Angle down Atgal

Alergologė apie prasidėjusį žiedadulkių sezoną: klimato kaita pakoregavo alerginių susirgimų „kalendorių“

Alerginis rinitas arba šienligė – susirgimas, dažniausiai pradedantis kamuoti alergiškus žmones jau įsibėgėjus pavasariui. Visgi neįprastai šilta žiema „pabudino“ gamtą gerokai anksčiau, tad prie gydytojų kabinetų jau būriuojasi pacientai, kuriuos vargina „varvanti“ nosis, paraudusios, ašarojančios akys, erzinantis bei dažnas čiaudulys.

Pasak alerginių ligų diagnostikoje bei gydyme besispecializuojančios klinikos „Allergomedica“ gydytojos alergologės ir klinikinės imunologės Gintarės Paulikaitės, klimato kaita pakoregavo alerginių susirgimų „kalendorių“, mat šiemet žiedadulkės skraidžioja ore joms nebūdingu laikotarpiu.

„Dėl ilgo rudens užsitęsė vasarinės alergijos simptomai, o štai žiemos sezonas be žiedadulkių ženkliai sutrumpėjo. Tai lėmė, kad rudenį žmones ilgai vargino piktžolių sukeliamos alergijos, o sausį ir vasarį – medžių žydėjimo“, – pažymi G. Paulikaitė.

Alerginio rinito simptomai yra itin panašūs į peršalimo: žmogų vargina užgulusi, „varvanti“ nosis, jam sunku kvėpuoti, kamuoja nuolatinis niežulys, akys paburksta bei parausta. Tai pagrindiniai pavasarinę alergiją išduodantys simptomai, kuriems užsitęsus, pasireiškia nuovargis, kyla problemų dėl koncentracijos – suprastėja ne tik darbo, bet ir gyvenimo kokybė.

Norint nesumaišyti skirtingų ligų sukeliamų simptomų, alergologė G. Paulikaitė skatina atsižvelgti į sezoniškumą: „Jei simptomai prasidėjo vasarį ar kovą ir išlieka iki gegužės pabaigos, tikėtina, kad juos sukėlė būtent beržiniai medžiai“.

Medikė taip pat atkreipia dėmesį, kad žmonėms, kuriuos, be šienligės, kamuoja ir daugiau alerginių susirgimų, pakelti alergijų sezoną yra sunkiausia.

„Jei žmogui kasmet pavasarį pasireiškia šienligė, taip pat kamuoja atopinis dermatitas, bėrimai ar paūmėjusi bronchinė astma, tai joms suaktyvėjus vienu metu, gali būti nepaprastai sunku pakelti tiek vienos, tiek kitos ligos sukeliamus negalavimus. Taip pat padidėja rizika, kad būklė komplikuosis“, – įspėja alergologė.

G. Paulikaitė rekomenduoja tokiems žmonėms, prieš prasidedant beržų žydėjimo metui, pradėti vartoti priešalerginius vaistus: „Jei simptomai stipriausiai jaučiami kovo ar balandžio mėnesiais, tuomet vaistus reikia pradėti gerti jau vasario pradžioje“.

Sumažinti nemalonius alerginio rinito simptomus padeda ir tokie veiksmai, kaip išsimaudymas duše grįžus iš lauko, drabužių pasikeitimas į švarius bei nosies praplovimas vandeniu, kad ant gleivinės neliktų nusėdusių alergenų.

„Allergomedica" gydytoja taip pat rekomenduoja vėjuotomis dienomis namuose nepalikti pravirų langų, kad žiedadulkės iš lauko nepatektų į kambarius, o namus vėdinti esant vėsesnėms ir lietingesnėms dienoms.

Jei šios prevencinės priemonės vis tiek nepadeda ir pavasarinės alergijos simptomai trukdo gyvenimo kokybei, būtina kreiptis į specialistus. Medikai, į pagalbą pasitelkdami pažangias alerginių ligų diagnostikos priemones, pateiks tinkamą jūsų diagnozei gydymą.

ELTA

comment Skaitytojų komentarai (0)

Taip pat skaitykite