REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2018 m. Balandžio 13 d. 07:30

Aikštės rekonstrukcija – inžinierius „paskendo“ lietuviškoje tvarkoje

Šiauliai

Netvarka. Prisikėlimo aikštės rekonstrukciją prižiūri laikinai paskirtas Savivaldybės inžinierius, mat techninio prižiūrėtojo, kurio kvaifikacija atitinka sutarties sąlygas, išrinkimas „paskendo“ tvarkoje – laimi „pigiausias“. Audronio Rutkausko nuotr.

Andrius TverijonasŠaltinis: Etaplius.lt


34386

Šiaulių Prisikėlimo aikštės rekonstrukcija atsieis 6,5 mln. Eur, bet jos darbų kokybę prižiūri ne privalomas Tarptautinės inžinierių konsultantų federacijos (FIDIC) inžinierius, o laikinai paskirtas Savivaldybės inžinierius. Rekonstrukcija jau vyksta, tačiau FIDIC inžinierius „paskendo“ lietuviškoje tvarkoje – laimi „pigiausias“.

Mažiausia kaina. Bet ar logiška?

100 Eur – tiek per mėnesį Klaipėdoje įsikūrusi bendrovė ketino skirti FIDIC inžinieriaus paslaugoms (rangos sutarčiai administruoti) ir techniniam prižiūrėtojui, kuris būtų stebėjęs, ar Šiaulių širdis – Prisikėlimo aikštė – rekonstruojama, nepažeidžiant įstatymų, reikalavimų, tvarkų tvarkyčių ir t. t.
Už 100 Eur specialistas net 21 mėnesį būtų turėjęs nuolat vykti į Šiaulius, tikrinti atliekamų darbų, medžiagų, dokumentų, Savivaldybei teikti technines pastabas bei išvadas ir pan.

Ir specialistas ne bet koks – FIDIC inžinierius. Specifikacijoje nurodyta, kad jis turi koordinuoti visą atitinkamą korespondenciją tarp statybos darbų sutarties šalių ir dalyvauti susirašinėjime, išanalizuoti statybos darbų pirkimo ir sutarties dokumentus, pateikti savo pastabas ir komentarus bei identifikuoti galimą riziką, susijusią su darbų atlikimo terminais bei tinkamu statybos darbų vykdymu.

Taip pat iki darbų vykdymo pradžios parengti ir suderinti su užsakovu visos bendravimo dokumentacijos formas ir procedūras. Nuolatos kontroliuoti, kaip rangovas laikosi darbų programos ir darbų tempo, nedelsiant informuoti užsakovą apie atvejus ar aplinkybes, turinčias įtakos statybos darbų sutarties kainoms ir mokėjimo planui, nurodyti rangovui naudoti tik kokybiškus, reikiamą paskirtį atitinkančius statybos produktus, tikrinti rangovo taisomus trūkumus bei defektus ir t. t.

Kas teiks rekonstruojamos Šiaulių Prisikėlimo aikštės statybos techninės priežiūros paslaugas ir statinio statybos sutarties administravimo (FIDIC) inžinieriaus paslaugas, buvo paaiškėję kovo 8 d. Įmonė iš Klaipėdos buvo gavusi teisę teikti Prisikėlimo aikštės statybos techninės priežiūros paslaugas, dalyvavusi Centrinės perkančiosios organizacijos (CPO) skelbtame viešajame pirkime.

Sutartis nebuvo pasirašyta

Šiaulių miesto savivaldybės administracija, kaip užsakovas, turėjo teisę suabejoti, ar už pasiūlytą itin mažą kainą gaus kokybiškas paslaugas.

Pasak Vitalio Lebedžio, Šiaulių miesto savivaldybės atstovo spaudai, Statinio statybos techninės priežiūros ir Statinio statybos sutarties administravimo (FIDIC inžinieriaus) paslaugos pirkimas neįvyko, sutartis su minima bendrove nebus pasirašyta.

img-4338.jpg

Apie tai, pasak V. Lebedžio, minėta bendrovė iš Klaipėdos jau yra informuota kovo 14 d. raštu.

Ir susiklostė situacija: Prisikėlimo aikštės rekonstrukcijos darbai jau pradėti, tačiau juos dabar prižiūri ne pagal sutartį privalomas FIDIC inžinierius, bet laikinai paskirtas Savivaldybės inžinierius.

Lina Lankauskaitė, CPO viešųjų ryšių atstovė, informavo, kad CPO vykdomuose techninės priežiūros pirkimuose visada laimi tiekėjas, pasiūlęs žemiausią kainą. Minėtame konkurse dalyvavo 14 tiekėjų, o laimėtoją sistema išrenka automatiškai pagal žemiausią kainą.

CPO siūlė daugiau nei vieną alternatyvą - pasirašyti sutartį su laimėtoju ir stebėti, ar jis tinkamai atlieka pareigas. Pasak L. Lankauskaitės, jei tiekėjas netinkamai atlieka sutartyje numatytas pareigas, užsakovas gali taikyti įvairias jos sankcijas, įskaitant vienašališką sutarties nutraukimą. Dėl to tiekėjas gali būti įtrauktas į nepatikimus tiekėjus ir trejus metus negalėtų dalyvauti viešuosiuose pirkimuose. Kilus abejonėms, Šiaulių miesto savivaldybė gali kreiptis į užsakymą laimėjusį tiekėją, kad jis sumą pagrįstu.

„Beje, pasikeitus Viešųjų pirkimų įstatymui, CPO vertins, ar tiekėjų siūlomos užsakymų kainos yra neįprastai mažos“, – sakė atstovė spaudai.

Šiauliečiai stebisi nugalėtojo išrinkimu

„Ir dar kažkas postringauja apie tai, kad Šiauliuose specialistams bus keliamos algos? Kaip algos gali būti keliamos, kai konkursus laimi mažiausias ir visiškai nelogiškas sumas pasiūlančios įmonės?“ – piktinosi į savaitraštį „Etaplius“ besikreipęs vienos Šiaulių įmonės atstovas.

Įmonė, kurios pavadinimas redakcijai žinomas, taip pat teikė dokumentus viešajam pirkimui, kuri rengė CPO dėl Prisikėlimo aikštės rekonstrukcijos techninio prižiūrėtojo išrinkimo.

Šiauliškė įmonė CPO buvo nurodžiusi, kad Prisikėlimo aikštės rekonstrukciją dvejus metus prižiūrėtų už 30 tūkst. Eur. Ir, žinoma, nelaimėjo.

Įmonės atstovo teigimu, skųstis, kad viešųjų pirkimų konkurse nugalėjusi įmonė pasiūlo absoliučiai nelogiškai mažą kainą, jiems jau yra tekę, tačiau teisybės rasti nepavykę.

„Gauname raštus, kad viskas yra gerai, kad įmonė įrodė mažos kainos skaičiavimo metodiką – nurodė, kad jiems tiek užtenka. Ir viskas“, – tikino pašnekovas.

Šiauliečio teigimu, kai laimi įmonė, kuri nurodo nelogiškai mažą kainą, pagrįstai galima įtarti sukčiavimą. Neretai darbų rangovą ir techninį prižiūrėtoją sieja giminystės ryšiai, artima draugystė ir pan. Tada ir kontroliuoti paprasta, mat į defektus, pigesnes statybines medžiagas ir broką pažiūrima pro pirštus... Neatmetama ir į broką akis užmerkiančio „pigaus“ inžinieriaus galimybė.

Beje, norinčios patekti į CPO katalogą įmonės turi nurodyti, kokio maksimalaus dydžio kainas gali teikti pasiūlyme dėl techninės priežiūros ir FIDIC inžinieriaus, jei pirkimo objekto dalies kaina yra didesnė nei 1,45 mln. Eur.

Įmonė iš Klaipėdos yra nurodžiusi, kad maksimaliai prašytų per 50 tūkst. Eur, tačiau pastaruosius viešuosius pirkimus laimėjo, paprašiusi mažiausiai iš visų – vos 3,7 tūkst. Eur.

Ar sužaliuos ąžuolai?

Jeigu yra sutarties sąlygų neatitikimas, CPVA (Centrinė projektų valdymo agentūra) gali nemokėti tam tikros sumos už aikštės rekonstrukcijos darbus. Agentūra tikrins visus dokumentus ir tik jei viskas gerai, perves pinigus.

O Šiauliuose jau pavieniai žmonės kelia triukšmą – šimtamečiai ąžuolai iškasinėtoje Prisikėlimo aikštėje gyvenimą gali greitai baigti. Mat, ekskavatoriams pasisukinėjus po aikštę, buvo atkastos ir nuplėšytos medžių galiūnų šaknys.

Ąžuolų šaknynas po žeme paprastai šakojasi tokiu pločiu, kokia yra šakų laja. Prie šaknyno galima tik minimali invazija, tačiau jau dabar matyti, kad Prisikėlimo aikštėje saugomi tik kamienai – jie apsaugoti dekoratyvine tvorele.

Ar kas nors atsakys, jei keturi ąžuolai, dar vadinami „Spaudos medžiais“, mat juos 1929 metais pasodino Šiaulių šviesuoliai, nunyks?

Aikštė ir jos prieigos turi būti baigtos sutvarkyti iki 2019 metų gruodžio mėnesio.



REDAKCIJA REKOMENDUOJA