Antibiotikai ir greipfrutai: verčiau nemaišykite

Šiauliai
Pavojinga. Greipfrutai gali padidinti kai kurių antibiotikų toksinį poveikį. Netgi yra žinoma atvejų, kuomet dėl greipfrutų ir vaistų sąveikos pacientai mirė. (Couleur nuotr.)
Jurgita Kastėnė Etaplius žurnalistas
Šaltinis:  Etaplius.lt

Prasidėjus peršalimų ir virusų sezonui, vaistinėse vis dažniau mojuojame antibiotikų receptais. Su kokiais maisto produktais, gėrimais bei vaistais nederėtų maišyti šių įnoringų vaistų?

Antibiotikai + rūgštus maistas

Rūgštūs maisto produktai, tokie kaip citrusiniai vaisiai, pomidorai ar jų sultys, gali sutrukdyti organizmui tinkamai absorbuoti antibiotikus. Bene pavojingiausi yra greipfrutai, nes jie gali padidinti kai kurių antibiotikų toksinį poveikį. Netgi yra žinoma atvejų, kuomet dėl greipfrutų ir vaistų sąveikos pacientai mirė.

Antibiotikai + alkoholis

Daugelio antibiotikų veiksmingumui svaigieji gėrimai neturi jokios įtakos, tačiau, vartojant antibiotikų ir alkoholio „kokteilį“, sumažėja energijos kiekis, organizmas lėčiau sveiksta, taip pat gali pasireikšti viduriavimas, vėmimas, galvos skausmas ir svaigimas, širdies ritmo sutrikimai ir kiti nemalonūs simptomai.

Antibiotikai + pieno produktai

Kai kurių antibiotikų negalima vartoti su pieno produktais, nes šie vaistai gali tapti neveiksmingi. Jeigu jums skirtas antibiotikų kursas, geriausia pieno produktų kuriam laikui apskritai atsisakyti arba bent jau nevartoti jų tris valandas prieš ir po tabletės. Išimtis – gyvas jogurtas, kefyras ir rūgpienis.

Antibiotikai + kontraceptiniai vaistai

Kai kurie antibiotikai gali susilpninti kontraceptinių vaistų poveikį. Jeigu apie šeimos pagausėjimą šiuo metu nesvajojate, gerdami antibiotikų, naudokite papildomų apsaugos priemonių. Antibiotikus išrašančiam gydytojui derėtų užsiminti ir apie kitus vartojamus vaistus. Nepatariama antibiotikų vartoti su kalcio ir geležies papildais – jie gali susilpninti šių vaistų poveikį.

O ko derėtų nepamiršti, geriant antibiotikų? Visų pirma, gerųjų bakterijų – probiotikų. Jų gausu gyvame jogurte, rūgpienyje, kefyre. Tuo metu organizmui ypač reikia
B grupės vitaminų, vitamino K. Pastarojo šaltiniai – šermukšnio uogos, žolelės (bazilikai, kalendra, čiobreliai, šalavijai), žalios lapinės daržovės (kopūstai, špinatai, salotos), kai kurios daržovės (česnakai, salierai, brokoliai, šparagai). B grupės vitaminų šaltiniai – jūros gėrybės (ypač sardinės, austrės, tunas), avinžirniai, grikiai, žirneliai, žemės riešutai, gyvūnų
kepenėlės ir t. t.

„Etaplius“ informacija