REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Sveikata2019 m. Gegužės 27 d. 15:19

Akušerių savarankiško darbo metų patirties rezultatas – gimdyvių pasitikėjimas

Šiauliai

Respublikinės Šiaulių ligoninės Moters ir vaiko klinikos Akušerijos skyriaus akušerė Jurgita Gražulienė sako, jog per metus apie 12 proc. gimdymų priskiriami mažos rizikos grupei, tad šiuos gimdymus ir priima akušerės be gydytojo priežiūros. Zitos Katkienės nuotr.

anonymous anonymousŠaltinis: Etaplius.lt


85570

Respublikinės Šiaulių ligoninės Moters ir vaiko klinikos Akušerijos skyriaus akušerės prieš metus pradėjo savarankiškai priiminėti mažos rizikos gimdymus ir neabejoja, jog per tuos metus tapo daug savarankiškesnės, profesionalesnės, labiau pasitikinčios savimi. Ne visos gimdyvės supranta, koks specialistas yra akušerė, kokias pareigas ir kompetenciją jai suteikia ši specialybė. Pamačiusios, kiek daug savarankiško, be gydytojo priežiūros darbo akušerė atlieka gimdymo priežiūros metu, gimdyvės įvertina sunkų jų darbą ir atsidėkoja pelnytu pasitikėjimu.

5cebcdc92244d.jpg

Patekusios į akušerių rankas

Moters ir vaiko klinikos Akušerijos skyriaus gimdykloje dirba 20 akušerių. Pasak Moters ir vaiko klinikos vadovo pareigas laikinai einančios akušerės-ginekologės Emilijos Bogužienės, visos akušerės patyrusios, daug mačiusios, supratingos, puikiai mokančios dirbti komandoje, sukaupusios solidų profesinį bagažą, geba žiniomis ir patirtimi dalinti su studentais, rezidentais.

Visa akušerių komanda puikiai pasirengusi priimti mažos rizikos gimdymus – gali visos dirbti be ginekologo priežiūros. Akušerė Jurgita Gražulienė sako, jog per metus apie 12 proc. gimdymų priskiriami mažos rizikos grupei, tad šiuos gimdymus ir priima akušerės be gydytojo priežiūros.

Mažos rizikos gimdymas, tai toks gimdymas, kuris prasideda savaime, kūdikis išnešiotas daugiau nei 37 savaites, naujagimis gimsta galvine pirmeiga. Tam, kad gimdymas būtų mažos rizikos, ir visas nėštumo laikotarpis turi būti be priekaištų. Tokius nėštumus taip pat gali prižiūrėti akušerės, be ginekologo pagalbos. Visą nėštumo laikotarpį nėščioji turi būti sveika, negali būti diagnozuota nėštumo įtakai turinčių susirgimų iki nėštumo, nėštumo metu, taip pat neturi būti vaisiaus vystymosi sutrikimų.

Pasak akušerės J. Gražulienės, dažniausiai problemos nėštumo metu kyla dėl aukšto kraujo spaudimo, cukrinio gestacinio diabeto, antsvorio, placentos funkcijos sutrikimo, vaisiaus būklės patologijų. Medikai tokiais atvejais įtaria galimą preeklamsiją, priešlaikinį gimdymą, galimus kraujavimus gimdymo ar pogimdyminiu laikotarpiu ,vaisiaus raidos sutrikimus ir daro viską, kad nėštumas baigtųsi sėkmingai. Tokiais atvejais gimdymas tampa vidutinės ar net aukštos rizikos ir čia yra būtina kvalifikuota gydytojo akušerio-ginekologo, gydytojo neonatologo, gydytojo anesteziologo pagalba. Tokiais sudėtingais atvejais akušerė dirba komandoje su visais ir atlieka visus gydytojo nurodymus.

Mažos rizikos nėščioji, atvykusi į Moters ir vaiko klinikos Priėmimo skyrių, konsultuojama ginekologo, kuris ir sprendžia gimdymo rizikos laipsnį. Nusprendęs, jog gimdymas nekels jokios rizikos nei gimdyvei, nei į pasaulį ateinančiam naujagimiui, ginekologas informuoja gimdyvę, kad jos gimdymą ir vaikelio gimimą prižiūrės akušerė.

Per metus buvo pora atvejų, kai nėščioji atsisakė gimdyti vien akušerės priežiūroje ir pasirinko, kad gimdyme dalyvautų ir akušeris-ginekologas.

Gydytojo pagalba visada šalia

Kai gimdyvė sutinka gimdyti prižiūrima vien akušerės, ji ateina į gimdyklą, kurioje akušerio-ginekologė nėra ir gali būti, kad jo ir neteks net pamatyti. Akušerė pasitinka savo pacientę ir praleidžia visus tris gimdymo laikotarpius ir pirmas dvi valandas po gimdymo. Ji pildo visus reikiamus dokumentus, pati atlieka reikiamas manipuliacijas: vertina sąrėmių intensyvumą, gimdos kaklelio vėrimąsi, naujagimio širdies veiklą, mamos gyvybines funkcijas.

„Juk gimdykloje vyksta ne tik gimdymas, čia vyksta ir gimimas, tad akušerė atsakinga ne už vieną, o už dvi gyvybes“, - sako patyrusi akušerė.

Akušerė daro viską, kad gimdyvę mažiau vargintų skausmai. Gali būti pasiūlytos vandens procedūros. Nuskausminamuosius skiria gydytojas, tačiau dėl to gimdymas toliau gali išlikti mažos rizikos.

Atsivėrus gimdos kakleliui ir vaisiui nusileidus gimdymo takais, prasideda stangų periodas. Gimdyvė mokinama stangintis, pasirenkama gimdymo padėtis. Akušerė priima gimdymą, vertina naujagimio būklę, padeda užgimti placentai. Tuo gimdymas baigiasi, bet akušerės darbas dar ne. Ji apžiūri ir įvertina gimdymo takus, susiūna plyšimus, jei tokių yra.

J. Gražulienė sako, jog ne kiekvienas gimdymas, prasidėjęs sklandžiai, taip ir pasibaigia. Gimdymo metu gali paaiškėti problemos, kurių iki šiol nesimatė. Būna, kad gimdymo vandenys užteršti mekonijumi. Tai pastebėjusi akušerė kviečiasi gydytoją. Būna ir taip, kad sklandžiai prasidėjusio gimdymo veikla staiga sustoja – teks kviestis gydytoją.

Gydytojo priežiūra būtina ir tada, kai gimdyvė nusprendžia nebekentėti skausmo ir prašo epidurinio nuskausminimo.

„Ypač pavojinga, kai pastebime, jog blogėja vaikučio tonai ar prasideda kraujavimas. Tokiu atveju mažos rizikos gimdymas gali būti perkvalifikuojamas į vidutinės ar net sunkios rizikos gimdymą“, - sako J. Gražulienė.

Gydytojai akušeriai-ginekologai gelbsti visais komplikuotais atvejais, prireikus, atlieka Cezario pjūvio operaciją.

Pakito atmosferagimdykloje

Nors naujagimis ateina į akušerės rankas, gimimo laukia ir gydytoja neonatologė, kurios pagalbos gali prireikti naujagimiui. Kai mažos rizikos gimdymas baigiasi sklandžiai, akušerės dėmesys skiriamas naujagimiui. Įprastai ji nukerpa pulsuoti nustojusią virkštelę ir atskiria naujagimį nuo mamos. Naujagimis apšluostomas ir padedamas mamai ant krūtinės.

„Kūdikis pažįsta mamos kvapą, jos balsą, netrukus pradeda čepsėti, seilėtis, ieško maisto. Per dvi valandas nuo gimimo, kurias naujagimis ir praleidžia gimdykloje drauge su mama, naujagimis ima žįsti. Akušerė pamoko gimdyvę žindymo subtilybių.

Tai, jog Moters ir vaiko klinikoje skatinamas natūralus maitinimas, tapo pagrindine priežastis, už kurią klinikai suteiktas Naujagimiui palankios ligoninės vardas.

Akušerės pastebi, kad su naująja praktika pasikeitė ir gimdyklos atmosfera.

Šiandieninė akušerė yra kompetentinga analizuoti esamą situaciją, atskirti fiziologinius pokyčius nuo patologinių, grėsmingų situacijų, suprasti, jei fiziologija pereitų į patologiją. „Žinios ir nuolatinis tobulinimasis suteikia pasitikėjimo fiziologinius gimdymus prižiūrėti ir priimti vienoms. Ir gimdyvė galės jaustis saugiau, kai prižiūri vienas asmuo, nes įrodyta, kad fiziologinio gimdymo metu gydytojas nereikalingas“, - teigia akušerė J. Gražulienė.

Visos akušerės tapo labiau pasitikinčios savimi, gimdymas būna ramus, budintys gydytojai visada paklausia, ar nereikia pagalbos ir už tai akušerės jiems labai dėkingos. Metų praktika – puikus įrodymas, kad akušerės šį darbą atlieka puikiai.

„Gimdymas tapo pagrindinis akušerės darbas. Nors jis ir anksčiau buvo pagrindinis, tačiau dabar jos nebelaukia gydytojo nurodymo – jos pačios viską moka, viską žino ir viską gimdykloje padaro pačios“, - sako Moters ir vaiko klinikos vadovo pareigas laikinai einanti akušerė-ginekologė Emilija Bogužienė ir pastebi, kad ši praktika pasiteisina. Gimdyvės jaučiasi saugios, kai betarpiškai bendrauja su viena akušere, ja daug labiau pasitiki. O gimdykloje tai ir yra svarbiausia: pasitikėjimas, abipusis supratimas, ramybė ir susiklausymas.

Tobulėti gali ir toliau

Lietuvos Respublikos ir Šveicarijos Konfederacijos bei Respublikinės Šiaulių ligoninės lėšomis įgyvendinta programa „Nėščiųjų, gimdyvių ir naujagimių sveikatos priežiūros gerinimas Lietuvoje“. Jos dėka nėščiųjų, gimdyvių ir naujagimių priežiūrai sukurtos dar geresnės sąlygos, o medikams suteikta dar daugiau galimybių tobulėti bei dirbti pagal vieningas metodikas. Pasiekta, kad Europos Sąjungos šalyse priimti gydymo standartai būtų taikomi ir šioje klinikoje, kad nėščiosios, gimdyvės ir naujagimiai gautų visą priežiūrą, kuri teikiama ES klinikose.

Specialistai džiaugiasi ir tuo, kad Šveicarijos programa su nėščiosiomis, gimdyvėmis ir naujagimiais dirbantiems profesionalams suteikė galimybę dalyvauti moderniuose mokymuose, kurių metu atnaujintos žinios, susipažinta su sudėtingomis situacijomis.

Programos dėka Moters ir vaiko klinikoje yra įrengta simuliacijos klasė - gimdymo palatos erdvė su būtiniausia medicinos įranga, naujagimių muliažais.

Mokymų metu buvo parengti trys instruktoriai, galintys rengti komandinius mokymus šioje simuliacijos klasėje. Pasak laikinosios klinikos vadovės Emilijos Bogužienės, akušerės ir šiandien gali mokytis šioje klasėje, tad joje iki šiol nuolat atnaujinamos, kartojamos ir tobulinamos mokymų metu įgytos žinios.

Specialistams ypač svarbu, kad simuliacijų klasėje galima pasimokyti retų situacijų. Daug dėmesio skiriama naujagimio gaivinimui, skubiai akušerijos pagalbai bei darbui komandoje.

Moters ir vaiko klinika yra aukšto lygio ir visi sudėtingesni atvejai, nustatomi Šiaurės Lietuvoje esančiose gydymo įstaigose, patenka į šią kliniką, kurioje dirba aukštos kvalifikacijos specialistai, yra moderni aparatūra. Patenka čia ir mažos rizikos nėščiosios. Akušerė ginekologė E. Bogužienė sako, kad tik tos, kurios neturi jokių rizikos faktorių, viso nėštumo metu lankėsi pirminės sveikatos priežiūros įstaigose, atvykusios gimdyti į Moters ir vaiko kliniką ir patenka į gimdyklą, kurioje dirba akušerė, gebanti priimti gimdymą be gydytojo akušerio-ginekologo pagalbos.



REDAKCIJA REKOMENDUOJA