Aidint perspėjimams dėl vienvaldystės, „valstiečiai“ tvirtins įstatų pakeitimus

Šiauliai
Mariaus Morkevičiaus nuotr.
Budintis Budėtojas Etaplius žurnalistas
Šaltinis:  Etaplius.lt

Opozicinė Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga (LVŽS) šeštadienį tvirtins partijos įstatymų pakeitimus, daliai partijos narių perspėjant, kad jie toliau įtvirtina pirmininko Ramūno Karbauskio vienvaldystę.

Šiaulių rajone, R. Karbauskio gimtuosiuose Naisiuose, vyksiančiame suvažiavime „valstiečiai“ spręs, ar įvesti taisyklę leisti į partijos pirmininko rinkimus pretenduoti tik tiems, kas sąjungos nariais buvo tam tikrą laikotarpį.

Įstatų pakeitimais taip pat siūloma padidinti partijos pirmininko įtaką renkantis pavaduotojus.

Pakeitimų iniciatoriai sako, kad jie padės užtikrinti stabilumą partijoje, tačiau kritikai perspėja, jog R. Karbauskis šitaip stiprina galimybes išsaugoti partijos pirmininko kėdę ir apsistatyti vadovybę sau lojaliais žmonėmis.

Ginčai dėl cenzo

Birželį posėdžiavusi partijos taryba suvažiavimui teikė siūlymą, kad į LVŽS pirmininkus galėtų pretenduoti tie partiečiai, kurie jos nariais yra ne mažiau nei penkerius metus nepertraukiamai.

R. Karbauskis suvažiavimo išvakarėse BNS tvirtino, kad partiečiams bus pateikti ir alternatyvūs siūlymai.

„Bus balsuojama alternatyviai, ir dveji, ir treji, ir ketveri, ir penkeri metai“, – BNS sakė partijos lyderis.

Toks apribojimas įvedamas partijos elitui argumentuojant, kad pirmininkas turi pažinti partiečius, organizacijos veikimo principus.

Kritikai teigia, kad iš tiesų šis cenzas įvedamas norint užkirsti kelią potencialiems R. Karbauskio konkurentams perimti partijos vairą, pavyzdžiui, ekspremjerui Sauliui Skverneliui, iki šiol nesančiam LVŽS nariu.

Kaip vienas konkurentų, į kurį nutaikytas ribojimas, minimas Virginijus Sinkevičius, sustabdęs narystę partijoje dėl pareigų Europos Komisijoje ir dėl to neatitinkantis kriterijaus dėl nepertraukiamumo.

„Tai yra vienvaldystės partijoje įtvirtinimas“, – BNS sakė „valstietis“ Tomas Tomilinas.

„Aš manau, kad papildomo cenzo nereikia, partijoje puikiai funkcionuoja bandomasis laikotarpis ir daugelis žmonių, apie kuriuos kalbame kaip apie kandidatus pirmininko rinkimuose, yra išbandyti valdžia ir buvimu svarbiose pozicijose“, – pridūrė jis.

R. Karbauskis tvirtino, kad svarstymai įvesti cenzą vyksta jau seniai.

„Netaikome to kam nors konkrečiai ir tokios minties niekada nebuvo“, – teigė jis.

Politikas taip pat patvirtino, kad suvažiavimas nebalsuos dėl reikalavimo išbūti tam tikrą laikotarpį partijos nariu nepertraukiamai.

Be to, „valstiečiai“ suvažiavime turėtų įtvirtinti visuotinius partijos pirmininko rinkimus. Artimiausi rinkimai numatomi rudenį.

R. Karbauskis partijai vadovauja daugiau nei dešimtmetį. Pastarąjį kartą lyderiu jis perrinktas 2019 metais.

Takoskyros

Suvažiavime taip pat bus svarstomas siūlymas keisti įstatus taip, kad partijos pirmininko pavaduotojai suvažiavime būtų tvirtinami pirmininko teikimu. Dabar pavaduotojus gali pasiūlyti ir LVŽS skyriai.

Dabartinė tvarka lėmė, kad prieš dvejus metus LVŽS skyrių siūlymu R. Karbauskio pavaduotoju paskirtas T. Tomilinas, pastaruoju metu įsivėlęs į konfliktą su „valstiečių“ lyderiu.

„Tomo situacija parodė, kad mūsų sistema (...) buvo klaidinga“, – sakė R. Karbauskis.

Pasak jo, visų kitų parlamentinių partijų įstatuose numatyta, kad partijos valdyba formuojama iš pirmininko pasiūlytų kandidatų.

Tuo metu T. Tomilinas teigia, kad siūlomos pavaduotojų skyrimo taisyklės prieštarauja Konstitucijai ir įstatymams bei gali būti nepatvirtintos Teisingumo ministerijos, prižiūrinčios partijų veiklą.

LVŽS lyderio pavadintas išdaviku, T. Tomilinas sulaukė partiečių raginimų pasitraukti iš visų partinių postų po to, kai pateikimo stadijoje balsavo už lyčiai neutralią partnerystę įteisinantį įstatymą.

T. Tomilinas pastarąjį mėnesį praleido telkdamas partiečių paramą ir tvirtina LVŽS suvažiavimui teiksiantis kelių skyrių atstovų palaikomą rezoliuciją dėl demokratinių principų partijoje.

„Ten nėra nė vieno žodžio apie Ramūną Karbauskį, nors jis gali priimti tai asmeniškai. Tai noras sutelkti partiją, susitarti dėl bendrų demokratinių principų“, – sakė parlamentaras.

„Rezoliucija yra apie partijos konsolidavimą, pripažinimą įvairovės partijoje kaip stiprybės“, – pridūrė jis.

R. Karbauskis tvirtina, kad užuot veikdamas tai T. Tomilinas galėtų dalyvauti partijos pirmininko rinkimuose.

„Tomui tai galėtų būti tam tikras pasitikrinimas. Pasitikrinus, būtų sąžininga nustoti elgtis, kaip elgeisi, arba keisti politinę jėgą, – sakė „valstiečių“ lyderis. – Su savo pažiūromis jis turėtų būti Laisvės partijoje, o ne Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungoje.“

Laišku į partiečius prieš suvažiavimą kreipęsis R. Karbauskis jame pareiškė, kad T. Tomilino elgesys yra „spjūvis į veidą“ LVŽS rinkėjams, o klausimas dėl jo šalinimo iš partijos „gali tapti aktualiu“.

Jis laiške tvirtino, kad eurokomisaras V. Sinkevičius „būdamas Briuselyje (...) greitai pamiršo sąjungos puoselėjamas vertybes“.

Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga turi didžiausią opozicinę frakciją Seime iš 32 narių, šeši partijos politikai dirba savivaldybių merais.