Angle down Atgal

Apie mažą atlyginimą atvirai prabilęs dėstytojas sulaukė universiteto kirčio: „Durys dėstyti gali būti užtrenktos“

Socialinėje erdvėje apie dėstytojams mokamus atlyginimus prabilęs Mykolo Romerio universiteto (MRU) lektorius sulaukė įstaigos atsako. Civilinės justicijos instituto lektorius ir doktorantas Tomas Chochrin socialiniame tinkle „Facebook“ pasidalijo, ką reiškia būti dėstytoju MRU ir atskleidė, jog už ketvirtį etato gaudavo 130 eurų „į rankas“, o antradienį dar ir sulaukė laiško iš universiteto buhalterijos skyriaus, kuriame pranešama, kad atlyginimas jam dar sumažės, nepaisant to, jog karantino laikotarpiu jis nuotoliniu būdu dirbo ir už kolegę.

„Ką reiškia būti dėstytoju MRU?

Nuo rugsėjo dėsčiau MRU 0,25 etatu už apgailėtiną maždaug 130 Eur į rankas per mėnesį atlyginimą. Dėsčiau lyginamąją sutarčių teisę anglų kalba užsienio studentams. Šį dalyką jau kelis metus iš eilės mėgsta studentai (tai galiu spręsti iš studentų kiekio, anoniminių ir neanoniminių studentų atsiliepimų), jį renkasi ir kaip laisvai pasirenkamą dalyką pagal Erasmus studijų programą atvažiavę studentai.

Mano tas maždaug 130 Eur į rankas atlyginimas susidarydavo ir iš 27 proc. kintamosios atlyginimo dalies. Neaišku, už kokius nuopelnus ji yra skiriama. Šių metų vasarį manęs paprašė pavaduoti į dekretą išėjusią kolegę, t. y. paimti sutarčių teisės dalyką lietuviams studentams (dėstyti jį nuotoliniu būdu per karantiną) ir perdavė pas ją rašančius magistro ir bakalauro baigiamuosius darbus rašančius studentus. Kiekis susidarė toks, kad bloga. Už tai man turėjo būti padidintas etatas iki 0,5. Tai yra maksimumas, nes turiu kitą pagrindinę darbovietę, todėl MRU labdaros pagrindais sutikau skirti daugiau laiko, t. y. padėti toje situacijoje, kai jie neturėjo kito dėstytojo, kuris galėtų dėstyti šį dalyką. Viskas būtų ok, jeigu ne šiandienos iš MRU buhalterijos gaunamas laiškas, kuriuo man, pasirodo, už tai, kad sutikau paskutinę minutę perimti kito asmens darbus, buvo sumažintas atlyginimas. Universitetas nusprendė sumažinti mano kintamąją atlyginimo dalį nuo 27 proc. iki 14 proc. Ir už kelis mėnesius, pasirodo, per daug sumokėjo. Todėl šį mėnesį mokės mažiau.

Nors atlyginimas yra ir taip pasityčiojimas, o dėstau tik dėl to, kad tai patinka daryti, bet tokie veiksmai yra ne kas kitas, o elementarus žmogiškojo orumo žeminimas. Tokie bajeriai verčia rimtai svarstyti, ar nėra metas kabinti dėstytojo batus ant vinies“, – antradienį savo paskyroje parašė dėstytojas, kartu su sekėjais pasidalijęs ir jį pasiekusiu buhalterijos laišku.

Universitetas dėstytojui užtrenks duris?

Naujienų portalas Etaplius.lt susisiekė su T.Chochrin, kuris papasakojo jau sulaukęs laiško ir iš savo tiesioginio vadovo, kuriame užsimenama, jog „po tokio išsiliejimo durys tolesniam dėstymui užsitrenks“.

„Jau esu informuotas tiesioginio padalinio vadovo, kad po mano šio išsišokimo FB durys tolimesniam mano dėstymui užsitrenks. Ir atleidinėti manęs nereikės – tiesiog paskutinę birželio dieną pasibaigs mano darbo sutartis ir laimingai“, – savo sekėjams ironiškai rašė dėstytojas.

T. Chochrin žurnalistams sakė nusprendęs visoje šioje istorijoje padėti tašką.

„Aš jau nusprendžiau nebetęsti dėstytojo darbo ir nebeturiu noro toliau visame šitame dalyvauti, bet elektroniniame laiške man buvo taip nurodyta: „Bijau, kad po tavo tokio išsiliejimo FB, durys tolesniam dėstymui užsitrenks. Gaila man...“. Po to paaiškinta, kad čia „galbūt“. Tai turėjau suprasti, kad nebūtinai“, – iš tiesioginio savo vadovo gautą laišką komentavo MRU dėstytojas.

Paklaustas, ar planuoja tęsti darbą kurioje kitoje aukštojo mokslo institucijoje, T. Chochrin sakė tokių planų neturintis.

„Neplanuoju. Nemanau, kad kitose aukštosiose mokyklose skiriasi padėtis. Čia yra aukštojo mokslo sistemos problema“, – įsitikinęs pašnekovas.

Tiesa, teisininkas planuoja per artimiausius metus išleisti sutarčių teisės knygą. „Jau žinau, kad jos nespausdinsiu MRU leidykloje. Geriau tiesiog sukursiu patreoną, kuriame kiekvienas už ją galės sumokėti tiek, kiek mano, kad ji buvo verta“, – planais su sekėjais dalijosi jis, pridurdamas, kad knygą rašo jau kelis metus ir iki šiol planavo ją išleisti būtent MRU leidykloje.

MRU: Įvyko nesusipratimas, vadovas pasikarščiavo

MRU Išorinės komunikacijos vadovas Vaidotas Norkus. MRU nuotr.
MRU Išorinės komunikacijos vadovas Vaidotas Norkus. MRU nuotr.

Vaidotas Norkus, MRU Komunikacijos ir rinkodaros centro Išorinės komunikacijos vadovas, naujienų portalui Etaplius.lt patikslino informaciją, jog atlyginimas dėstytojui sumažintas neturėjo būti, įvyko žmogiška klaida, kuri bus ištaisyta.

„Karantino laikotarpiu MRU dėstytojams atlyginimai nebuvo sumažinti. Nesusipratimas kilo ne dėl dėstytojo uždarbio sumažinimo karantino laikotarpiu, o pavaduojant kitą dėstytoją, kai dėl to buvo neteisingai apskaičiuota (sumažinta) šio dėstytojo procentinė kintamosios atlyginimo dalies dalis. Šiuo atveju įvyko elementari žmogiška klaida, buhalterija ją ištaisys, kreipęsis ją ir Tomas galėjo išsiaiškinti, nes skaičiai nemeluoja, tvarka yra aiški, o pagrindo tokiu atveju mažinti atlyginimą nėra jokio. Bet kokiu atveju Tomo bus atsiprašyta“, – portalą pasiekusiame pranešime rašo MRU atstovas.

Jis taip pat pažymėjo, kad tiesioginio vadovo laiškas dėstytojui nėra oficiali universiteto pozicija – buvo pasikarščiuota.

„Apgailestaujame, kad tokį laišką jam persiuntė tiesioginis vadovas, bet žmogus pasikarščiavo, nebuvo suderinta ir tai tikrai nėra oficiali universiteto pozicija“, – komentavo MRU Išorinės komunikacijos vadovas V. Norkus.

„Primenu, kad ne tiesioginis vadovas sprendžia, „ar durys į MRU jam bus uždarytos“ – tai lemia objektyvūs faktoriai – priėmimo rezultatai, krūvių suformavimas ir pan. Oficiali universiteto pozicija yra tokia, kad situaciją išsiaiškinome, susisiekėme su Tomu, įsivėlė žmogiška klaida, ir ši klaida operatyviai ištaisyta. Ir kas svarbu, dėstytojo atlyginimas tikrai nesumažėjo. Beje, Tomas laišką iš buhalterijos gavo vakar apie pusę keturių, tačiau nesiaiškino tiesiogiai ar čia neįsivėlė klaida, o jei būtų – klaida, manau, būtų operatyviai ištaisyta, kas bus padaryta šiandien“, – trečiadienį žurnalistams sakė MRU atstovas.

V. Norkus nesiryžo komentuoti, koks šiuo metu yra vidutinis MRU dėstančio lektoriaus atlyginimas: „Dėstytojai yra kelių grupių: konkursiniai dėstytojai, dirbantys pagal terminuotas sutartis. Taip pat dėstytojai yra ir mokslininkai, dirbantys prie įvairių projektų, todėl vienareikšmiškai pasakyti, kiek uždirba MRU dėstytojas yra sudėtinga – yra įvairiai, todėl nurodyti vieną skaičių X irgi būtų nevisai tikslu.“

comment Skaitytojų komentarai (0)

Taip pat skaitykite