Angle down Atgal

Ar Šiauliai taps pirmuoju Lietuvos (Baltijos šalių) miestu be atliekų?

Šiandien beveik 400 Europos miestų priėmė Nulinio atliekų (zero waste) plano iššūkį, prisijungdami prie judėjimo, kurį inicijavo ir remia Zero Waste Europe narių organizacijos visame žemyne. "Nulinių atliekų" programą remia nulinių atliekų nevyriausybinių organizacijų (NVO) tinklas, dirbantis su visais nulinių atliekų veiklos aspektais.

Tapti miestu be atliekų yra rimtas iššūkis, kuris įpareigoja ne tik įgyvendinti iškeltus tikslus, bet ir kasmet siekti vis geresnių rezultatų. Įsipareigojimas tapti miestu be atliekų tai rimtas pažadas(žingsnis), kuriuo siekiama nuolatinio atliekų kiekio mažinimo, atskiro atliekų surinkimo gerinimo, bei visuomenės švietimo stiprinimo. Zero waste Europe iškelti tikslai miestams, tai ne tik geriausiai atliekų išvengiančių miestų pavyzdžiai, kuriuos siūloma priimti miestams, bet ir padrąsinimas bei palaikymas kiekvienam miestui atrasti savo individualius būdus, kaip pasiekti geriausius susidarančių atliekų kiekio mažinimo rezultatus. Europos Sąjungai pereinant prie žiedinės ekonomikos, zero waste idėjos taps prioritetiniu tikslu, kurį anksčiau ar vėliau turėsime priimti ir patys.

VšĮ ,,Šiaulių regiono atliekų tvarkymo centras“ kartu su VšĮ ,,Žiedinė ekonomika“ skaitė pranešimą apie tai, ką laimėtų miestas priėmęs beatliekio miesto iššūkį ir galimybes, kurias įgauna miestas, sutikęs prisiimti įsipareigojimus.

Miestas gauna ne vien tik įsipareigojimus įgyvendinti iškeltiems tikslams, bet ir ekonominę naudą, kadangi papildomai kuriamos darbo vietos, taip pat stiprinamas bendruomeniškumas per įgyvendinamas idėjas kaip pvz. taisymo dirbtuvės, bendruomeninis kompostavimas ir kt. Siūlomas ir per įvarias priemones skatinamas bendradarbiavimas tarp vietos savivaldos ir verslo atstovų, kurie būtų skatinami naudotis iš atliekų rūšiavimo sukauptomis žaliavomis. Domas Tracevičius VšĮ ,,Žiedinė ekonomika“ steigėjas pabrėžė, jog įgyvendinant miesto be atliekų koncepciją, labai svarbus vaidmuo atitenka verslo atstovams, kurie diegdami inovatyvias technologijas gali smarkiai prisidėti mažindami susidarančių atliekų kiekius.

ŠRATC direktorė Jolita Šalkauskienė pristatė Šiaulių miesto 2017 m. atliekų surinkimo skaičius, kurie parodė, kad net 70% iš surinktų atliekų kiekių sudarė mišrios komunalinės atliekos. Bei paminėjo, jog įsipareigojimas tapti zero waste miestu leistų šį skaičių sumažinti. Taip pat pabrėžė, jog norint mažinti susidarančių atliekų kiekius, neužtenka tik tinkamai išrūšiuoti, kaip skelbia ir žiedinės ekonomikos modelis, pats svarbiausias yra pradinis etapas- atsakingas vartojimas. Šis įsipareigojimas būtų ne trumpalaikis, o keliolikos metų numatytų tikslų įgyvendinimas.

Artimiausiu metu, Šiaulių miesto tarybos nariams bus pateiktas pasiūlymas tapti miestu be atliekų.

Visą idėjos pristatymą galite matyti:

comment Skaitytojų komentarai (0)

Taip pat skaitykite