Angle down Atgal

Antro šanso nebus

Jau kuris laikas vis nuskamba, kad gyventojai ir įmonės, kaip numatyta Mokesčių administravimo įstatyme, gali pasinaudoti galimybe atsiskleisti – deklaruoti pamirštus sumokėti mokesčius be baudų ir delspinigių. Valstybinė mokesčių inspekcija vis ragina pasinaudoti šia galimybe.

– Kokia ji ir kiek truks? – klausiame Šiaulių apskrities valstybinės mokesčių inspekcijos viršininkės Auksės Tutkutės.

– Tai galima padaryti iki liepos 1-osios. Dar niekada Lietuvoje nesame turėję tokios galimybės, o jos pratęsti ar kartoti ateityje taip pat nenumatoma, taigi, ji yra vienintelė, kaip sakome, „Ta vienintelė“.

„Ta vienintelė“, prasidėjusi šių metų sausio 1-ąją, suteikia teisę mokesčių mokėtojams – gyventojams, įmonėms – deklaruoti gautas, tačiau pamirštas deklaruoti pajamas ir mokesčius ir juos sumokėti be pasekmių – delspinigių ir baudų. Atleidimas nuo delspinigių galioja praeityje pamirštiems sumokėti VMI administruojamiems mokesčiams, išskyrus žemės mokestį.

Ji taikoma tiems gyventojams ir toms įmonėms, kurie vertėsi teisėta veikla, tačiau anksčiau gautų pajamų nedeklaravo dėl kažkokių priežasčių ir nuo šių pajamų mokesčių nesumokėjo. Taigi, mokesčių mokėtojams, deklaravusiems mokėtinų mokesčių sumas, mokesčių administratorius neskirs baudų, taip pat nuo šių sumų nebus skaičiuojami delspinigiai, o jie patys nebus įtraukti į nepatikimų mokesčių mokėtojų sąrašą. Verta prisiminti, kad nuo šių metų Mokesčių inspekcija vertina kiekvienos įmonės ar individualia veikla užsiimančio gyventojo patikimumą.

– Kodėl apskritai buvo ryžtasi tokiam žingsniui?

– Galimybė atsiskleisti, t. y. sumokėti praeityje pamirštus mokesčius be pasekmių, yra viena iš priemonių, skirtų mažinti šešėlinę ekonomiką šalyje. Mokesčių administratorius savo veikloje taiko kompleksines priemones – švietimo, administracinės naštos mažinimo, kontrolės ir kitas. Viena iš jų ir yra paskatų mokėti mokesčius sistema. Tikimės, jog ši galimybė susimokėti pamirštus mokesčius be jokių sankcijų paskatins mokesčių mokėtojus pakeisti savo elgseną ir pradėti naują santykių su valstybe etapą, o veiklą ateityje vykdyti tik skaidriai.

– Pagalvojo žmogus ar įmonė, kad turi bėdų iš praeities, kad verta pasinaudoti šiuo unikaliu šansu susitaikyti su valstybe ir toliau gyventi ramia sąžine. Ką jam reikia daryti?

– Žmogus ar įmonė, norėdami pasinaudoti šia unikalia galimybe, iki liepos 1 dienos turėtų pateikti arba patikslinti savo 2014–2018 m.
pajamų deklaracijas arba, jei pageidauja, už visus penkerius metus ir deklaruoti anksčiau pamirštas pajamas. Tokiu atveju VMI už kadaise nesumokėtus mokesčius delspinigių neskaičiuos ir baudų neskirs.

Pasinaudojusieji galimybe atsiskleisti ir būti atleisti nuo delspinigių deklaracijas teikia ir tikslina bendrąja tvarka, prie jų jokių pajamas pagrindžiančių dokumentų pateikti nereikia. Tam, kad mokesčių mokėtojas būtų atleistas nuo delspinigių, nereikia teikti ir jokių papildomų prašymų, tai įvyksta automatiškai. Tokiu būdu užtikrinamas mokesčių mokėtojų konfidencialumas ir anonimiškumas, VMI neidentifikuoja šių asmenų.

– Per kiek laiko reikia sumokėti pamirštus mokesčius? Kas tada, jeigu gyventojas, įmonė negali susimokėti?

– Deklaravus praeityje pamirštas pajamas, mokesčius nuo jų reikia sumokėti per 20 dienų. Jeigu per tą laikotarpį padaryti negali, mokesčių mokėtojas gali sudaryti periodinių mokėjimų grafiką (PMG) laikotarpiui iki 2 metų.

Mokesčių mokėtojai, kurie mokesčių deklaracijas pateikė iki 2019-ųjų sausio 1-osios, tačiau mokesčių nesumokėjo ir todėl nuo susidariusios mokėtinos mokesčių sumos jiems buvo apskaičiuoti delspinigiai, nuo jų yra automatiškai atleisti. Jie apie tai buvo informuoti el. laiškais, jiems tereikėjo sumokėti mokesčius. Tokių laiškų sulaukė apie 125 tūkst. gyventojų ir 25 tūkst. įmonių.

– Visi panorę atsiskleisti gyventojai ir įmonės gali pasinaudoti „Ta vienintele“ galimybe?

– Atleidimas nuo delspinigių ir baudų už praeityje nesumokėtus mokesčius taikomas visiems – ir gyventojams, ir įmonėms, jei jie nėra bankrutuojantys, bankrutavę ar restruktūrizuojami. Savaime suprantama, apie jokius atleidimus nuo delspinigių negali būti ir kalbos, jei pajamos gautos verčiantis neteisėta, nusikalstama veika – prekyba narkotikais, prekyba žmonėmis, kontrabanda, tai pat – pajamos iš korupcijos, kyšiai, pinigų plovimo atvejai ar kitos nusikalstamos veikos.

Paskambinus telefonu 1882 ir pasirinkus 5 – „Vienintelė galimybė atsiskleisti“, VMI Mokesčių informacijos centro konsultantai atsakys į klausimus, kaip pasinaudoti vienintele galimybe deklaruoti anksčiau gautas ir nedeklaruotas pajamas bei mokesčius sumokėti be baudų, delspinigių ir kitų pasekmių.

Savarankiškai išsiaiškinti, jei kyla klausimų, ar verta pasinaudoti suteikta galimybe atsiskleisti, galima VMI interneto svetainės Konsultacinės medžiagos kataloge, kur apžvelgiamos dažniausiai pasitaikančios situacijos.

– Rūpi sužinoti, kiek yra „Ta vienintele“ galimybe pasinaudojusių įmonių, gyventojų?

– Kaip buvo sakyta, patys gyventojai, įmonės savanoriškai ir savarankiškai deklaruoja pamirštas pajamas, sumoka mokesčius, VMI nerenka jokios statistikos.

Kai mokesčiai skaičiuojami ne šimtais, bet tūkstančiais eurų, tada mokesčių mokėtojai ir kreipiasi į mokesčių administratorių dėl periodinių mokėjimų grafikų sudarymo. Naujausiais duomenimis, nuo metų pradžios užregistruoti 583 deklaruotų anksčiau pamirštų sumokėti mokesčių mokėjimų grafikai 4,6 mln. Eur sumai.

– Turime Šiaulių apskrityje tokių gyventojų, įmonių, kurie jau atsiskleidė? Kalbant apie grafikus?

– Taip, turime ir vienų, ir kitų.

– Kokios sumos tais atvejais išnyra į dienos šviesą?

– Gyventojas deklaravo beveik 180 tūkst. Eur pajamų, nuo kurių susidarė daugiau nei 27 tūkst. Eur papildomai mokėtino į biudžetą gyventojų pajamų mokesčio.

Įmonė, įvertinusi, kad nepagrįstai į sąnaudas įtraukė su įmonės veikla nesusijusias išlaidas bei savam žmogui nuomojo nekilnojamąjį turtą mažesne nei rinkos kaina, deklaravo beveik 24 tūkst. Eur papildomų mokesčių.

Šiaulių AVMI vykdo vadinamąjį „Mėsos“ projektą – prižiūri mėsa ir jos gaminių gamyba bei prekyba užsiimančius gyventojus, įmones. Analizuoja, stebi pačius rizikingiausius mėsos sektoriaus atstovus bei nuo jų vedančias gijas. Todėl „Ta vienintelė“ tapo kai kuriems jų tikra panacėja. Įmonė, nelaukdama kvietimo pokalbiui, savarankiškai nusprendė ir patikslino PVM, pelno mokesčio deklaracijas, pagal kurias papildomai deklaravo beveik 30 tūkst. Eur pajamų ir per 3 tūkst. Eur pridėtinės vertės, pelno mokesčių. Tai tik keli pavyzdžiai.

– Kas grės mokesčių mokėtojams, nepanorusiems pasinaudoti galimybe išskaidrinti savo verslą?

– Gyventojai ir įmonės, nepasinaudoję šia vienintele galimybe sumokėti pamirštus mokesčius, po liepos 1-osios mokesčių administratoriui atskleidus piktnaudžiavimus, neišvengs griežtų sankcijų. Bus apskaičiuojami ne tik papildomai mokėtini mokesčiai, bet ir delspinigiai, skiriamos baudos, pagal įstatymą inicijuojamas baudžiamosios atsakomybės taikymas. Juk 2019 m. pakeistos mokestinės ir administracinės sankcijos. Pvz., jei papildoma mokesčio suma priskaičiuojama nuo patikrinimo metu nustatytų mokesčių mokėtojo pajamų, kurių gavimo šaltinių mokesčių mokėtojas negali pagrįsti (neteisėtas praturtėjimas), mokesčių mokėtojui skiriama nuo 50 iki 100 procentų priskaičiuotos mokesčio sumos dydžio bauda. Mokesčių mokėtojui, kuriam už to paties Mokesčių įstatymo pažeidimą mažiau negu prieš penkerius metus jau buvo paskirta bauda, apskaičiuotas baudos dydis didinamas dvigubai. Įsivaizduokite, pagal aukščiau pateiktas mokesčių sumas, kad sumokėti tektų ne tik papildomai apskaičiuotus mokesčius, bet ir antra tiek baudos. O kur dar delspinigiai?

Todėl raginčiau ankstesniais metais pajamų gavusius ir jų nedeklaravusius gyventojus, įmones tai prisiminti ir pasinaudoti „Ta vienintele“ galimybe atsiskleisti – sumokėti praeityje pamirštus mokesčius. Laiko yra iki liepos 1 dienos. Antro šanso nebus.

Plačiau sužinoti apie tai, kaip ir kodėl verta pasinaudoti vienintele galimybe sumokėti praeityje pamirštus mokesčius, galima VMI interneto svetainėje www.vmi.lt. Taip pat atsakymus į susijusius klausimus teikia konsultantai, paskambinus trumpuoju numeriu 1882 ir pasirinkus 5 („Vienintelė galimybė atsiskleisti“).

Reklama

comment Skaitytojų komentarai (0)

Taip pat skaitykite