REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Sveikata2018 m. Liepos 11 d. 10:38

5 mitai apie kelių ir klubų sąnarių skausmus: kaip sau nepakenkti?

Vilnius

Reporteris ViktorijaŠaltinis: Etaplius.lt


44758

Kelių bei klubų sąnarių skausmai – daugeliui pažįstama problema. Nors skausmų atsiranda dėl pačių įvairiausių priežasčių, dauguma mano, kad jie būdingi tik vyresnio amžiaus žmonėms. Klaipėdos universitetinės ligoninės Sporto traumų sektoriaus vedėjas, ortopedas-traumatologas dr. Markas Fiodorovas sako, kad svarbiausias dalykas apie skausmus – tinkamai į juos reaguoti, ir komentuoja 5 dažniausius visuomenėje pasitaikančius mitus apie sąnarius.

1 mitas: sąnarių skausmas būdingas tik vyresniems žmonėms

Nors dauguma mano, kad sąnarių skausmai vargina tik garbaus amžiaus žmones, vis dėlto juos kenčia ir vis jaunesni. Skausmų gali atsirasti dėl žalingo gyvenimo būdo ar per didelio fizinio aktyvumo, rezultatų sekimo tinkamai tam nepasiruošus.

Kaip jau minėta, viena sąnarių skausmo priežasčių – netinkamas pasirengimas sporto treniruotėms. Daugelis pamiršta, kad prieš užsiimant fizine veikla reikia apšilti, o vėliau – atsižvelgti į savo tempą, stebėti save, įvertinti traumos tikimybę. Esant galimybei, rekomenduojama sportuoti su treneriais, kurie patartų, kaip pasiekti geriausią rezultatą savęs nežalojant. Reikia įsisąmoninti, kad sportas gali ne tik padėti, bet ir pakenkti, todėl į negalima į pasiruošimą žiūrėti atsainiai.

2 mitas: operacija – vienintelis būdas atsikratyti arba sumažinti sąnarių skausmą

Šiuolaikinė medicina, laiku įvertinus sąnario skausmus, leidžia greitai nustatyti ligos stadiją. Jei ji nėra itin pažengusi, skausmams mažinti galima pasitelkti mankštas, reabilitacijos procedūras, priešuždegiminius vaistus, skausmą malšinančius tepalus. Jei sąnario liga jau progresavusi, pasekmės gali būti itin skaudžios, pavyzdžiui, sąnario keitimas.

Kai sąnario degeneraciniai procesai dar nėra itin pažengę, yra galimybė taikyti „Lipogems“ sąnario gydymą paties paciento riebaliniu audiniu. Dėl smulkių kapiliarų, baltyminių, jungiamojo audinio ir mezenchiminių ląstelių žmogaus riebalinis audinys turi natūralių atstatomųjų ir gijimą skatinančių savybių. Ši procedūra turi įtakos geresnei gyvenimo kokybei, sumažinami arba visai panaikinami sąnario skausmai, tačiau svarbiausia tai, kad galima išvengti sudėtingų sąnario keitimo operacijų.

3 mitas: sąnarių skausmas praeina savaime

Jei, pajutus sąnario skausmų, jie per savaitę nepraeina, itin svarbu reaguoti ir kreiptis į ortopedą, atlikti tyrimus bei magnetinį rezonansą. Nustačius tikslią diagnozę, galima imtis veiksmų ir efektyviai užkirsti kelią nemaloniems pojūčiams. Kol atliekami išsamesni tyrimai, labai svarbu išvis atsisakyti arba sumažinti fizinę veiklą, o skaudamai vietai skirti gerokai daugiau dėmesio, ją stebėti. Kenčiant skausmus, tačiau nesikreipiant į specialitus, situacija gali imti blogėti – kilti uždegimas, sąnarys pradėti tinti ir galiausiai atsirasti dar didesnių problemų.

4 mitas: osteoartritas (arba artrozė) – tik genetiškai paveldima liga

Nors ši liga, kai pasikeičia kremzlės struktūra, taip pat galimi įplyšimai, dažniau būdinga vyresniems, ji pasitaiko ir jaunesnio amžiaus pacientams. Ši liga labiausiai jaučiama tuose sąnariuose, kuriems tenka didžiausia apkrova, be to, gali paūmėti atsiradus antsvorio, sumažėjus fizinei veiklai, patyrus traumų. Vis dėlto įtakos šios ligos paūmėjimui turi ir genetika, kai paveldėjama silpna kelio sąnario kremzlė.

5 mitas: metų laikas turi įtakos sąnarių skausmui

Atėjus šiltajam metų laikui, daugeliui žmonių paūmėja sąnarių skausmai. To priežastimi gali būti suaktyvėjęs gyvenimo būdas – dažnesni pasivaikščiojimai, važinėjimas dviračiais ar kitomis priemonėmis, bėgimo lauke treniruotės ar sodo darbai. Krūvis bei tempas pastebimai padidėja, todėl prasideda įvairios sąnarių ligos. Daugiau laiko užsiimant aktyvia fizine veikla, rekomenduojama mankštintis, sveikai maitintis, o, pajutus nemalonių pojūčių, jų neignoruoti ir tuojau pat kreiptis į specialistus nepaisant metų laiko.



REDAKCIJA REKOMENDUOJA