Angle down Atgal

Apsipirkti į kaimyninę Lenkiją – tik su skiepų pasu?

Ne, kol kas Lenkija nereikalauja skiepų pasų iš atvykėlių, bet tokios galimybės atmesti negalima, nes Varšuva oficialiai paskelbė, kad dalins vakcinacijos sertifikatus, kurių turėtojams nereikės testuotis nuo COVID, jiems nebus ribojama socializacija ar taikomos karantino priemonės.

Kaip praneša Euroactive.com, Lenkijos sveikatos viceministrė Anna Goławska pranešė, kad atlikus antąjį skiepą, patvirtinimas ateis QR kodo pavidalu, kurį gaalima bus parsisiųsti iš asmeninės el. valdžios arba sveikatos apsaugos sistemų.

„Kodas bus taip vadinamas asmens vakcinacijos pasas, kuriss patvirtins, kad asmuo buvo paskiepytas ir gali naudotis vakcinuotų žmonių teisėmis“, – sakė viceministrė.

Lenkija – tai dar viena ES šalis, kuri jungiasi į „skiepų pasų draugiją. Kaip Alfa.lt anksčiau rašė, šios savaitės pradžioje Graikijos premjeras Kyriakosas Mitsotakisas oficialiai kreipėsi į Europos Komisiją su oficialiu prašymu „kuo greičiau priimti sutarimą dėl skiepų sertifikato, kad jis galiotų visose šalyse narėse“. Pasak Graikijos vyriausybės vadovo, asmenys, kurie pasiskiepijo, turėtų galėti laisvai keliauti.

Vengrija irgi paskelbė, kad gali reikalauti iš atvykėlių vakcinacijos įrodymo. Atvykėliams Islandijoje nereikia atlikti testo ir laikytis karantino, jei įrodo, kad yra pasiskiepiję nuo COVID-19. Ispanija ruošiasi registruoti asmenis, kurie atsisako skiepytis ir dalytis šiais duomenis su kitomis valstybėmis.

Premjerė Ingrida Šimonytė trečiadienį teigė, kad koronaviruso „imuniteto paso“ idėja, kuri suteiktų nuo COVID-19 pasiskiepijusiems ar liga persirgusiems žmonėms daugiau laisvės, kol kas nebus skubinama.

„Imuniteto paso galbūt tą projektą vertinčiau kaip tolesnį projektą. Nes tikrai nesinorėtų sukurti tokios aplinkos, kur kažkas nuspręstų, kad gal man visai verta ir nesilaikyti taisyklių, kur nors užsikrėsti, prasirgti ir tada gauti žymą, kad aš jau turiu imunitetą“, – interviu Delfi.lt trečiadienį tvirtino premjerė bei pridūrė, kad šį sumanymą stabdo ir kol kas per lėti vakcinavimo tempai.

Tiesa, Lietuvos sveikatos apsaugos ministerija trečiadienį informavo, kad Europos Komisija rengia skiepų pasus ir Lietuva labai palaiko šią idėją.

„Europos Komisija rengia vienodą Skiepijimo sertifikato formą visoms šalims, užtikrindama, kad bus galimas jo e. variantas. Šiuo metu yra derinamas turinys, kiti aspektai. Lietuva labai palaikė idėją turėti vienodą ES skiepijimo sertifikato formą“, – Alfa.lt teigė Sveikatos apsaugos ministerijos Sveikatos stiprinimo skyriaus patarėja Nerija Kuprevičienė.

Kita vertus, ES nėra visiško sutarimo dėl skiepų pasų. Mat tai esą pažeidžia asmens privatumą.

„Tai esminis privačių duomenų apsaugos ir žmogaus teisių klausimas. Tai sukuria atskirtį tarp žmonių pagal jų sveikatos būklę, o tai lemia laisvių ir teisių, kuriomis jie gali mėgautis, ribas“, – Politico.eu cituoja Anna Beduschi iš Ekseterio universiteto.

Pernai atliktas Ados Lovelace instituto tyrimas rodo, kad imuniteto pasai kelia didelę grėsmę socialinei sanglaudai, gali paskatinti diskriminaciją ir t. t.

Prancūzija, kurioje didelė dalis gyventojų nesiruošia skiepytis nuo COVID-19, jau atmetė skiepų pasų idėją. Rumunija įsitikinusi, kad skiepų pasai turi būti naudojami tik medicininiais tikslais.

ES skiepų sertifikatų klausimas turėtų būti sprendžiamas per kitą savaitę įvyksiančią nuotolinę ES Vadovų Tarybą.

Alfa.lt

comment Skaitytojų komentarai (0)

Sponsored video

Taip pat skaitykite