REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Sveikata2019 m. Kovo 15 d. 09:13

Alksniupietės DNR – Indijos pėdsakai

Šiauliai

Džiaugsmas. „Daiktų žmonės šiais laikais ir taip turi. Todėl galvoju, kad tokie dalykai vertingesni. Mus iš tiesų labai nudžiugino“, – apie DNR etninės kilmės tyrimą sako L. Didžbalienė. (L. Didž­ba­lie­nės as­me­ni­nio ar­chy­vo nuo­tr.)

Jurgita KastėnėŠaltinis: Etaplius.lt


75886

Pasaulyje ir Lietuvoje populiarėja DNR etninės kilmės tyrimai, padedantys sužinoti, kokių tautų genų savyje nešiojamės. Alksniupiuose (Radviliškio r.) gyvenantiems Donatui ir Laimai Didžbaliams originalų tyrimą padovanojo vaikai. Porą dovana pradžiugino, o tyrimo rezultatai nustebino.

Kraujo neprireikė

Alksniupių kultūros namų vadove dirbanti L. Didžbalienė sako, kad apie trijų sūnų sumanytą dovaną sužinojo iš anksto. Šioji buvo skirta jos vyro šešiasdešimtojo jubiliejaus proga – šeima norėjo gauti rezultatus iki įvykstant šventei, kurią organizavo.

DNR etninės kilmės tyrimą atlikusi kompanija įsikūrusi JAV, tad mėginius reikėjo siųsti už Atlanto. Kraujo neprireikė – užteko seilių mėginių.

Tyrimų rezultatų Didžbaliai laukė maždaug pusantro mėnesio, šiek tiek užtruko ir jų paruošimas šventei. L. Didžbalienė džiaugiasi, kad sūnūs iš anglų kalbos išvertė tyrimų atsakymus, juos vizualizavo.

„Giminei buvo labai įdomu sužinoti, kokių gi mes turime genų. Giminaičiai visada sakydavo, kad mano genai – iš Mordovijos, nes iš ten kilusi mano močiutė. Bet ji – iš tėčio pusės, o tyrimai moterims atliekami pagal mamos liniją. Vyrams – pagal tėvo“, – pasakoja L. Didžbalienė.

Rezultatuose – ne tik skaičiai

Kokių genų pašnekovė turi daugiausia? Jeigu tyrimai nemeluoja, fenoskandiškų – jų rasta 23,6 proc. Fenoskandija apima Skandinavijos ir Kolos pusiasalius, Suomiją ir dalį Karelijos.

L. Didžbalienės DNR taip pat užkoduoti Pietų Prancūzijos (15,2 proc.), Orknio salų (13,3 proc.), Vakarų Sibiro (13 proc.), Pietryčių Indijos (10 proc.), Sardinijos (8 proc.), Tuvos (7,9 proc.), Baskijos (4,4 proc.), šiaurinės Indijos (2,2 proc.) etniniai genai. Tyrimų rezultatuose nurodyta ir daugiau etninių genų, tačiau jų procentinė išraiška nedidelė, nesiekia nė vieno procento.

Beje, rezultatuose pateikiami ne tik skaičiai, bet ir aprašoma, iš kur kilo minėtos tautos ir kur savo protėvių sutikti galima dabar. Supažindinama ir su šių tautų istorija bei individualiomis DNR migracijos teorijomis.

Tikėti ar ne?

Sutapimas ar ne, bet L. Didžbalienės vyro genofondas kone identiškas – skiriasi tik procentai. O ir visuomenėje pasigirsta kalbų, kad šie tyrimai tarsi horoskopai. Yra parenkami kaip nori ir kam nori.

Vis tik L. Didžbalienė sako patikėjusi rezultatais. „Žinote, kodėl? Paskutinė mano vyro giminės genų stotelė – Suvalkija. Ir DNR migracijos žemėlapyje iš tiesų nurodyta maždaug ta vieta. Mano giminės stotelė pagal motinos liniją yra Raseinių kraštas. Vėlgi žemėlapis parodė centrinę Lietuvos dalį. Ne kokį nors pajūrį ar kitą kraštą, bet būtent tą“, – sako L. Didžbalienė.

DNR etninės kilmės tyrimas, kurį atliko Didžbaliai, kainuoja kelis šimtus eurų. Pinigai nemaži, tačiau L. Didžbalienė sako, kad geresnės dovanos gimtadieniui ir būti negalėjo.

„Daiktų žmonės šiais laikais ir taip turi. Todėl galvoju, kad tokie dalykai vertingesni. Mus iš tiesų labai nudžiugino“, – pokalbį užbaigia ji.

genetike.jpg

Komentuoja „Antėja laboratorija“ gydytoja genetikė Jūratė Kasnauskienė:

– Genetiniai tyrimai atliekami, diagnozuojant paveldimas ligas ir polinkį sirgti daugiaveiksnėmis ligomis. Šie tyrimai yra dažni ne tik genetikų, bet ir daugelio kitų sričių gydytojų praktikoje. Tačiau žmones šiuo metu domina ne tik ligos, bet ir žmonijos kilmė, migracijos kryptys, bendri protėviai, giminių paieška. Tai jau nebe klausimai, o perskaitomi atsakymai mūsų genetiniame kode, mūsų DNR genealoginėje informacijoje.

Apibendrinamos populiacinės genetikos žinios, daugelio pasaulio tautų DNR tyrimai ir šiuolaikinės technologijos (prietaisai, bioinformacinės priemonės) leidžia rekonstruoti DNR genealoginį medį bei nustatyti bendrus protėvius. Žmonijai migruojant, palaipsniui kito ir DNR sekos – kartais tokie pokyčiai lemia ligas ar polinkį sirgti, bet kur kas dažniau pokyčiai gali nedaryti įtakos sveikatai ar išvaizdai, tačiau jie bus perduoti palikuonims, tapdami genetiniu įrankiu populiacijos ypatumams ar bendrų giminių paieškai. DNR kilmės tyrimai nurodo, kurioje geografinėje vietoje žmonės turi panašiausias DNR sekas, tikėtina – kilmę iš konkrečios vietos. Bendrus protėvius taip pat galima susekti: Y chromosomos tyrimai leidžia surasti bendrą vyriškosios giminės protėvį, mitochondrinės DNR tyrimai – bendrą moteriškosios giminės protėvį.

Išskyrus DNR iš bet kurios žmogaus branduolį turinčios ląstelės (dažnai užtenka seilių ėminio), galima nustatyti geografines sritis, iš kurių kilę asmens protėviai. Galima bendrų giminių paieška ar dar glaudesnė biologinė giminystė.

anteja-logo.jpg

kontaktai.jpg

Reklama



REDAKCIJA REKOMENDUOJA