree oil reduces histamine‐induced skin inflammation. Britich Journal of Dermatology, Volume147, Issue 6, December 2002, Pages 1212-1217.

11. Elgendy EA, Ali SA, Zineldeen DH. Effect of local application of tea tree (Melaleuca alternifolia) oil gel on long pentraxin level used as an adjunctive treatment of chronic periodontitis: A randomized controlled clinical study. J Indian Soc Periodontol. 2013;17(4):444–448. doi:10.4103/0972-124X.118314

12. Enshaieh S, Jooya A, Siadat AH, Iraji F. The efficacy of 5% topical tea tree oil gel in mild to moderate acne vulgaris: a randomized, double-blind placebo-controlled study. Indian J Dermatol Venereol Leprol. 2007 Jan-Feb;73(1):22-5.

13. Sinha P, Srivastava S, Mishra N, Yadav NP. New perspectives on antiacne plant drugs: contribution to modern therapeutics. Biomed Res Int. 2014;2014:301304. doi:10.1155/2014/301304

14. V.JanderaaD.A.HudsonaP.M.de WetbP.M.InnescH.Rodeb. Cooling the burn wound: evaluation of different modalites. Burns, Volume 26, Issue 3, 1 May 2000, Pages 265-270.



REDAKCIJA REKOMENDUOJA