Ar įmanoma atsisakyti „tyliojo žudiko“?

Klaipėda
pixabay.com nuotr.
Reporteris Gargždų Banga Etaplius žurnalistas
Šaltinis:  Etaplius.lt

Naujosios technologijos mūsų gyvenimui suteikia naujos kokybės ir tuo pačiu verčia nerimauti dėl neigiamos įtakos sveikatai. „Nejaugi nėra galimybės mažinti naudojimąsi mobiliaisiais telefonais bent pamokose ar paskaitose?“ – klausia sveikatos mokslų universiteto studentė, ragindama keisti situaciją, kad būtų mažinamas žalingas mobiliųjų telefonų poveikis sveikatai mokyklose ir kitose įstaigose.

Modernu, bet nesveika

Sveikatos mokslų universiteto studentė Valdonė Riaukaitė sunerimusi dėl išmaniųjų telefonų įtakos žmonių savijautai. Ji neabejoja, kad šie veikia neigiamai, tačiau ne visi apie tai susimąsto.

„Kelerius metus mokiausi gimnazijoje Priekulėje. Mūsų klasėje buvo 31 moksleivis (be mūsų, dar apie 720 ir mokytojai bei darbuotojai). Visi turi išmaniuosius telefonus su belaidžiu internetu“, – teigė V. Riaukaitė. Ji straipsniuose aptikusi, kad belaidis internetas – tylusis žudikas. „Youtube“ platformoje skelbiami vaizdai, kai elektromagnetinės bangos, sklindančios iš mobiliųjų telefonų, priverčia kepti spragėsius, – dėstė studentė, šiuo metu studijuojanti universitete ir kasdien susidurianti su ta pačia problema kaip mokykloje: kasdien tarp žmonių, kurie prie kūno prisiglaudę mobiliuosius telefonus.

Anot V. Riaukaitės, vaikams žala gali būti didesnė nei suaugusiesiems. Jie tampa labai įsitempę, išsekę, akys parausta ir išsausėja, skauda galvą. „Dirbti aplinkoje, kai ant stalų įjungti mobilieji telefonai, baisu ir grėsminga sveikatai. Nejaugi nėra galimybės mažinti naudojimąsi jais bent pamokų metu patalpoje?“ – teiravosi ji.

Baigusi mokyklą V. Riaukaitė atsidūrė kitoje aplinkoje, bet panašioje situacijoje. Paskaitose sėdi su šimtais žmonių tarp išmaniųjų telefonų. „Ir studentams, ir dėstytojams bevielio ryšio tinklų ir radijo dažnio spinduliuotės poveikis nuolatinis. Dėl to gali atsirasti lėtinis nuovargis, miego sutrikimai, dažni stiprūs galvos skausmai ir kita. Netgi manoma, jog gali išsivystyti auglys – glioblastoma. Man neramu, kad ateityje visuomenė bus ligota“, – įžvalgomis dalijosi V. Riaukaitė. Ji kvietė diskutuoti, kaip keisti situaciją, kad sumažintų žalingą mobiliųjų telefonų poveikį mokyklose ir kitose įstaigose.

Iš naujo mokosi bendrystės

Ankstesniais metais „Bangoje“ pasakojome, kad Lapių pagrindinėje mokykloje su mokiniais susitarta mobiliaisiais telefonais naudotis tik ugdymo procese. Įsijungti galima tik išimtinais atvejais.

Toks susitarimas čia galioja jau antrus mokslo metus. Rytą atėjus į mokyklą telefonas gali būti įjungtas iki 8 val. ir po 14 val. vėl įjungtas. „Naudotis galima tik ugdymo procese, – akcentavo Lapių pagrindinės mokyklos direktorė Vilija Lukauskienė. – Žinoma, kontroliuoti visų mokinių neįmanoma, nors mokykloje yra tik 110 vaikų.“

Prieš porą metų šioje mokykloje buvo susirūpinta, kad mokiniai nebendrauja tarpusavyje. „Jie nepakelia akių – įsmeigę žvilgsnius į savo mobiliuosius telefonus. „Labas“ sumurma nė nepažvelgę į draugą – nebemokėjo bendrauti. Nusprendėme kreiptis į tėvus, kad padėtų spręsti situaciją, – kalbėjo direktorė. – Susitarėme, jog kai kuriais atvejais galime ir paimti mobilųjį telefoną.“

Tačiau V. Lukauskienė pripažino, kad susitarti pavyko, nes moksleivių – tik apie šimtas. Direktorė prisiminė, kad iš pradžių socialinė pedagogė porą savaičių mokė vaikus bendrauti tarpusavyje. O dabar? „Rezultatų reikia tikėtis po trejų metų“, – šyptelėjo ji.

Išjungus mobiliuosius telefonus reikėjo užpildyti tuštumą. Šiais mokslo metais mokykloje įkurta erdvė, kur per pertraukas žaidžiami stalo žaidimai, yra šaškės, šachmatai. Jaukumo teikia sėdmaišiai. „Pertraukos yra aktyvios – mokiniai turi visokių veiklų“, – teigė V. Lukauskienė.

Klaipėdos rajono savivaldybės administracijos Švietimo skyriaus vyriausioji specialistė Irena Barbšienė, grįžusi iš kelionės iš Prahos, Čekijos, pasakojo apie vieną dėmesį patraukusią pagrindinę mokyklą. „Direktoriaus pavaduotojas mums pasakojo, jog mobiliaisiais telefonais leidžia naudotis pamokose ugdymo procese, bet per pertraukas nerekomenduoja. Supratome, kad kontroliuojama. Tačiau iškilus būtinybei, leidžiama pasinaudoti“, – kalbėjo specialistė. I. Barbšienė pridūrė, kad ir mūsų rajono mokyklose telefonai naudojami ugdymo procese, kaip antai anglų kalbos pamokose.

Pasirinkimo laisvė

Sveikatos apsaugos ministerijai pateikėme klausimą, ar galima keisti situaciją, kad sumažėtų žalingas mobiliųjų telefonų poveikis mokyklose ir kitose įstaigose. Sulaukėme Nacionalinės visuomenės sveikatos priežiūros laboratorijos Sveikatos rizikos veiksnių vertinimo skyriaus vedėjo Mariaus Urbono atsakymo. „Manome, kad dėl naudojimosi mobiliaisiais telefonais pamokų ar paskaitų metu, jeigu mobilieji įrenginiai naudojami mokymosi procese, taip pat dėl šių prietaisų naudojimo tvarkos, kad netrukdytų mokymosi procesui, turėtų spręsti kiekviena mokymo ir ugdymo įstaiga savo vidaus tvarkose“, – teigė vedėjas.

Rajono Savivaldybės administracijos Švietimo skyrius vedėjas Algirdas Petravičius sakė neturintis informacijos, jog kuri nors rajono mokykla būtų uždraudusi mokiniams naudotis mobiliuoju telefonu. „Žinau, kad pedagogai su mokiniais naudojasi mobiliaisiais telefonais pamokose ugdymo procese“, – kalbėjo jis.

M. Urbono teigimu, pagal galiojančią tvarką Nacionalinis visuomenės sveikatos centras vykdo švietimo įstaigų valstybinę visuomenės sveikatos saugos kontrolę, o jos metu vertina informatikos ir kitus kabinetus, kuriuose naudojama kompiuterinė įranga, galinti daryti poveikį sveikatai, bei technika ir technologija, kuri reglamentuojama visuomenės sveikatos priežiūros higienos normose. A. Petravičius patvirtino, jog rajono mokyklose ši kontrolė vykdoma – problemų nekyla.

M. Urbonas akcentavo, jog higienos normos, reglamentuojančios elektromag­netinio lauko gyvenamojoje aplinkoje tvarką, reikalavimai (matavimas, stebėsena, vertinimas) nėra taikomi silpniems elektromagnetinės spinduliuotės šaltiniams, kurių galia 1–2 W (mažiau kaip 25 W efektyviosios spinduliuotės galios), tarp jų ir mobiliesiems bei belaidės prieigos įrenginiams. Techniškai tvarkingi elektronikos įrenginiai ir prietaisai, kurie naudojami pagal instrukciją bei sveikatos specialistų pateiktas saugos rekomendacijas neturėtų kenkti sveikatai ar saugai. Naudojant šiuos gaminius būtina laikytis elektrosaugos reikalavimų bei pasirūpinti, kad nuo jų nenukentėtų vaikai.

Pasaulinė sveikatos organizacija rekomenduoja:

  • Laukdami sujungimo su pageidaujamu abonentu, mobiliojo telefono nelaikykite prie pat ausies;
  • Kol vyksta reikalingo abonento paieška bei kalbant telefonu, siūloma jį atitraukti kelis centimetrus nuo ausies;
  • Pokalbiai turėtų būti kaip galima trumpesni, jei truks ilgiau nei 10 min. – geriau naudoti laisvų rankų įrangą;
  • Mobilųjį telefoną siūloma laikyti įdėk­le ar laikiklyje, esančiame nuo kūno mažesniu nei 1,5 cm atstumu (įdėkle ir laikiklyje neturi būti metalo);
  • Telefonu naudokitės gero ryšio lygio vietovėse;
  • Kai mobilusis telefonas nereikalingas, jį geriausia išjungti;
  • Nesinaudokite telefonais važiuodami dviračiu, motoroleriu, mašina bei kitomis transporto priemonėmis, esant būtinybei – naudokitės laisvų rankų įranga;
  • Nelaikykite mobiliųjų telefonų po pagalve;
  • Griaudžiant perkūnijai ir žaibuojant telefoną geriau išjungti.