Angle down Atgal

Apsauga nuo žaibo: 9 mitai ir faktai

Bet kuriuo metu pasaulyje griaudėja beveik 2 tūkstančiai perkūnijų. Žaibų sezonas Lietuvoje jau prasidėjo. Perkūnija yra ispūdingas gamtos reiškinys, juo grožintis nereikėtų pamiršti, koks pavojingas jis gali būti. Apie žaibus sukurta daug mitų, kuriais neverta tikėti.

Žaibas niekada netrenkia į tą pačią vietą du kartus.

Vienas labiausiai paplitusių mitų nėra teisingas. Žaibas dažnai trenkia į tą pačią vietą, ypač jei tai yra aukštas ir elektros srovei laidus objektas.

Tik aukščiausi objektai sulaukia žaibo smūgio.

Žaibai nėra išrankūs, jie gali trenkti bet kur – vietoj medžio į žemę ar į automobilį, o ne į aplink esančius elektros energijos tiekimo stulpus.

Perkūnijos metu likti pastato viduje yra saugiausia.

Per audrą likus namuose reikia pasirūpinti, kad į pastato vidų nepatektų žaibo iškrova. Patariama išjungti buities prietaisus bei saugantis kamuolinio žaibo uždaryti langus, duris.

Unsplash.com nuotr.
Unsplash.com nuotr.

Perkūnijos metu stovėti po medžiu yra saugu.

Slėptis po medžiu per perkūniją yra pavojinga. Žaibui trenkus į medį elektros iškrova pasklinda visomis kryptimis ir pasiekusi žmogų gali jį sužaloti.

Jei nelyja ir aplink nesimtao debesų, nėra ko bijoti perkūnijos.

Žaibas dažnai trenkia už 4 kilometrų nuo perkūnijos debesies. Tai itin pavojingas reiškinys. Pastebėjus, kad artinasi audra, reikėtų suskubti jai ruoštis.

Transporto priemonės guminės padangos gali apsaugoti nuo žaibo.

Nors guma yra elektros izoliatorius, transporto priemonės padangos nuo žaibo iškrovos visiškai neapsaugo. Žaibuojant yra patariama likti automobilyje ir nesiliesti prie detalių, kurios yra elektros laidininkės.

Unsplash.com nuotr.
Unsplash.com nuotr.

Audros metu, nerandant pastogės, reikia atsigulti ant žemės.

Gulint ant žemės žaibo smūgio gali nepavykti išvengti. Perkūnijos metu elektros iškrova pasklinda visomis kryptimis, o atsigulus ant žemės iškrova galės pasiekti didesnį žmogaus kūno plotą.

Palietus nukentėjusį nuo žaibo, kitam perduodama iškrovos srovė.

Žmogaus kūnas nekaupia elektros energijos, todėl palietus žaibo nutrenktą žmogų grandininės reakcijos nebus.

Ant kūno nešiojami metaliniai daiktai pritraukia žaibą.

Metalinių papuošalų, aprangos detalių ar kitų daiktų turėjimas ant kūno žaibo nepritraukia. Nėra rekomenduojama liestis prie metalinių daiktų, kuriais tekėdama iškrovos srovė gali pasiekti žmogų.

Unsplash.com nuotr.
Unsplash.com nuotr.

Pagal iii.org

comment Skaitytojų komentarai (0)

Taip pat skaitykite