Angle down Atgal

Ar karštis gali nužudyti žmogų?

Pastarosiomis dienomis termometrų stulpeliai perkopė 30 laipsnių padalą, kaitra trauktis net neketina ir dažnas padejuoja, kad miršta iš karščio. Tačiau ši frazė gali turėti ir tiesioginę reikšmę. Mokslininkai ir medikai sako, kad karštis iš tiesų gali būti žmogaus mirties priežastimi.

Dažnai kalbama apie atvejus, kai karštis pražudo širdies, kraujagyslių ir kitomis ligomis sergančius žmones, tačiau mirti nuo kaitros gali ir visiškai sveiki.

Žmogaus kūnas sukurtas taip, kad geriausiai funkcionuotų esant tam tikrai jo temperatūrai, maždaug 36,6-37 laipsniams. Maždaug laipsnio svyravimai yra įprasti, o mūsų kūnas pats puikiai geba susigrąžinti temperatūros pusiausvyrą: jei temperatūra pradeda kilti, mes prakaituojame ir spinduliuojame šilumą, kad galėtume atvėsti. Tačiau kai oro temperatūra itin aukšta ir oras drėgnas, šie mechanizmai nebėra tokie veiksmingi.

Šilumos energija natūraliai juda iš šiltesnės vietos į vėsesnę. Kai aplinkos temperatūra yra žemesnė nei kūno, šilumą nesunkiai atiduodame į aplinką. Bet jei lauke yra karščiau nei jūsų kūne ir drėgna, prakaitas garuoja lėčiau bei negali mūsų atvėsinti.

Kai kūnas bando atvėsti, mūsų kraujagyslės plečiasi, net plika akimi galime pamatyti kaip jos iššoka odos paviršiuje. Problema ta, kad pagreitėja dehidratacija ir deguonis su krauju nebegali patekti į vidaus organus ir smegenis, kad pilnavertiškai juos aprūpintų būtinomis medžiagomis. Kadangi kraujyje lieka mažiau vandens, jam sunkiau cirkuliuoti.

Jei tai tęsiasi per ilgai, o skysčių rezervas nepapildomas, gali prasidėti šilumos smūgis. Jei imate prakaituoti, jaučiate silpnumą, pykinimą, galvos skausmą, ima traukti mėšlungis, pagreitėja pulsas, jūs greičiausiai perkaitote.

Pajutę šiuos simptomus turėtumėte nedelsiant nutraukti bet kokią fizinę veiklą, stengtis susirasti vėsesnę vietą, gerti skysčių, geriausia – paprasto negazuoto vandens.

Deja, karštis kasmet pasiglemžia gyvybes. Laiku nesuteikus pagalbos, kūno temperatūra smarkiai pakyla, žmogus nustoja prakaituoti, sutrinka organų veikla ir galiausiai mirštama.

comment Skaitytojų komentarai (0)

Rekomenduojamas video turinys


Taip pat skaitykite