REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Sveikata2021 m. Gegužės 1 d. 17:53

3 pa­pras­ti bū­dai, kaip su­val­dy­ti ne­ri­mą

Šiauliai

(diana.grytsku nuotr.)

Monika ŠlekonytėŠaltinis: Etaplius.lt


173354

Vi­suo­me­nės svei­ka­tos biu­ro spe­cia­lis­tai pa­tei­kia tris pa­pras­tus bū­dus, kaip su­val­dy­ti ne­ri­mą ir at­si­kra­ty­ti nuo­lat ka­muo­jan­čių įky­rių min­čių.

1. Susikurkite ryto ritualą

Pradėkite dieną ramūs ir visi dienos rūpesčiai iškart mažiau paveiks jūsų emocinę savijautą. Kaip tai padaryti? Pasiruošti ramiam rytui reikia iš vakaro.

Susitvarkykite aplinką vakare, nes ryte atsikėlus netvarka iškart kelia nerimą. Kai tvarkinga aplinka paruošta, nepamirškite gerai išvėdinti kambario, šalia lovos pasistatykite stiklinę vandens. Ryte, jei keliatės su žadintuvu, nuskambėjus pirmajam signalui – pabuskite! Gerai pasirąžykite, atsisėskite ir išgerkite visą vandens stiklinę mažais gurkšneliais.

Rekomenduojama bent 15–20 min. pasimankštinti. Pasirinkite, kas jums labiausiai prie širdies. Galite užsiimti joga, atlikti kvėpavimo pratimus, medituoti.

2. Darykite pertraukėles

Atkreipkite dėmesį į mintis, kūną, emocijas. Jei jaučiate, kad kankina negatyvios mintys – reikia poilsio jūsų smegenims.

Jei negalite išeiti iš tos vietos, kurioje esate, išeikite mintimis: kelis kartus lėtai ir giliai įkvėpkite ir iškvėpkite. Nukreipkite mintis nuo visko, įsijauskite į pojūčius stebėdamas aplinką, bet jos nevertinkite. Pajauskite savo visą kūną, giliai kvėpuokite.

Jei galite išeiti iš tos vietos, kurioje esate, nors trumpam, pasivaikščiokite, įkvėpkite gryno oro.

Vis užklupus nerimui ar įtampai, leiskite smegenims pailsėti kelias minutes. Po kiek laiko pastebėsite, kad lengviau susidorojate su iššūkiais ir vis mažiau jaučiate nerimą.

3. Pagrindinis nerimo malšintojas – kvėpavimas

Negilus kvėpavimas neaprūpina organizmo pakankamu kiekiu deguonies, taip kūnas išsibalansuoja, jaučia stresą, kuris atsispindi ir mūsų kūne, ir mintyse. Kyla nerimas, įtampa.

Kai tai pajaučiate, sąmoningai giliai lėtai įkvėpkite, šiek tiek sulaikykite kvėpavimą ir dar lėčiau iškvėpkite. Tai pakartokite kelis kartus. Jei galite, užsimerkite, praverkite langą. Gavus daugiau deguonies, nurims protas, dings nerimas, atsipalaiduos visas kūnas. Kvėpavimo pratimus patariama daryti ne tik tada, kai jau esate įtemptoje situacijoje, bet praktikuoti reguliariai.

Parengė Monika Juknytė

 



REDAKCIJA REKOMENDUOJA