Ar atliekų deginimo jėgainės stovės atokiau nuo gyvenviečių?

Vilnius
Budintis Budėtojas Etaplius žurnalistas
Šaltinis:  Etaplius.lt

Šis sprendimas svarbus „Lietuvos energijos“ įgyvendinamiems kelių šimtų milijonų vertės jėgainių projektams Vilniuje ir Kaune.

Vyriausybė nepritarė parlamentarų siūlymui atliekų deginimo jėgaines statyti ne arčiau nei 20 kilometrų nuo gyvenviečių.

„Tokios įstatymų nuostatos priėmimas įneštų didelę teisinę netvarką“, - Vyriausybės posėdyje sakė aplinkos ministras Kęstutis Navickas.

Anot jo, poveikio aplinkai vertinimo procedūrose yra nustatyta, kaip įvertinti, ar tarša nėra kenksminga, o įtvirtinus nuostatas, draudžiančias statyti jėgaines šalia gyvenviečių, kiltų grėsmė šiuo metu įgyvendinamiems projektams.

„Įstatymo projekte nenumatytas joks pereinamasis laikotarpis, neaišku, kaip atsiradusią prieštarą reikėtų spręsti veikiančiame Klaipėdos įrenginyje ir statomuose Vilniaus ir Kauno projektuose“, - teigė aplinkos ministras.

Viena įstatymo projekto iniciatorių, „valstietė“, Seimo Pirmininko pavaduotoja Rima Baškienė trečiadienį „Žinių radijui“ teigė, kad stabdyti projektus sudėtinga, ir sutinka, jog Aplinkos ministerija pati įvertintų žalą aplinkai.

Vilniaus kogeneracinės elektrinės atliekų deginimo įrenginiai kainuos 178,29 mln. eurų. Juos įrengs Vokietijos įmonės „Steinmuller Babcock Environment“ ir Lenkijos statybų grupės „Budimex“ konsorciumas. 149,65 mln. eurų kainuojančius biokuro deginimo įrenginius įrengs Lenkijos energetikos objektų statytoja „Rafako“. Šį projektą valdo „Lietuvos energija“.

Investicijos į Kauno kogeneracinę elektrinę, kurią „Lietuvos energija“ valdo kartu su „Fortum“, turėtų siekti 150 mln. eurų. Atliekomis kūrenamo katilo projektavimo, gamybos ir įrengimo darbus atliks Vokietijos kompanija „Baumgarte Boiler Systems“.

Jėgainės kuro bunkerio kranų projektavimo, gamybos ir įrengimo darbus atliks Suomijos koncernas „Konecranes Finland“. Jėgainės dūmų valymo įrenginių projektavimo, gamybos ir įrengimo darbus atlieka Prancūzijos kompanija LAB. Garo turbiną su elektros generatoriumi projektuos, gamins ir įrengs „Siemens“ konsorciumas. Jėgainės projektavimo, pirkimų ir paleidimo - derinimo darbų valdymo konsultacines paslaugas atliks „AF-Consult“.

Klaipėdoje nuo 2013 metų jau veikia „Fortum“ valdoma atliekų deginimo jėgainė.