AB „Šiaulių energija“: centralizuoto šilumos tiekimo privalumai Europos kontekste

Šiauliai
Marina Visockienė Etaplius žurnalistas
Šaltinis:  Etaplius.lt

AB „Šiaulių energija“ prisijungė prie tarptautinės šilumininkų asociacijos Euroheat&Power inicijuotos komunikacijos kampanijos „We are all connected“ (Mes visi esame prisijungę), t. y. pasidalino savo miesto ateities planais apie šilumos ūkio „dekorbanizavimą“, diegiant centralizuoto šilumos tiekimo sprendimus.

Specialiai kampanijai sukurtas vaizdo įrašas , kuriame pasisako Šiaulių miesto meras Artūras Visockas. Įrašą taip pat galite peržiūrėti ir Euroheat&Power interneto svetainėje kartu su kitų Europos miestų vaizdo-pranešimais čia . Ta pačia tema sukurtą leidinį anglų kalba skaitykite čia . Viešinant šias istorijas išryškės aiški vizija apie miestų galimybes formuoti savo ateities energetikos ūkį, pasinaudojant CŠT tinklo privalumais maksimaliai išnaudoti galimų vietinių išteklių potencialą.

Šiauliai siekia išsaugoti ir vystyti centralizuoto šilumos tiekimo tinklų sistemą, nes neabejoja, kad tai – ne tik geriausias būdas užtikrinti vartotojams šilumos energijos tiekimą patraukliausiomis kainomis, bet ir puiki galimybė didinti atsinaujinančių energijos išteklių naudojimą, atsisakant iškastinio kuro deginimo ir taip mažinant pražūtingą šiltnamio efektą sukeliančių dujų – anglies dvideginio išmetimą į aplinką.

Ekspertai įspėja, jei pasaulis degins iškastinį kurą tokiais tempais kaip dabar, temperatūros augimas gali pasiekti pavojingą lygį. Centralizuoto šilumos tiekimo sistema leidžia dideliu mastu ir sąlyginai greitai tokį iškastinį kurą kaip gamtinės dujos keisti atsinaujinančiais ištekliais. Šiuo metu 70 proc. AB „Šiaulių energija“ vartotojams tiekiamos šilumos gaminama naudojant vietinį biokurą, likusi dalis pagaminama iš gamtinių dujų. Tai lėmė savalaikės ir tikslingos investicijos į šilumos ūkį, kurios leido nuo iškastinio kuro pereiti prie biokuro. Jau šiandien bendrovė yra pasiekusi optimalų vietinio ir importuojamo kuro santykį šilumos gamyboje, kuris nurodytas Nacionalinėje šilumos ūkio plėtros 2015–2021 metų programoje.

Iki 2012 m., prieš biokuro įdiegimą, bendrovės CO2 emisija buvo apie 100 000 t per metus, po įvykdytų taršos mažinimo priemonių CO2 išmetimai sumažėjo iki 15 000 t per metus. CO2 emisijos mažėjimui įtakos taip pat turėjo sumažėjusi gamyba, augantis renovuotų namų skaičius, šilumos tiekimo tinklų modernizavimas, įrengtas kondensacinis ekonomaizeris (dujiniams katilams) ir kt.

Įgyvendinus termofikacinės elektrinės ir biokuro katilinės projektus, šilumos kaina vartotojams sumažėjo beveik 27 proc.

AB „Šiaulių energija“ ateities vizija– patraukliausios paslaugų kainos, maksimalus patikimumas, minimali tarša.